Jak wygląda hodowla surykatki? Cena, karmienie, ciekawostki o gatunku

Surykatki
Paul Souders/Getty Images
Surykatka to gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego, którego naturalnym miejscem zamieszkania są obszary pustynne. Z roku na rok rośnie jednak liczba ludzi, którzy są zainteresowani hodowlą zwierzęcia w warunkach domowych. Co trzeba wiedzieć o surykatkach jeszcze przed ich zakupem?

Surykatki to drapieżniki, które można oswoić i traktować jak inne zwierzęta hodowlane. Ssaki te zyskują na popularności w Europie – obecnie można spotkać je nie tylko w zoo, ale również w mieszkaniach, co kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia. W Afryce surykatki trzyma się w domach, bo zwalczają one gryzonie. Ich obecność blisko siedzib ludzkich można porównać do obecności kotów, które mieszkają przy gospodarstwach na wsiach, gdzie polują na myszy i szczury. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby surykatka była zdrowym i szczęśliwym zwierzęciem w twoim domu.

Jak wygląda surykatka?

Dorosła surykatka osiąga do 30 cm długości, może ważyć od 500 do 700 g. Ma popielate futro, na którym widoczne są czarne pręgi. Zarówno uszy, oczy, jak i sam czubek ogona również mają ciemny kolor. Surykatki mają silny ogon i łapy z ostrymi pazurami, które w naturalnym środowisku służą im do kopania norek.

Ciekawostki o surykatkach

Ogromną popularność surykatki zyskały dzięki filmowi "Król lew", w którym zwierzę tego gatunku pojawiło się w jednej z głównych ról. Filmowa surykatka miała na imię Timon, to właśnie ona wraz z Pumbą przygarnęła do swojego stada małe, zagubione lwiątko – Simbę. Od czasu wejścia "Króla lwa" na ekrany kin, widzowie coraz bardziej interesowali się tym gatunkiem. Obecnie w wielu krajach surykatki są hodowane i trzymane w warunkach domowych, co jest możliwe dzięki im zdolnościom adaptacyjnym. Zwierzęta szybko przystosowują się do nowego otoczenia i potrafią żyć w zgodzie z człowiekiem.

Jak wygląda hodowla surykatki?

Hodowla surykatki to odpowiedzialne zadanie. Samo zwierzę dobrze odnajdzie się w nowym otoczeniu, należy zapewnić mu jednak dodatkowe sprzęty, które pomogą mu poczuć się jak w domu. Obowiązkowym zakupem jest na pewno duże terrarium oraz dobra lampa grzewcza, która będzie imitowała promienie słoneczne. Warto zaopatrzyć się także w nory dla surykatek, w których będą mogły się schować oraz drapaki do stępiania pazurków.

Zwierzątka są wszystkożerne, jednak podstawowymi elementami ich diety są owady, drobne gryzonie oraz korzenie roślin, zawierające dużo wody.

Ile kosztuje surykatka?

Cena surykatki waha się od 1500 do 2000 złotych. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że nie są to jedyne koszty, które trzeba będzie ponieść. Surykatki są zwierzętami stadnymi, co oznacza, że znacznie lepiej odnajdują się w większych grupach. Żeby zwierzęta czuły się dobrze i były szczęśliwe poza swoim naturalnym środowiskiem, trzeba zapewnić im towarzystwo. Poleca się zakup co najmniej dwóch surykatek. Dzięki temu zwierzątka będą mogły poczuć się komfortowo i zaspokoić swój instynkt stadny. Oprócz tego należy uwzględnić również koszty obowiązkowego sprzętu, pozwalającego na domową hodowlę.

Surykatka w naturalnym środowisku – co warto wiedzieć?

Naturalnym miejscem występowania surykatek są obszary pustynne w Afryce. Największą ilość zwierząt można spotkać się na pustyni Kalahari, w Namibii, Angoli. Zwierzęta prowadzą dzienny tryb życia, żyją w stadach składających się z kilkudziesięciu osobników, które z kolei podzielone są na grupy rodzinne, czyli parę surykatek (samicę i samca) oraz ich młode potomstwo. Całymi stadami wykopują dla siebie nory, chętnie korzystają również ze znajdujących się w pobliżu skał oraz kamieni.

W trakcie żerowania czy odkrywania nieznanych terenów przynajmniej jeden członek stada wdrapuje się na najwyższy punkt na danym terenie, staje na tylnych łapach i wypatruje ewentualnego zagrożenia. Jego zadaniem jest poinformowanie innych surykatek o zbliżającym się niebezpieczeństwie, co odbywa się poprzez wydanie głośnego dźwięku ostrzegawczego.

Na uwagę zasługuje również ich opiekuńczy stosunek względem swojego potomstwa. W przypadku pojawienia się zagrożenia, np. drapieżnego ptaka, dorosłe surykatki zakrywają ciałem swoje młode. Rodzice często uczą również swoje dzieci polowania. Początkowo przynoszą im jedynie martwe zwierzęta, aby mogły się im bliżej przyjrzeć, następnie zwierzęta żywe, ale pozbawione żądła czy jadu. Ostatnim krokiem jest przyniesienie potomstwu zwierzęcia żywego, w pełni uzbrojonego, które może zaatakować. Młode surykatki muszą przejść każdy z etapów, aby stały się w pełni samodzielne. Podczas ataku na swoją ofiarę, puszą swoją sierść, zaczynają szczypać i drapać.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Surykatka walczy z sennością podczas pełnienia straży

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!