Ptaki w naszych miastach
Kawki, gawrony, wrony czy sroki już dawno wpisały się w miejski krajobraz. Można je spotkać w parkach, skwerach, czy na osiedlowych uliczkach. Mimo że raczej unikają kontaktu z człowiekiem, to może się zdarzyć, że ptak nas zaatakuje. - Maj - czerwiec to newralgiczna pora. Jeśli zbytnio zbliżymy się do gniazda, możemy dostać dziobem po głowie - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Horzela, popularyzator nauki i youtuber.
Warto pamiętać, że ptaki te są bardzo inteligentne, do tego mają doskonałą pamięć. - Kruki akurat w mieście są rzadko spotykane. Potrafią zakopać pożywienie, przykryć je np. mchem i po jednym czy dwóch dniach bez problemu je odnaleźć - mówił.
Jak ptaki uczą się latać?
Piotr Horzel wyznał, że przez pewien czas na jego posesji mieszkała sójka. Mężczyzna miał dzięki temu niecodzienną możliwość podejrzeć, jak młode ptaki uczą się latać. - Nauka latania zazwyczaj zaczyna się od tego, że ptak po tym, jak wyjdzie z gniazda, od razu ląduje na ziemi. Później próbuje gdzieś podlecieć. Następnie zaczyna niezdarnie przelatywać z patyka na patyk, a później z gałęzi na gałąź. Czasem to się średnio udaje - mówił ze śmiechem.
W rozmowie z Piotrem Horzelem musiało się pojawić pytanie o znane powiedzenie, które mówi, że sroki bardzo lubią wszystkie świecące i błyszczące przedmioty. Czy faktycznie te ptaki przepadają za świecidełkami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik