"Marcin z lasu". Niezwykły okres dla saren

Marcin Kostrzyński opowiedział nam o sarnach, które przeżywają właśnie wyjątkowy okres w roku - to czas zrzucania poroża i druga szansa na zajście w ciążę.

Druga szansa na potomstwo

Jak to się dzieje, że niezależnie od tego, czy sarna zajdzie w ciążę podczas pierwszej rui w lipcu, czy właśnie na przełomie listopada i grudnia, małe sarenki urodzą się dopiero wiosną?

Zobacz też: Zobaczcie jak niedźwiedzica Sonya bawi się z opiekunem. Co wiecie o polskich niedźwiedziach? >>>

Marcin Kostrzyński: Jeżeli sarna nie zajdzie w ciążę w lipcu lub sierpniu, jak jest pierwsza ruja, to może mieć ruję powtórzoną zimą, a małe sarenki rodzą się wszystkie jednakowo w maju i na początku czerwca. Długość ciąży u saren może się różnić nawet o 4 miesiące. Dlatego, że sarny, które mają ruję w lipcu przez 4 miesiące trzymają ten płód kompletnie nierozwinięty. To właśnie teraz jest sygnał: ROŚNIEMY! Od teraz te małe sarenki w brzuszku zaczynają rosnąć.

Co je sarna? Dokarmianie dzikich zwierząt leśnych

Sarny należą do zwierząt, które przez cały rok prowadzą osiadły tryb życia. Tworzą nieliczne stada, składające się z kilku osobników, zamieszkujących określony teren. Wiosną i latem raczej nie zdarza im się migrować dalej niż kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Wyjątkiem jest okres zimowy, w którym zwierzęta muszą poświęcić znacznie więcej czasu na znalezienie pokarmu. W związku z tym często już późną jesienią przenoszą się do miejsc, w których występuje niewielka ilość śniegu i jest wystarczająco dużo roślin.

Znaczenie poroża u saren

Do czego sarnom jest potrzebne poroże? Jak mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, nie służy im ono do walki, bo sarny walczą ze sobą niezwykle rzadko, nie służy im również do obrony przed drapieżnikami. Głównym zadaniem poroża jest możliwość lepszego zaprezentowania się samicy.

Zobacz też: Jak hodować żółwia domowego? Czym go karmić? >>>

Marcin Kostrzyński: Poroże jest ważne dlatego, żeby się zaprezentować pani sarnie, a nie, żeby jakieś walki prowadzić.

Zobacz też: Rudzik – ptak o charakterystycznym pięknym śpiewie >>>

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości