Zwierzęta

Marcin Kostrzyński: "Pałac Kultury i Nauki to dla sokołów najlepsza miejscówka w Polsce"

Zwierzęta

Marcin Kostrzyński: "Pałac Kultury i Nauki to dla sokołów najlepsza miejscówka w Polsce"

Pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki mieszka para sokołów wędrownych – Franek i Gigi. Jak wygląda ich miejskie życie? Czy mają tu co jeść? O szczegółach Piotr Kraśko rozmawiał z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim.

Sokoły z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Gniazdo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zamieszkuje obecnie sokół Franek, który swoje dotychczasowe gniazdo miał na 13. piętrze w jednym z bloków na warszawskich Bielanach. Franek zamieszkiwał tam z samicą Leśną, która po pewnym czasie postanowiła zmienić partnera i wyniosła się na Żerań.

Jak zaznaczył nasz gość, Marcin Kostrzyński, Pałac Nauki i Kultury to dla sokołów najlepsze miejsce do mieszkania w Polsce! To tutaj osiedliła się pierwsza para sokołów od czasu ich wymarcia w latach 50. XX wieku. Pod koniec lat 90. XX wieku w Pałac zamieszkali tu Wars i Sawa. W 2000 roku para sokołów doczekała się swojego pierwszego pisklęcia.

Dla sokołów to bardzo dobre miejsce do mieszkania, ponieważ ptaki widzą stąd dosłownie wszystko. A jak przekonuje przyrodnik Marcin Kostrzyński, w Warszawie dla sokołów jedzenia jest w bród.

Gigi i Franek w PKIN

Sokół Franek na PKiN pojawiał się w 2015 roku. Pałac zamieszkiwała wówczas inna samica Sawa, która nie chciała wpuścić innych lokatorów. Ostatecznie Sawa zginęła i gniazdo przejął Franek wraz ze swoją partnerką Gigi. W roku 2016 para dochowała się trzech młodych.

Jesienią 2016 roku, ze względu na planowany remont na iglicy, gniazdo zostało zdemontowane i zamknięte na trzy lata. Gniazdo wróciło na iglicę jesienią w 2019 roku. Przyrodnicy mają nadzieję, że Gigi wiosną ponownie złoży jaja, z których następnie wylęgną się młode.

Zobacz też:

>>>

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

<<<

Co sądzisz o tym artykule?
69
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
04.01.2020
Terka
Fascynująca historia. Marcin opowiada to z wielką pasją. Znamy te sokoły od urodzenia.
Na Bielanach, to Franek z Jolą nie mieli dzieci, a Leśna pojawiła się dopiero jak Franek odchował Michałka.
Franek z Leśną w 2015 roku wychowali na balkonie trzy młode. (Bielan, Argo i Ada) Bielan jest obecnie rezydentem na Kawęczynie.
Odsyłam zainteresowanych sokołami na stronę peregrinus pl.

Giga i Franek (tak Giga, a nie Gigi) ustanowiły parę w 2016 roku.