To od właściciela zależy, czym będzie karmił swojego psa. Sucha karma jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czworonożni przyjaciele to mięsożercy. Jak więc karmić psa, aby dostarczyć mu jak najwięcej potrzebnych składników?
W wyniku różnych nieszczęśliwych okoliczności zdarza się, że pod naszą opiekę trafiają kocięta, które nie mogą być karmione przez mamę. Musimy wówczas sami zapewnić im odpowiedni pokarm i zadbać o pory karmienia.
Anakonda zielona, żółta, boliwijska i ciemna to gatunki węży dusicieli, które uznaje się za największe na świecie. Naturalnie występują na terenie Ameryki Południowej. Polują głównie w nocy, a ich okazałe rozmiary i masa ciała pozwalają atakować nawet większe od siebie zwierzęta. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Jakuba Degee, prawdopodobnie pierwszego Polaka, który sfotografował anakondę pod wodą. Opowiedział nam o tym nie lada wyczynie.
Wiele osób, które zdecydowały się na przygarnięcie pod swój dach małego kota, nie wie, jak nauczyć zwierzaka pożądanych zachowań. Aby wspólne życie kota i człowieka przebiegało spokojnie i radośnie, czworonóg musi zostać odpowiednio wychowany. Jak wychować kota?
Małpka kapucynka to bardzo inteligentne zwierzę, które potrafi malować, opiekować się ludźmi i pływać. Kapucynki zamieszkujące lasy jedzą owoce, liście, orzechy, a nawet małe ptaki, pająki i owady. Jak wygląda hodowla kapucynki w domu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Kolinko, właściciel małpki Chico i Adam Stanowski, właściciel Teo.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Jacka Wilczaka, eksperta ds. żywienia zwierząt, z którym porozmawialiśmy o tym, czym najlepiej karmić nasze czworonogi.
Z posiadaniem własnego zwierzaka wiążą się niemałe wydatki. W 2018 roku, według badań Euromonitor International, Polacy na same karmy dla psów i kotów wydali 3,5 mld złotych. A ta kwota rośnie rok w rok – średnio o kilkanaście procent. Jaki budżet należy więc zarezerwować na utrzymanie swojego pupila? W studiu Dzień Dobry TVN gościły Gabi Drzewiecka, dziennikarka i właścicielka Marcela oraz Mordki, Karolina Mieszkowska, właścicielka sklepu z odzieżą i gadżetami dla psów oraz Aneta Awtoniuk, behawiorystka
Surowe krajobrazy i dzika przyroda Norwegii zachęcają do wędrówek. Podróżnik Marcin Kostrzyński opowiada o zwierzętach, które możemy spotkać w norweskich lasach. "Ta przyroda jest niezadeptana" - zachęca nasz znawca fauny.
Biały, nieduży bichon frise o niewinnym wyglądzie to prawdziwy przyjaciel rodziny. Zwierzęta tej rasy zaliczane są do grupy psów do towarzystwa i chętnie spędzają czas z ludźmi oraz innymi domowymi pupilami. Zobacz, co warto wiedzieć o rasie i ile kosztują szczeniaki z rodowodem.
Szybkość udzielenia pierwszej pomocy decyduje o szansach psa na przeżycie. Jak zatem pomóc psu w razie skaleczenia, krwotoku, złamania, czy zatrzymania krążenia? O tym w Dzień Dobry Wakacje mówił ratownik weterynaryjny Tomasz Stępień. Asystował mu pies Bono.
Basset hound sprawia wrażenie leniwego i opieszałego psa, choć tak naprawdę jest przedstawicielem rasy myśliwskiej, przystosowanej do polowania na króliki, bażanty i zające. Obecnie pies cieszy się dużą popularnością jako towarzysz życia codziennego. Poznaj jego charakter i dowiedz się, jak wygląda.
Wywodzący się z Anglii bandog to pies, którego przodkami byli przedstawiciele kilku ras obronnych o agresywnym usposobieniu. Zwierzęta cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w swojej ojczyźnie, jednak coraz częściej znajdują wielbicieli także wśród polskich rodzin. Zobacz, co wyróżnia bandogi.
Nebelungi mogą być wspaniałymi przyjaciółmi osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Koty uwielbiają się przytulać i pragną kontaktu z człowiekiem. Sprawdź, co wyróżnia je na tle innych ras pod względem wyglądu oraz poznaj charakter przedstawicieli tej rasy.
Alpejski gończy krótkonożny to rasa psów myśliwskich, której przedstawiciele wyróżniają się nietypowym wyglądem oraz silnym charakterem. Choć początkowo może wydawać się przyjaznym i bezbronnym czworonogiem, w rzeczywistości wykazuje się silnym instynktem drapieżnika oraz dużą niezależnością.
Jak zbudować zdrową relację ze swoim psem, jak go zrozumieć i nauczyć się go słuchać? Opowiedzieli nam o tym behawioryści Zofia Zaniewska–Wojtków i Piotr Wojtków autorzy książki pt. "Słuchając Psa". Z kamerą Dzień Dobry Wakacje wybraliśmy się też na spotkanie z autorką "Psich Sucharków" krótkich komiksów, które mają za zadanie bawić i edukować.
Chomik chiński został po raz pierwszy został opisany przez H. Milne-Edwardsa w 1867 roku. Jest to gatunek hodowlany. W porównaniu do najbardziej znanego chomika syryjskiego, chiński jest nieco mniejszy.
Ostatnio na światło dzienne wypłynął pewien bardzo ciekawy news: psy wykształciły specjalne mięśnie wokół oczu, by budzić w nas czułość. Jak jeszcze nasze zwierzęta domowe manipulują nami w celu osiągnięcia własnych celów? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: Sonia Maciuszek, certyfikowany behawiorysta zwierząt domowych, aktorka Zofia Zborowska, która jest opiekunką Wieśki i aktor Tomasz Ciachorowski - opiekun Rejczel.
Jednym z częściej pojawiających się guzów pod skórą jest tłuszczak. To niezłośliwy nowotwór, występujący zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Tłuszczak u psa może być z powodzeniem wycięty. Zobacz, jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków i jak wygląda ich usuwanie.
Pazury dla kotów są bardzo ważną częścią ciała. Pomagają w skutecznych łowach, wdrapywaniu się na drzewa oraz ucieczce i obronie przed większymi od siebie drapieżnikami. Czy powinieneś obcinać pazury u kota? W jaki sposób i jakimi narzędziami to robić?
Borelioza u kota jest rzadkością, niemniej w praktyce weterynaryjnej niejednokrotnie stwierdzano jej przypadki. Nie wolno bagatelizować sytuacji, w których może dojść do zakażenia. Pamiętając, że wychodzące z domu koty narażone są na ukąszenia kleszczy, należy stosować odpowiednią profilaktykę.
O tym, jak zaprosić do naszej okolicy jerzyki i jak sprawdzają się one w batalii, którą toczymy z komarami, Dorota Gardias rozmawiała z Łukaszem Bożyckim i Renatą Markowską. Ile komarów potrafi zjeść codziennie jeden jerzyk i czy rzeczywiście te ptaki nawet śpią w locie?
Mleko to naturalny i zdrowy produkt, czy jednak może pojawić się w diecie każdego zwierzęcia? Czy pies może pić mleko krowie lub kozie? Wydawać by się mogło, że przyzwyczajony do mleka matki szczeniak może z powodzeniem być karmiony w późniejszym okresie krowim mlekiem, jednak nie zawsze.
Tymczasowym opiekunem psa może zostać każdy, kto ma chęci, duże pokłady miłości i czasu na opiekę nad zwierzęciem. Stworzenie domu tymczasowego nie jest trudne. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić i jakie obowiązki cię w związku z tym czekają. A w Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Chruściel, która niedawno otworzyła okna życia dla psów i szuka dla nich nowych właścicieli. Na czym dokładnie polega jej działalność?
Pozostawienie szczeniaka samego w domu nie musi wiązać się ze stresem (zarówno dla właściciela, jak i psa), o ile zwierzę zostanie do tego przygotowane metodą małych kroków. Warto uczyć go samodzielności od początku, by dobrze radził sobie w chwilach samotności, gdy podrośnie.
Jak opiekować się szczeniakiem, by wyrósł na zdrowego i prawidłowo rozwijającego się dorosłego psa? Jak karmić i pielęgnować małego psa i jakie zapewnić mu szczepienia oraz zabiegi weterynaryjne?
Hotel dla zwierzaków to dobre rozwiązanie, jeśli domownicy wyjeżdżają na kilka dni lub na dłuższe wakacje i nie mają z kim zostawić swojego czworonoga. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego hotelu dla zwierząt?
Decyzję o przyjęciu szczeniaka do domu należy podjąć rozważnie, po przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw". W końcu psiak spędzi z nami najbliższe kilkanaście lat. Co zatem należy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się zaadoptować szczeniaka? Jak dobrze przygotować się na przyjęcie szczeniaka pod własny dach? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN certyfikowaną behawiorystę zwierząt domowych Sonię Maciuszek i weterynarz Dominikę Gutowską.
Mops, obok labradora, yorka, golden retrievera i buldożka francuskiego, to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras. Jakie cechy mopsa sprawiają że są tak lubiane? Zobaczcie!
Jak dzikie wierzęta okazują radość? Marcin Kostrzyński - "Marcin z lasu" opowiedział dziś w Dzień Dobry TVN jak okazywana jest radość w lesie. Zobaczcie jak wygląda "głupawka" w wykonaniu jeleni.
Basenji to wyjątkowa rasa psa. Psy basenji nie szczekają, a wydają z siebie raczej dźwięk, który można porównać do jodłowania. Czym charakteryzuje się rasa psa basenji?