Co to jest urojona ciąża u psa?
Urojona ciąża u suczki to stan, który jest bardzo powszechny wśród niewykastrowanych psów. Zwierzęta przygotowują się wtedy na nadejście potomstwa, mimo, że w tym cyklu nie doszło do zapłodnienia. Pojawia się ze względu na ich pochodzenie. W stadach wilków rozmnażać może się tylko samica alfa, jednak inne zwierzęta w stadzie także biorą udział w procesie wychowywania szczeniąt, mimo, że nie jest to ich biologiczne potomstwo. Mogą to robić, ponieważ czują instynkt macierzyński, a ich gruczoły też wytwarzają mleko.
Kiedy występuje urojona ciąża u psa i ile trwa?
Objawy ciąży urojonej możemy zaobserwować około 2 miesiące po cieczce – czyli w czasie, gdy normalnie doszłoby do porodu, gdyby suczka została zapłodniona. Trwa ona do około trzech tygodni i ustępuje samoistnie. Zdarza się, że przebiega bezobjawowo, a właściciel nie zauważy nawet, że coś jest nie w porządku. Równie często pojawiają się jednak niepokojące objawy, które warto skonsultować z weterynarzem.
Ciąża urojona u suki – przyczyny i objawy
Stan ciąży rzekomej u psów pojawia się poprzez zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmach suk. Pojawia się gwałtowny spadek progesteronu i wzrost prolaktyny, która obecna jest także w organizmie zwierzęcia w okresie połogu lub przed nim. Progesteron w czasie ciąży u pupila jest na stałym, dość wysokim poziomie, dzięki któremu ciąża może być utrzymana. Gdy dochodzi do jego obniżenia, zazwyczaj następuje poród.
Niezapłodniona suka odbiera spadek progesteronu w ten sam sposób, co zapłodniona – przygotowuje się na przyjęcie potomstwa. Objawami ciąży urojonej może więc być tworzenie gniazda, czyli legowiska dla swojego "potomstwa", znoszenie do niego zabawek i bardzo niechętne opuszczanie go. Suczka może stać się ospała, lub jeżeli do tej pory była spokojna – może zacząć zachowywać się agresywnie lub piszczeć. Charakterystyczne jest też pojawienie się laktacji.
Jak więc odróżnić urojoną ciążę od prawdziwej u suki? Jest to bardzo trudne, ponieważ objawy są niemalże takie, jak prawdziwej ciąży. Podobnymi objawami charakteryzuje się też zapalenie gruczołu mlekowego lub ropomacicze. Co robić, gdy zauważamy te objawy u swojego psa? Powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza, aby ocenił, co dolega naszemu pupilowi i czy wymaga leczenia.
Leczenie urojonej ciąży u suk
Jeżeli objawy są bardzo zaawansowane, niezbędne mogą okazać się leki. Leczenie można podjąć tylko, jeżeli weterynarz określi, że nasz pupil na pewno nie spodziewa się potomstwa – nie należy robić tego na własną rękę. Przy mniej nasilonych objawach, specjalista może zalecić zwiększenie ruchu, zmianę diety lub zażywanie delikatnych ziół. Jedynym sposobem, aby całkowicie zapobiec ciąży urojonej jest sterylizacja lub leczenie hormonalne. Do weterynarza warto udać się szczególnie, gdy zauważymy, że laktacja podczas ciąży urojonej jest silna, ponieważ może wtedy dojść do zapalenia gruczołów mlekowych.
Domowe sposoby na urojoną ciążę
Jeśli już wiemy, że nasza suczka zmaga się z ciążą rzekomą, możemy spróbować założyć jej kołnierz, przez który nie będzie mogła drapać się, lizać i odciągać mleka. Nie należy dawać jej więcej uwagi niż zazwyczaj, w formie głaskania i przytulania, ani pozwalać na budowanie gniazda. Nie należy też głaskać psa po brzuchu i stosować zimnych oraz ciepłych okładów, by nie wzmagać laktacji. Pomóc mogą za to częstsze spacery i odwracanie uwagi psa od prób tworzenia legowiska.
Zobacz wideo: Buldog francuski, czyli pies o uroczym spojrzeniu. Na co zwrócić uwagę przy opiece nad tą rasą?
Zobacz także:
- Jak zrobić budę dla psa szybko i skutecznie?
- Miniaturowe rasy psów: jak powinniśmy o nie dbać?
- Jak przygotować psa na narodziny dziecka?
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło: zooart.com.pl apetete.pl optovet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images