Jak zrobić budę dla psa szybko i skutecznie?

Zadowolony pies w budzie
Kichigin/Getty Images
Pies, który często przebywa na zewnątrz, powinien mieć własną budę. W sprzedaży są przeróżne konstrukcje tego typu, lecz nie zawsze można dopasować je do rozmiarów zwierzęcia. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić budę dla psa i ją ocieplić.

Samodzielny montaż budy to zadanie, do którego wykonania nie potrzeba specjalistycznych i drogich narzędzi. Aby cała konstrukcja okazała się trwała, należy wcześniej ją odpowiednio zaprojektować.

Dlaczego i jak zrobić budę dla psa?

Każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby i aby je spełnić, należy kupować dopasowane do zwierzaka produkty i akcesoria. Do tej grupy należy m.in. buda, która bezsprzecznie musi być dostosowana do rozmiarów psa. Dzięki niej pupil będzie czuł się komfortowo, a w trakcie deszczu lub opadów śniegu nie zmoknie ani nie zmarznie.

To, jak zrobić budę dla psa, zależy od różnych czynników, m.in. od rozmiarów zwierzęcia. Podczas konstruowania można puścić wodze fantazji i stworzyć przedmiot będący kolejnym ważnym elementem wystroju działki, a przy tym użyteczny. Jak zrobić budę dla psa? Tak naprawdę ilość sposobów jest nieograniczona.

Aby wykonać najprostszą konstrukcyjnie budę, wystarczy zaopatrzyć się w solidne deski oraz kilka podstawowych narzędzi. Przed przystąpieniem do pracy warto też zrobić projekt konstrukcji.

Jak przygotować projekt budy dla psa?

Dobrze wykonany projekt budy jest niezwykle ważny, aby cała praca przebiegła szybko i efektywnie. Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy buda ma mieć przedsionek, czy może ma być jedynie prostą konstrukcją z jednym pomieszczeniem. Pierwsza opcja jest o bardziej komfortowa, gdyż przedsionek lepiej zatrzymuje ciepło, choć przygotowanie takiego projektu budy dla psa może być nieco bardziej czasochłonne.

Każdy, kto zastanawia się, jak zbudować budę dla psa samodzielnie, powinien następnie ustalić jej wielkość. Zwierzę należy zmierzyć, gdy śpi oraz gdy siedzi, i do tych wielkości doliczyć około 20–25 cm. Psiaka warto także zmierzyć od karku do ziemi, aby ustalić wysokość otworu wejściowego. Niektóre ze zwierząt tyją w trakcie chłodnych miesięcy, więc podczas ustalania wymiarów budy dla psa, warto dodać kilka centymetrów do wartości otrzymanych podczas pomiarów.

Sama znajomość wymiarów oraz posiadanie wiedzy na temat tego, na czym polega budowa budy dla psa, to tylko połowa sukcesu. Niemniej ważna jest umiejętność doboru odpowiednich materiałów. Zdecydowanie najlepsze są te naturalne, pozbawione toksycznych dodatków. Najlepiej sprawdzają się odpowiednio zaimpregnowane deski drewniane. Podczas budowy budy dla psa warto pamiętać także o jej ociepleniu. W tym celu najlepiej sprawdzi się styropian, który wkłada się w podwójne boczne ścianki i w podłogę. Szkielet budy można zrobić np. z kantówki.

Jak zrobić budę dla psa?

Do przygotowania budy będą potrzebne następujące narzędzia:

  • wiertarka,
    • szlifierka,
      • łączniki ciesielskie,
        • pilarka lub piła ręczna.

          Deski, z których buda będzie zbudowana, powinny być grube i solidne. Dzięki nim buda będzie odporna na deszcz, śnieg czy grad. Zadaszenie warto pokryć dachówką lub gontem bitumicznym.

          Przed rozpoczęciem zbijania budy, należy ustalić wszelkie wymiary, w tym powierzchnię podstawy. Wymiary budy dla owczarka będą inne niż w przypadku budy dla mniejszego psa – warto to uwzględnić. Gdy zna się już podstawę, można zacząć od przygotowania szkieletu budy i wzdłuż jej krawędzi wyciąć kantówki. Pod budą powinna znaleźć się folia izolacyjna z ociepleniem. Gdy szkielet zostanie przymocowany do podstawy, należy przyciąć płyty i wówczas można już przystąpić do układania ocieplenia ze styropianu i montażu ścian zewnętrznych.

          Najwięcej trudności sprawia budowa dachu. Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie go ze szkieletem ścian. Drugą możliwością jest zamontowanie dachu zdejmowanego. Zdejmowany dach umożliwia lepszy dostęp do wnętrza budy, co jest szczególnie wygodne podczas jej mycia.

          Czym wyścielić budę dla psa?

          Najpopularniejszym materiałem używanym w tym celu jest słoma. Z kolei budy mniejszych psów ociepla się np. sianem. Czym ocieplić budę dla psa, który ma problemy alergiczne? Dobrym wyborem mogą być stare koce, pokrowce i materace. Ściółkę i ocieplenie należy wymieniać i czyścić raz w miesiącu. Wnętrze budy powinno się także od czasu do czasu spryskać preparatem przeciwpchelnym.

          To, jak ociepli się budę, ma ogromny wpływ na komfort życia psa. Posłanie wewnętrzne często pleśnieje, szczególnie podczas słoty, gdy zwierzę wchodzi do środka z mokrymi łapami. A spleśniałe posłanie może być powodem świerzbu, grzybicy czy egzemy, a nawet zapalenia płuc.

          Gdzie kupić budę dla psa i w którym miejscu ją postawić?

          Praktycznych poradników na temat tego, jak zbudować budę dla dużego psa, jest naprawdę sporo. Niemniej jednak nie każdy ma na tyle zdolności, aby wykonać ją samodzielnie. Dom dla czworonoga można kupić zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i w Internecie; można również kupić budę używaną, a następnie ją odświeżyć.

          Buda dla psa powinna stać w miejscu osłoniętym od wiatru. Zazwyczaj stawia się ją w okolicy drzew, aby latem była zacieniona. Wejście do budy nie powinno być skierowane w stronę miejsca, gdzie chodzą ludzie, gdyż może to psa stresować. Podczas szukania miejsca, w którym miałaby stać buda, warto pamiętać, że zwierzę załatwia potrzeby fizjologiczne z dala od miejsca snu.

          Zobacz wideo: Eurotrip z psem na motocyklu

          Dzień Dobry TVN

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana