Zwierzęta

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Jak zareaguje pies na pojawienie się w domu nowego członka rodziny? Jak możemy przygotować naszego czworonoga na taką sytuację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Olgą Frycz, która zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie swojego dziecka w towarzystwie bulteriera, czym zadziwiła internautów, Pauliną Holtz i Radkiem Ekwińskim, instruktorem szkolenia psów.

Psy żyją z nami od dwudziestu tysięcy lat Co zrobić kiedy w domu pojawia się dziecko? Jak przygotować na to psa? Musimy zdać sobie sprawę jakie miejsce zajmuje pies w naszym domu Jak dać psu do zrozumienia, że nie jest ważniejszy od dziecka Musimy pamiętać, że pies to nie jest substytut dziecka Czy to zależy od rasy psa? Jak wyglądają sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa?

Radek Ekwiński:

Psy są z nami od dwudziestu tysięcy lat i są z nami blisko. Najbliżej jeżeli chodzi o zwierzęta. Gdyby cokolwiek w genetyce psa nie pozwalało mu być blisko naszych dzieci, to na pewno tych psów już by z nami nie było.

Zobacz też: Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? >>>

Jak przygotować psa na przyjęcie nowego domownika?

Kiedy w domu pojawia sie dziecko wszystko, także w życiu naszego pupila, "wywraca się do góry nogami". Jesteśmy odpowiedzialni za swoje emocje oraz za to, co będzie się działo w psiej głowie. 

Pies ma swoją pozycję w naszym "domowym stadzie" i swoje miejsce w mieszkaniu. Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla zwierzęcia sporą zmianą, która nie zawsze jest łatwa do zaakceptowania. Musimy zadbać o to, żeby zwierzak nie odczuł nowej sytuacji jako pogorszenie jego statusu. Jednocześnie, jeszcze zanim nowy mieszkaniec pojawi się w domu, możemy zacząć wprowadzać nowe reguły, które będą obowiązywały, dzięki temu nasz pupil nie będzie ich wiązał bezpośrednio z dzieckiem. 

Paulina Holtz o tym jak ona przygotowywała swojego psa na przyjście na swiat córki:

Totalnie nie mam zaufania do psów. Kocham psy, ale uważam, że my musimy za nie myśleć. Bo one mają instynkty i jeśli my tego nie przewidzimy to będzie różnie. 

Zobacz też: Piesek Fijo w nowym domu. W końcu dopisało mu szczęście >>>

Co jest najważniejsze wg Pauliny Holtz? Musimy zdać sobie sprawę jakie miejsce zajmuje pies w naszym domu:

  • czy to jest pies, który może wchodzić na kanapę, czy nie może
  • czy to jest pies, który się czuje samcem/samica alfa w domu

Ja wiedziałam, że to jest pies, który jest na końcu łańcucha u nas w domu, że ona sie czuje bezpiecznie, spokojnie, ale i tak:

  • ze szpitala najpierw przyjechała pielucha, która ona wywąchała - wiedziała, że taki zapach pojawi się w domu
  • pies czekał na podwórku dopóki ja nie weszłam do domu i ona dopiero wtedy weszła, dostała do obwąchania dziecko. Powąchała, powąchała, powiedziała: 'o super'! Skończyło się zainteresowanie dzieckiem.

Jak dać psu do zrozumienia, że nie jest ważniejszy od dziecka, mimo że był w domu wcześniej niż ono?

Według Radka Ekwińskiego musimy pamietać ,że od samego poczatku pies, ktory przychodzi do naszego domu to nie jest dziecko. Jeżeli psa darzymy uczuciami i on w naszej głowie zajmuje miejsce dziecka, to kiedy pojawi się prawdziwe dziecko, staniemy w obliczu problemu i ewentualnego konfliktu, bo pies poczuje się zagrożony.

Czy to zależy od rasy psa?

Paulina Holtz:

Największy problem jest z małymi, szczekającymi pieskami, które są noszone na rękach, na kanapach, w domu wszystko mogą, wszędzie są. Nagle do świata tego psa przychodzi dziecko - to jest dramat.

Radek Ekwiński:

W takiej sytuacji pies nie może zrozumieć, że ktoś zajął jego miejsce. Amstafy to są psy, które w XVIII, XIX wieku pracowały na amerykańskich farmach jako niańki. Każdy mógł wyjść pracować w pole zostawiając dzieci pod opieka amstafa. 

Zobacz też: Dzięki tym gadżetom pies będzie widoczny po zmroku >>>

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Ile czasu pies potrzebuje, aby zaakceptować nadchodzące zmiany? - Radek Ekwiński w Dzień Dobry TVN.

Jak wyglądają sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości