Z miłości do dzikich ptaków. Dlaczego Natalia została sokolniczką? "Bez nich moje życie byłoby udręką"

Dzień Dobry TVN
Czy człowiek i dziki ptak mogą ze sobą współpracować? Okazuje się, że tak. Pracą z sokołami zajmuje się Natalia Jarmakiewicz. Jak to się stało, że została sokolniczką? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale.

Jak człowiek może pracować z dzikim zwierzęciem?

W rozmowie z naszym reporterem, Natalia Jarmakiewicz wyznała, że sokolniczką została przez przypadek. - Podczas jednego ze spacerów po lesie znalazłam małego krogulca, który wypadł z gniazda. Tak trafiłam do sokolnika. Kiedy zobaczyłam u niego te wszystkie ptaki - przepadłam całkowicie - wyznała pani Natalia.

Ta fascynacja okazała się na tyle silna, że kobieta zdecydowała się porzucić swoje dotychczasowe życie zawodowe i poświęcić się pracy z sokołami. - Nie potrzebuję nawet urlopu. Bez nich moje życie byłoby udręką - wyznała. Obecnie pani Natalia pracuje głównie na lotnisku. - Pilnujemy tego, żeby samoloty mogły bezpiecznie wystartować i wylądować. Płoszymy wszystkie ptaki oraz ssaki. Pilnujemy, aby teren był po prostu czysty - mówiła.

Na tym jednak nie koniec. Sokoły są wykorzystywane również do tego, aby płoszyć zwierzęta na plantacjach, sadach czy wysypiskach śmieci.

Jak wygląda szkolenie sokoła?

Sokoła do pracy z człowiekiem szkoli się na dwa sposoby. - Pierwszy polega na tym, że bierzemy pisklaka, który urodził się u nas lub zabieramy go od rodziców. Ptak przyzwyczaja się do nas i zaczyna traktować jak przedstawiciela swojego gatunku - mówiła Natalia Jarmakiewicz. Druga metoda stosowana jest w przypadku dorosłych osobników. - Tu przełamywanie jest dużo trudniejsze. Ptak jest zupełnie dziki i nienawidzi człowieka. Przełamywanie ma sprawić, że ptak zacznie przy nas jeść. Z czasem uczymy go, aby reagował na zawołanie i przylatywał do nas - mówiła.

- Traktujemy te ptaki humanitarnie. Za każdym razem, gdy są wypuszczane mogą wybrać wolność. W naturze poradzą sobie bez najmniejszych problemów - mówił Maciej Wąs, sokolnik.

Warto dodać, że wiedzy na temat sokolnictwa nie da się zdobyć z książek czy Internetu. - Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Trzeba ją zdobyć od osoby, która od wielu lat się tym zajmuje, do tego potrafi człowieka nakierować i zaszczepić w nim pasję i miłość do tych ptaków - dodał.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Zagórski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!