Zwierzęta

Miniaturowe rasy psów: jak powinniśmy o nie dbać?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Wielu z nas nie wie, jak dbać o małe psy. Wydaje nam się, że przez ich niewielki rozmiar wymagają od nas mniej uwagi niż te duże - typu owczarek niemiecki czy bernardyn. O tym, na co uważać i jakie potrzeby mają nasi mali przyjaciele - zapytaliśmy behawiorystkę, Sonię Maciuszek. Towarzyszyły jej Jeżynka i Cukinia - psiaki do adopcji ze schroniska w Celestynowie.

Mały pies, mały problem?

Zdecydowanie nie. Przez ich wielkość powinniśmy na nie uważać jeszcze bardziej. Mitem jest to, że potrzebują mniej miejsca czy krótszych spacerów.

Dla energicznego jack russell terriera spacery 3 razy po 15 minut to za mało

- informuje Sonia Maciuszek.

Behawiorystka podkreśliła jak ważne są długie zabawy z psem i treningi, nawet w domu. Mały pies ma duże potrzeby. Ze względu na mniejsze żołądki musimy zwracać uwagę na to, jak odżywiamy naszego przyjaciela.

Najlepsze są małe posiłki - 5 razy dziennie. Muszą być bardzo wartościowe i wysoko odżywcze, żadnych pustych kalorii

- dodała ekspertka.

Miniaturowe rasy psów mają także delikatniejszą budowę, dlatego musimy mieć pod kontrolą ich zabawę z większymi przedstawicielami. Nawet jeden energiczny ruch dużego psa może wyrządzić krzywdę małemu zwierzakowi.

Pies to nie dziecko

Sonia Maciuszek przytoczyła kwestię problemu istniejącego od dłuższego czasu. Pojawiające się zdjęcia na Instagramie lub Facebooku małych psów, które przez właścicieli są traktowane jak dzieci. Dla opiekunów przeważnie najważniejszy jest wygląd zwierzęcia i właściwa dla niego pielęgnacja. Nie ma tu mowy o wypiciu wody z kałuży czy tarzaniu się w błocie. Dbanie o wygląd to niestety nie wszystko, a pies ma swoje potrzeby.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości