Czy pies może jeść makaron? Jaki jest najzdrowszy?

pies je makaron
NeonShot/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Makaron dla psa nie powinien stanowić podstawy żywienia, a być jedynie jego uzupełnieniem. Jest to źródło węglowodanów, które są jednym z niezbędnych składników zbilansowanej diety czworonoga. Powinien być dobrej jakości i podawany w odpowiednich proporcjach, aby nie stał się przyczyną problemów zdrowotnych psa.

Pożywienie przeznaczone dla psa powinno dostarczyć mu białka, węglowodanów, wody, tłuszczów, składników mineralnych oraz witamin. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że posiłek psa musi składać się z mięsa, warzyw i wypełniacza w proporcjach 1:1:1. Jednak zapotrzebowanie zależy od rasy, wieku, aktywności i wielkości zwierzęcia. Makaron dla psów to podstawowy produkt zbożowy w diecie czworonoga, który dostarcza węglowodanów.

Czy pies może jeść makaron?

Istnieją sprzeczne opinie dotyczące tego, czy pies może jeść makaron. Przeciwnicy uważają, że węglowodany, z których się składa, nie są niezbędnym składnikiem odżywczym do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu psa, ponieważ zapotrzebowanie na glukozę w pełni pokrywa pokarm składający się z odpowiedniej ilości białka, aminokwasów i tłuszczów.

Natomiast badania doktora Erika Axelssona z Uppsala University (dotyczące obecności genów odpowiadających za zdolność trawienia skrobi) wykazały, że układ pokarmowy psa jest w pełni przystosowany do trawienia węglowodanów w postaci produktów zbożowych (ryżu, makaronu, płatków owsianych). Są one łatwo przyswajalne, dlatego mogą być takim samym źródłem energii, jak pozostałe składniki odżywcze. Poza tym wpływają korzystnie na jelita, procesy trawienne i wypróżnianie oraz zapewniają przyrost masy ciała zwierzęcia bez zwiększania tkanki tłuszczowej. Jednak należy zachować ostrożność i umiar w podawaniu makaronu dla psa, ponieważ może prowadzić do nadwagi i otyłości. Powinien być on jedynie dodatkiem do posiłku, a nie jego jedynym lub głównym składnikiem.

Jak podawać makaron dla psów?

Makaron w diecie psa to tak zwany wypełniacz, który zapewnia szybkie uczucie sytości. Według podstawowych zasad żywienia powinien stanowić ⅓ posiłku i być podawany tylko w połączeniu z mięsem i warzywami (w proporcji 1:1:1). Jednak w zależności od stanu zdrowia, masy ciała i aktywności fizycznej pupila należy odpowiednio zmniejszyć jego ilość. Powinno unikać się podawania makaronu dla psów z nadwagą lub otyłych, ponieważ może powodować to dalszy przyrost masy ciała. Jeżeli zwierzę wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na energię, zamiast zwiększać ilość węglowodanów, należy włączyć do diety zdrowe tłuszcze w postaci olejów roślinnych lub rybnych.

Makaron dla psa należy ugotować bez używania jakichkolwiek przypraw i poprawiaczy smaku, oddzielnie od mięsa i warzyw. Zabronione jest podawanie go z sosem lub innymi pozostałościami po posiłku człowieka, ponieważ takie potrawy wpływają negatywnie na zdrowie czworonoga i powodują otyłość.

Jaki makaron dla psa wybrać?

Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim dobrem pupila, ponieważ, poza wypełnieniem posiłku, makaron ma być źródłem dobrych węglowodanów, które zapewnią psu energię na dłuższy czas. Makaron dla psa powinien być dobrej jakości, na przykład pełnoziarnisty lub razowy, ponieważ zawarte w nim składniki dobrze wpływają na układ pokarmowy, perystaltykę jelit i procesy trawienne.

W sklepach zoologicznych można kupić gotowe karmy makaronowe dla psów:

  • makaron instant dla psa - jest to makaron dla psa bez gotowania, który należy jedynie zalać niewielką ilością wrzątku. Nie jest polecany ze względu na swój skład. Jest dla czworonoga tym samym, co zupka chińska dla człowieka.
  • gotowy makaron dla psa z warzywami - pakowanie zawiera makaron instant i suszone warzywa. Nie jest wskazane, aby został włączony do diety psa na stałe. Można wykorzystać go jedynie w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe samodzielne wykonanie posiłku, np. w podróży. Należy jednak wybrać gotową karmę wysokiej jakości, która nie zawiera chemicznych składników i jest dopasowana do wagi i rasy psa.

Jednak zdecydowanie lepiej na zdrowie psa wpłynie gotowanie posiłków przez właściciela, które składają się z dobrej jakości mięsa, świeżych warzyw i pełnoziarnistego makaronu.

Makaron dla szczeniaka

Osoby, które zdecydowały się na karmienie szczeniaka karmą wykonaną samodzielnie, mogą stosować makaron pełnoziarnisty jako wypełnienie posiłku. Należy jednak uwzględnić szybki wzrost psa i większe zapotrzebowanie na energię, dlatego posiłek powinien składać się w ½ z mięsa (cielęcina, wołowina lub drób), a pozostałą część powinien stanowić makaron wraz z warzywami i olejami roślinnymi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Zdrowe jedzenie dla psa

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!