Żółwie to bardzo charakterystyczne zwierzęta, które żyją na ziemi od około 225 milionów lat. Jeśli chcesz hodować żółwia domowego, musisz pamiętać o zapewnieniu mu warunków maksymalnie zbliżonych do tych, w których żyje naturalnie. Nie zapominaj, że żółwie wodne i lądowe mają zupełnie inne potrzeby, a przez to wymagają odmiennych warunków hodowli. Co jeszcze musisz wiedzieć o hodowaniu żółwia domowego?
Żółwiem domowym można nazywać zarówno gatunki wodno-lądowe, jak i lądowe. Najczęściej hodowanymi gatunkami żółwi lądowych są stepowy i grecki. Z kolei wśród żółwi wodno-lądowych najchętniej kupowanymi są czerwonolicy, żółtolicy i chiński. Na ich popularność wpływa fakt, że w ciągu życia nie osiągają dużych wymiarów, a przez to mogą być hodowane w terrarium.
Żółw domowy – podstawowe informacje
Najważniejszą zasadą obowiązującą w hodowli żółwia domowego jest zapewnienie mu odpowiedniego terrarium. Żółwie do prawidłowego wzrostu potrzebują też odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza i pożywienia. Poważnym błędem jest wypuszczanie żółwia domowego z terrarium i pozwalanie mu na chodzenie po podłodze. Można go wówczas narazić na kontakt z roztoczami, bakteriami, włosami, kurzem i różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które żółw po prostu wciągnie.
Mały żółw domowy nie powinien poruszać się po podłodze, która stanowi dla niego ścieżkę pełną niebezpieczeństw. Łatwo go zadeptać, może zostać zaatakowany przez inne zwierzaki (koty czy psy), a w dodatku śliska powierzchnia podłogi nie jest dla niego naturalnym podłożem, może więc doznać kontuzji albo nabawić się zwyrodnień stawów .
Pamiętaj także o tym, że żółwie potrzebują dużego nasłonecznienia i wilgotności powietrza . W odpowiednim terrarium zdecydowanie łatwiej o spełnienie tych warunków.
Jak dbać o żółwia domowego?
Żółw domowy lądowy potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego terrarium. Najlepiej, żeby było ono szklane, choć w sklepach zoologicznych dostępne są również plastikowe. Zadbaj także o odpowiednią wielkość terrarium. Żółwie muszą mieć bowiem nieco przestrzeni, dzięki której będą mogły zaspokoić potrzebę ruchu. Minimalne wymiary terrarium dla żółwia domowego to 60 × 100 × 40 cm . Żółwie lądowe potrzebują również właściwego podłoża. Najlepiej w tej roli sprawdzi się naturalna darń albo kora wymieszana z sianem .
W przypadku żółwia domowego wodnego zasady są właściwe te same z tą różnicą, że zamiast terrarium potrzebne będzie specjalne akwarium . Sprawa komplikuje się nieco, jeśli wybierzesz żółwia wodno-lądowego. Akwarium dla niego powinno być wypełnione wodą, ale żółw musi mieć też możliwość wyjścia na powierzchnię. Dlatego terrarium dla tego gatunku żółwia powinno mieć wyspę . Dobrze również, jeśli zatroszczysz się o mały domek dla żółwia wodno-lądowego, w którym będzie mógł się schować. Gotowe konstrukcje są dostępne w sklepach zoologicznych, ale z powodzeniem możesz samodzielnie wykonać schronienie dla żółwia – do tego celu wystarczy mała doniczka.
Terrarium dla żółwia domowego musi być odpowiednio nasłonecznione i zachowywać właściwą temperaturę. Wyposaż je więc w lampy grzewcze , a także lampę UVB , która będzie emitowała promieniowanie ultrafioletowe, niezbędne tym zwierzętom do prawidłowego rozwoju. Żółwie są ciepłolubne, dlatego stale musisz dbać o utrzymywanie temperatury w terrarium na poziomie 27–28℃ . W sklepach zoologicznych znajdziesz lampy, które zapewniają miejscową temperaturę nawet do 35℃, co pozwoli żółwiowi domowemu na wygrzewanie się, jeśli będzie miał taką potrzebę. W przypadku żółwia domowego wodnego musisz zadbać również o stałą temperaturę wody , dlatego potrzebna będzie grzałka. Z kolei do utrzymywania czystości przyda się porządny filtr.
Dodatkowym wyposażeniem terrarium jest higrometr, który kontroluje wilgotność i temperaturę powietrza. Pamiętaj też o umieszczeniu w środku dwóch miseczek – na wodę i karmę.
Co je żółw domowy?
Odpowiedź na pytanie, co je żółw domowy, jest zależna od jego gatunku. Dieta żółwia wodno-lądowego powinna uwzględniać ryby słodkowodne , na przykład gupiki, mieczyki, karasie. Możesz je podawać w całości albo zamrożone. Chętnie zje także dżdżownice, suszone stynki, ślimaki (zarówno wodne, jak i lądowe). Do uzupełnienia jadłospisu możesz wykorzystywać rośliny wodne takie jak rzęsa, hiacynt wodny, moczarki, a także popularne liście mniszka lekarskiego i babki. Nie podawaj mu jednak mięsa ptaków i ssaków, a także jajek na twardo, sera, sałaty i karmy przeznaczonej dla innych zwierząt.
Z kolei żółwie domowe lądowe są roślinożerne . W ich jadłospisie powinny się więc znaleźć pospolite rośliny polne, na przykład babka szerokolistna i lancetowata, mniszek lekarski, koniczyna, liście pokrzywy i tym podobne. Możesz również serwować swojemu żółwiowi liście niektórych drzewek i krzewów, choćby truskawek, malin, bazylii, tymianku, pelargonii, jeżyn, bratka czy cynii. Żółwie lądowe lubią również zielone części warzyw. Pamiętaj przy tym, by dieta pupila była bogata w błonnik, a uboga w cukry i białka.
Więcej:
- Marcin z lasu o żółwiach błotnych. Żyją ponad 100 lat!
- Hodowla żółwia – co musisz wiedzieć o pielęgnacji?
- Żółw Stefan, rekiny i tańczące pingwiny
- Hodowla żółwi wodno-lądowych w akwarium i oczku wodnym. Co należy wiedzieć?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN