Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Ubranka dla pupila. Jak skutecznie i zdrowo chronić zwierzę przed zimnem i słońcem?

Pies w ubranku

alexei_tm/Getty Images

Alergie u psów

Ubranka dla pupila. Jak skutecznie i zdrowo chronić zwierzę przed zimnem i słońcem?

Pies w ubranku

alexei_tm/Getty Images

Ubranka dla czworonogów od jakiegoś czasu podbijają ulice. Ich zadaniem jest nie tylko ładny wygląd, ale także ochrona przed deszczem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jak wybrać odpowiednie? Oto najlepsze rady.

Ubranko dla czworonoga - czy warto?

Psy od tysięcy lat musiały sobie radzić w każdych warunkach, problemem jest jednak to, że od jakiegoś czasu sprowadzamy do naszego, chłodniejszego klimatu psy, które hodowane były w znacznie cieplejszych temperaturach. Wówczas należy zapewnić zwierzakom niezbędne ubranka.

Marzną przede wszystkim psy bezwłose, a także te, które mają sierść bez podszerstka, czyli krótkiej, gęstej oraz miękkiej warstwy futra, która jest nieprzemakalna i stanowi ochronę termoizolacyjną.

Ze względu na to, ubranka są idealne dla czworonogów małych i miniaturowych oraz tych o smukłej i szczupłej budowie ciała, które nie gromadzą wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej pod skórą. Szybciej będą się wyziębiać również szczeniaki, psy starsze oraz chore. Warto pamiętać, że nie od wzrostu zależy wymóg ubioru psa, a od rodzaju sierści i warunków pogodowychW walce z mokrą aurą za wsparcie w postaci okrycia będą wdzięczne nawet zwierzaki z bardzo gęstą i długą okrywą włosową, ponieważ dzięki temu się ona nie skołtuni i nadto nie pobrudzi.

Psy nie powinny jednak nosić ubranek nieustannie, ponieważ dla nich przegrzanie jest znacznie groźniejsze niż wyziębienie. Dlaczego? Otóż ze względu na brak gruczołów potowych w skórze, nie mogą one skutecznie odprowadzać nadmiaru ciepła.

Jak wybrać ubranie dla psa?

Przy wyborze odpowiedniego okrycia należy pamiętać, że nie jest ono czymś naturalnym dla zwierzaka. Zawsze wiąże się to w pewnym stopniu z dyskomfortem, dlatego warto zwrócić na krój oraz wykonanie, by spacery w ubraniu były dla psa jak najprzyjemniejsze. 

Na rynku występują: płaszcze i kurteczki (przeznaczone na chłodne oraz bardzo zimne wyjścia, często są wiatro- i wodoodporne), sweterki (najlepiej przylegają do ciała i będą idealne jako okrycie wierzchnie podczas wiosennej czy jesiennej pogody), ubrania przeciwdeszczowe (słabo trzymają ciepłotę ciała, ale sprawdzą się jako samodzielne ubranko, bądź narzutka), a także golfy (mogą być w postaci zakładanej opaski na szyję, a czasami wraz z bluzą).

Które z nich najlepiej wybrać? Otóż należy unikać bawełnianych skarpetek czy rzeczy z przemakalnych materiałów, wtedy, kiedy pada deszcz. Nasiąkają one wówczas wodą i zamiast ogrzewać - wychładzają. Znawcy odradzają także golfy, ponieważ uwierają szyję i powodują nienaturalną postawę. Poza tym pod żadnym pozorem nie można zakładać psu kaptura. Dlaczego? Jest w nim potencjalnym obiektem do zaatakowania przez innego czworonoga, gdyż kaptur blokuje im całkowicie możliwość komunikacji.

By dobrać odpowiedni rozmiar ubranka, należy psu zmierzyć obwód klatki piersiowej, obwód szyi oraz długość ciała. Gdy zwierzak jest niespokojny w czasie mierzenia, może pomóc nowa zabawka, bądź smakołyki. Jeżeli wartości poszczególnych miar znajdują się na granicy przedziału odpowiadającemu danemu rozmiarowi, to lepiej wybrać produkt większego rozmiaru. Nasz przyjaciel może bowiem czuć się nieswojo w ubranku zbytnio dopasowanym do jego postury.

Ratownicy na czterech łapach. Czy wszystkie psy mogą pełnić tę rolę? Zobacz wideo:

Zobacz też:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
75
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.05.2021
Magdalena
Ubranko dla pieska jak najbardziej , szczególnie jesienią, zimą.Pieski mniej się wtedy przeziębiają i są zdrowsze i radośniejsze .