W jadłospisie psa powinno znaleźć się nie tylko mięso, ale również owoce, warzywa i zboża. Najodpowiedniejszy jest ryż. Nie bez znaczenia jest jednak ilość, jaką można podać psu, oraz jakość produktu. Ryż jest również składnikiem wielu ogólnodostępnych karm dla psów, ponieważ jest lekkostrawny, a dodatkowo lubiany przez zwierzęta.
Ryż można włączyć do diety psa pod warunkiem, że nie jest na niego uczulony. Jest on bowiem źródłem cennych składników odżywczych, witaminy D, wspomaga procesy trawienne, jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ryż należy podawać z umiarem, jako uzupełnienie mięsnego posiłku, najlepiej nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Zanim jednak właściciel zaserwuje pupilowi ryżowy posiłek, powinien upewnić się, że zwierzę nie ma uczulenia.
Czy pies może jeść ryż? Wartości odżywcze ryżu
Ryż to przede wszystkim wapń, żelazo, błonnik, niacyna, ryboflawina, witamina D. Zboże jest lekkostrawne, reguluje perystaltykę jelit i wspomaga trawienie. Decydując się na ryż dla psa, warto sięgnąć po ryż brązowy, czyli mniej przetworzony, który zawiera więcej wartości odżywczych. Jednocześnie nie jest on tak lekkostrawny, jak ryż biały, dlatego nie należy podawać go psu, gdy ma problemy z układem pokarmowym.
Psu można podawać ryż, ograniczając jego spożycie do dwóch razy w tygodniu. Wybierając produkt, należy zwrócić uwagę na jego jakość i pochodzenie. Lepiej wystrzegać się tzw. ryżu paszowego, który jest mieszanką odpadków.
Właściciele czworonogów często pytają, czy psy mogą jeść ryż, nie zdając sobie sprawy, że wiele karm dostępnych w sklepach ma go w swoim składzie. Dlatego tak istotne jest sprawdzanie etykiet na opakowaniach i dokładne czytanie składu. Pozwala to ustrzec się przed kupnem produktów słabej jakości.
Uczulenie na ryż u psów
Nie każdemu psu można podawać ryż, ponieważ niektóre osobniki są na niego uczulone. Psy z uczuleniem na ryż chorują po jego spożyciu. Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii pokarmowej są: wymioty, biegunka, świąd skóry, wypadanie sierści, wysypka, osłabienie organizmu. Zaobserwowanie takich objawów zmusza do konsultacji z weterynarzem, a następnie do zastosowania diety eliminacyjnej w celu rozpoznania alergenów.
W takiej sytuacji należy wykluczyć z diety produkty z ryżem, zastępując je karmą dla alergików lub bezzbożową. Jeśli pies nie jest uczulony na ryż, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kontynuować karmienie w typowy sposób.
Ryż można także podawać szczeniętom, dostosowując jego ilość do ogólnych zasad żywienia młodych psów. Także w tym przypadku należy obserwować, czy nie wystąpiły objawy alergii.
Psi jadłospis. Kasza czy ryż dla psa?
Zarówno kasza, jak i ryż są wypełniaczami posiłków. Ich rolą jest zapełnienie żołądka, pozostawienie uczucia sytości, a przy okazji dostarczenie ważnych składników odżywczych. Co więc będzie lepsze dla psa – kasza czy ryż?
Przede wszystkim ważne jest, aby podawać kaszę mocno rozgotowaną, ponieważ w przeciwnym razie można psu zaszkodzić (wywołać niestrawność). Najbezpieczniejsza jest kasza gryczana, która jest produktem bezglutenowym, dzięki czemu nie powinna uczulać. Ten rodzaj kaszy bogaty jest w minerały, takie jak: magnez, żelazo, fosfor czy mangan. Kasza gryczana reguluje procesy trawienne, zalecana jest także psom chorym na cukrzycę.
Warto wypróbować również kaszę owsianą, a także jaglaną i amarantus, które są bezpieczne dla psich alergików. Kaszę, podobnie jak ryż, pies powinien dostawać raz na jakiś czas. Trzeba pamiętać, że pies ma tylko częściową zdolność trawienia skrobi, dlatego te produkty należy podawać z umiarem, aby nie zaszkodzić zwierzęciu.
Zarówno ryż, jak i kasza będą dla psa dobrym dodatkiem do codziennej diety, jednak podawanym 2–3 razy w tygodniu. Ponieważ zdarza się, że psy są uczulone na gluten, najlepiej wykluczyć z jadłospisu takie kasze, jak: orkiszową, perłową, pęczak czy mannę.
Ryż czy kasza dla psa? Jak komponować posiłek?
Zdrowy i wartościowy posiłek dla psa powinien składać się w jednej części z mięsa, w jednej z warzyw i jednej z zapychacza, czyli ryżu, kaszy, ewentualnie makaronu. Takie domowe posiłki stanowią doskonałe uzupełnienie suchej karmy, urozmaicenie dla psa, a dodatkowo dostarczają zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych – witamin i minerałów.
To, o czym trzeba pamiętać, to możliwość wystąpienia alergii u psa. Może on źle reagować na kaszę czy ryż, dlatego trzeba go obserwować, a w razie pojawienia się niepokojących objawów, skontaktować z weterynarzem. Ryż oraz kaszę dla psa zawsze należy podawać jako jeden ze składników posiłku, nie zaś jako samodzielne danie.
Decydując się na ryż, lepiej wybierać brązową odmianę, a z kasz te, które nie zawierają glutenu. Ważne jest też, aby kaszę dobrze rozgotować. Żeby zapewnić psu dobrą kondycję i dobry stan zdrowia, warto także zwrócić uwagę na jakość podawanych produktów (gotowych), sprawdzać spis składników i eliminować te, które są gorszej jakości.
Zobacz wideo: Ludzkie przysmaki, które możesz też podać psu
Zobacz także:
- Jak chronić łapy u psa? Sprawdzone metody na każdą porę roku
- Jak dbać o psa? O czym powinien pamiętać każdy/a opiekun/opiekunka?
- Jakie są przyczyny świądu u psa? Dlaczego warto szybko reagować?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto