W ostatnim czasie zaostrzeniu uległy przepisy, które mają dbać o dobre traktowanie zwierząt. Obecnie, za porzucenie psa może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Tom Justyniarski – pisarz i miłośnik zwierząt, opowiedział o swojej walce o prawa czworonogów.
Na to i na wiele innych pytań odpowiedział gość studia Dzień Dobry TVN Wojciech Mikołuszko – dziennikarz naukowy i przyrodnik.
Koty to zwierzęta odczuwające naturalną potrzebę drapania i nie można im tego zakazać. W każdym domu, w którym mieszka kot, powinien więc znaleźć się również drapak umożliwiający „ostrzenie pazurków”. Koty uwielbiają zaczepiać się o pionowe powierzchnie, choć nie brakuje również miłośników drapania w powierzchnie płasko leżące (np. dywaniki). Koci opiekunowie często zastanawiają się, co zrobić, żeby kot nie drapał mebli w mieszkaniu.
Rut Kurkiewicz-Grocholska umieściła w sieci post, w którym stwierdziła, że chce oddać dzieci, ponieważ zamierza przyjąć pod swój dach czwartego psa. Wpis był prowokacją. Dlaczego Rut tak napisała? Zobaczcie, jakie psy są idealne dla dzieci.
Sterylizacja kota jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych. Polega na usunięciu macicy i jajników u samiczek lub jąder oraz najądrzy u samców. Kiedy może odbyć się sterylizacja kotki? Najlepszym okresem jest około 8-9 miesiąc po urodzeniu. Pierwsza ruja u kotki nie wyklucza zabiegu. Sterylizacja jest dopuszczalna nawet tuż po zakończeniu plamienia. O czym jeszcze należy wiedzieć? Gościem Dzień Dobry TVN była Dominika Gutkowska – weterynarz.
Kastracja psa oznacza chirurgiczne usunięcie jego gonad. Zabieg wpływa na zachowanie pupila, wyciszając jego aktywność związaną z popędem płciowym. Tym samym zwierzę będzie spokojniejsze i mniej agresywne w stosunku np. do innych samców. O tym, czym różni się kastracja od sterylizacji i jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji, rozmawialiśmy z Dominiką Gutkowską – weterynarzem.
Kastracja kota to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia zwierzęciu rozmnażanie się, eliminuje uciążliwe skutki rui, zmniejsza agresję terytorialną i problem znaczenia terenu moczem. Zabieg kastracji przeprowadza się zarówno u kotek, jak i u kocurów.
Chociaż pies zaliczany jest do drapieżników, które lubią jeść mięso, to od czasu do czasu warto urozmaicić dietę swojego pupila, wprowadzając do niej coś nowego. Właściciele psów często sięgają po warzywa i owoce, zapominając jednak o różnego rodzaju produktach zbożowych. Sprawdź, czy pies może jeść płatki owsiane i jak ich regularne spożywanie wpływa na jego organizm.
Niewinny wygląd szczeniaka może zmylić. Pies appenzeller zaliczany jest do ras stróżujących, charakteryzujących się niezależnością, odwagą i silną wolą. Rasa pochodzi ze Szwajcarii, a jednemu z jej regionów – Appenzell – zawdzięcza swoją nazwę. Zobacz, co wyróżnia appenzellery.
Żyjemy coraz bardziej świadomie. Rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami i wszystkim, co naturalne i przyjazne środowisku. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku. Sprawdźmy dlaczego.
Opublikowane niedawno badania obalają stereotyp wrednego, samolubnego kota. Według naukowców nasi futrzani przyjaciele nie dość, że nas kochają, to jeszcze traktują jak rodziców. Behawiorystka Sonia Maciuszek opowiedziała o tym, w jaki sposób koty okazują przywiązanie do swoich właścicieli.
Myszo-jeleń był uważany za gatunek wymarły, niedawno jednak grupie badaczy udało się wykonać zdjęcia, na których widać to zwierzę. Jak doszło do tego odkrycia? O gatunkach tak rzadkich, że przez lata uważane były za wymarłe opowiedział w Dzień Dobry TVN leśnik i filmowiec, Marcin Kostrzyński.
Nie wszystkie rasy psów są przystosowane przez naturę do znoszenia ujemnych temperatur, dlatego schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie rozpoczęło zbiórkę ubrań dla swoich podopiecznych. O akcji opowiedziała lekarz wet. Ewelina Pałys. Wysłuchała jej reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Amerykańscy genetycy opracowali nowy wzór przeliczenia wieku psa na wiek człowieka. Na jakich założeniach oparty jest ten algorytm? Od czego zależy długość życia psa? Mówił o tym w Dzień Dobry TVN weterynarz, Franek Paśko. W naszym studiu gościliśmy również tymczasową opiekunkę Kajtka - pieska, który czeka na nowy dom.
Peruwianką zwykło się nazywać długowłosą świnkę morską. Cechą charakterystyczną świnki, dzięki której nie sposób pomylić jej z inną, są długie włosy, równomiernie rozkładające się na obie strony ciała. Na grzbiecie świnki znajduje się przedziałek. W warunkach naturalnych włosy świnki peruwiańskiej ścierają się o podłoże, jednak istnieje możliwość zapuszczenia ich na długość 50 cm.
Wiele osób uważa, że w przyrodzie występuje gatunek zwierzęcia określany jako żbik domowy. Tak naprawdę chodzi tu mieszańca żbika europejskiego z kotem domowym. Żbiki europejskie to zwierzęta żyjące w środowisku naturalnym, w Polsce występują w rejonie wschodnich Karpat i objęte są całkowitą ochroną gatunkową.
Miesiąc temu w Gliwicach znaleziono bezpańską kurę, która błąkała się po ulicach miasta. Ptakiem zajęli się pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt, którzy czym prędzej rozpoczęli szukanie dla niej nowych właścicieli. Kura Jadzia wzbudziła niemałą sensację w Internecie, dzięki czemu zgłosiło się bardzo dużo chętnych do adopcji.
Jeszcze do niedawna twoja suczka była rozkoszną, małą kulką, a nagle okazuje się, że niedługo sama będzie mamą! Co robić? Spokojne, ciąża psa to nie koniec świata. Czas oczekiwania na psie potomstwo to wspaniały okres zarówno dla suczki, jak i jej właścicieli. Zanim jednak maluchy przyjdą na świat, należy zapewnić przyszłej mamie jak najlepszą opiekę. Sprawdź, ile trwa ciąża u psa i jak zadbać o zdrowie ciężarnej suczki.
Wątróbka dla kota to uzupełnienie diety o cenne witaminy i minerały, jednak nie powinna stanowić jej podstawowego składnika. Kawałek wątróbki podany pupilowi z pewnością mu nie zaszkodzi, ale zjadany codziennie może doprowadzić nawet do zatrucia i poważnych problemów z układem pokarmowym.
W sobotę, w amerykańskim stanie Missouri znaleziono porzuconego na mrozie szczeniaka, który w zaledwie kilka dni zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych. Psiak zawdzięcza swoją sławę znajdującemu się na jego głowie… ogonkowi! W studiu Dzień Dobry TVN o dziwnych przypadkach w świecie zwierząt opowiedziała weterynarz Agnieszka Leżańska.
Ślady zwierząt można spotkać w lesie, na bagnach, a także w przydomowym ogrodzie. Najlepiej widoczne są ślady zwierząt na śniegu, ale najszybciej znikają. Dość wyraźne ślady zwierząt można również spotkać po obfitych opadach deszczu. Czasami jednak i latem, szczególnie na piaszczystych terenach, można rozpoznać ślady zwierzęcych wędrówek. Odczytywanie śladów zwierząt może okazać się fascynującą przygodą.
Szkolenie szczeniąt rozpoczyna się właściwie w momencie, w którym przychodzą one do nowego domu. Nie oznacza to jednak, aby od razu rozpoczynać naukę komend. Tresowanie szczeniaka zaczyna się od prostych i praktycznych elementów.
W założeniu była to zwykła świąteczna zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt. Okazało się, że los zwierząt tak bardzo poruszył znajomych i przyjaciół pana Mateusza, że po tygodniu od jej ogłoszenia internauci przekazali już ponad tonę jedzenia dla zwierząt. Zbiórka nadal trwa! Każdy może pomóc.
Czapki dla psa powinny być funkcjonalne i wygodne. Nie każdy zwierzak da się przekonać do takiego gadżetu. Czapki dla psów muszą spełniać najważniejsze zadania, a więc chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Zmiany warunków klimatycznych i towarzyszące im niedobory pożywienia mają bezpośredni wpływ na migrację ptaków. Jednak powody przemieszczania się niektórych gatunków do dziś pozostają nieznane. Sprawdźmy, które ptaki przylatują na zimę do Polski.
Na zorganizowanej we Freiburgu Światowej Wystawie Kotów tytuł najpiękniejszej dorosłej kotki zdobyła El Niño rasy Maine Coon. W walce o tytuł pokonała aż 1500 innych kotów. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gości najpiękniejsza kotka świata oraz jej właścicielka Kamila Skrzydlak-Kulesza, która opowie o udziale w wystawach i jak się do nich przygotować.
Marcin Kostrzyński opowiedział nam o sarnach, które przeżywają właśnie wyjątkowy okres w roku - to czas zrzucania poroża i druga szansa na zajście w ciążę.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? To jeden z najczęstszych problemów właścicieli czworonogów. Instynkt zwykle skłania koty domowe do wybrania kuwety na swoją toaletę. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
Świnki morskie, szczurki, króliczki, które kończą swoją karierę w laboratoriach mają szansę trafić do kochających domów. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pauliną Białogońską z Lab Rescue. Jak działa ta organizacja i jak można adoptować zwierzęta?
Zapewnienie kotu stałego dostępu do świeżej wody to obowiązek każdego właściciela zwierzęcia. Kapryśne koty mogą nie chcieć pić wody ze swojej miski albo niechętnie pić wodę, która stoi już jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest fontanna dla kota.