Niewydolność nerek u psa to cichy zabójca. Jak objawia się ta choroba i jak ją leczyć?

Biały pies głaskany po głowie. Niewydolność nerek u psa
Sally Anscombe/Getty Images
Źródło: Stone RF

Niewydolności nerek u psa to stan bardzo poważny, zagrażający życiu zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest codzienne obserwowanie zachowań czworonoga oraz wykonywanie profilaktycznych badań moczu i krwi. Jak zauważyć pierwszy symptomy choroby i pomóc swojemu pupilowi?

O zdrowie czworonogów trzeba dbać z niemal taką samą intensywnością jak o swoje. Sygnały rozwijania się choroby są bowiem trudno zauważalne, zwłaszcza w przypadku niewydolności nerek u psa. Nie należy więc zapominać o kontrolnych badaniach i konsultacjach z weterynarzem. Odpowiednio szybkie wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na złagodzenie jej przebiegu i dłuższe życie pupila.

Objawy niewydolności nerek u psa

Niewydolność nerek u psa to choroba o tzw. cichym przebiegu. Oznacza to, że pierwsze objawy są bardzo trudne do rozpoznania. Pies zaczyna pić więcej wody niż zwykle i częściej oddaje mocz. Warto obserwować czworonoga podczas spaceru, ponieważ u chorego zwierzaka mocz ma inny kolor, a nierzadko pojawia się w nim również krew.

Objawy niewydolności nerek u psa w zaawansowanym stadium to:

  • wymioty
  • biegunka
  • wychudzenie
  • nieprzyjemny zapach z pyska
  • ogólne osłabienie

Jeśli pies trafi do weterynarza z takimi dolegliwościami, może się okazać, że jest już za późno na leczenie. Można go jednak uchronić przed takim scenariuszem i regularnie zabierając na profilaktyczne badania moczu i krwi. Dzięki takim badaniom weterynarz uzyskuje informacje na temat stężenia mocznika i kreatyniny we krwi psa. U starszych psów stężenie mocznika wyższe niż 45 miligramów na decylitr krwi jest jasną oznaką rozwijającej się niewydolności nerek. Inaczej jest jednak u młodszych psów. W ich przypadku podwyższony mocznik może wynikać z diety wysokobiałkowej. Stąd dla pewności bierze się pod uwagę również stężenie kreatyniny we krwi.

Szczególną uwagą powinni obdarzyć swoje psy właściciele dalmatyńczyków. Ta rasa ma niestety wrodzoną skłonność do zachorowań na kamicę moczanową i podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Z kolei u cocker spanieli pojawia się często nawracający problem z uszami. Leczenie tej dolegliwości odbija się niekorzystnie na kondycji nerek i może prowadzić do powikłań tych narządów.

Leczenie niewydolności nerek u psa

Odpowiednio wczesne wykrycie choroby nerek u psa pozwala na zahamowanie jej rozwoju i chroni przed przerodzeniem się choroby w przewlekłą albo ostrą niewydolność. Przewlekła niewydolność nerek u psa jest nieuleczalna. Można jedynie ulżyć swojemu czworonogowi, łagodząc objawy i spowalniając proces postępowania choroby. Pies do końca życia będzie musiał przyjmować leki. W takim przypadku konieczne jest opracowanie specjalnej diety nerkowej dla psa i stała obserwacja weterynarza. W skrajnych sytuacjach nieuniknione są dializy. Dzieje się tak wtedy, gdy nerki zwierzaka zupełnie przestają pracować.

Dieta psa z niewydolnością nerek

W leczeniu niewydolności nerek u psa niezwykle ważną rolę odgrywa dieta. Jeśli jest właściwie dobrana, może spowolnić rozwój choroby. Skład karmy, jaką podaje się czworonogowi, należy dostosować do jego stanu zdrowia i skonsultować z lekarzem weterynarii. Z całą pewnością powinno się ograniczyć białko w diecie nerkowej. Ilość tego składnika w karmie musi pokrywać jedynie niezbędne minimum, którego potrzeba do budowy tkanek.

Zdecydowane ograniczenie białka w diecie pupila skutkuje zmniejszeniem liczby produktów przemiany materii, które muszą być wydalone przez nerki. To bardzo ważne, ponieważ nadmiar białka w pożywieniu psa jest przekształcany w trakcie procesu przemiany materii w mocznik i składniki azotowe. Chore nerki psa nie są w stanie w całości ich wydalić, dlatego w organizmie zwierzaka dochodzi do postępującego zatrucia produktami przemiany materii.

Zaleca się także unikanie karm o dużej zawartości magnezu. Jest to bowiem składnik sprzyjający powstawaniu kamicy nerkowej, zwłaszcza u psów kastrowanych. Dobrym rozwiązaniem jest za to dodawanie do posiłków dla czworonoga rybiego oleju . Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe n-3, który korzystnie wpływają na ograniczenie stanu zapalnego. Tłuszcze w diecie psa z niewydolnością nerek są dobrym źródłem energii, które nie podnosi poziomu fosforu (fosfor również szkodzi zwierzętom z chorymi nerkami). Dodawanie oleju rybnego do posiłków psa z niewydolnością nerek ma jeszcze jedną zaletę – tłuszcz wpływa na apetyczność posiłków, co jest bardzo ważne w przypadku zwierzaków z zaburzonym apetytem. Należy jednak ostrożnie zwiększać zawartość tłuszczu w posiłkach pupila, mając na uwadze, że zbyt gwałtowny wzrost tego składnika w diecie może prowadzić do chorób trzustki.

Zobacz też:

Czego nie może jeść pies? Podpowiadamy, które produkty są szkodliwe dla Twojego pupila

Warzywa dla psa – zasady żywienia

Zabezpieczamy psa przed kleszczami. Obroża, tabletki czy krople? Weterynarz: "Długość sierści jest kluczowa"

W Lublinie powstało okno życia dla małych, porzuconych zwierząt

Zobacz video: Urocza przyjaźń. Pies dba o malucha!

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości