I ty możesz wesprzeć Emila i innych podopiecznych Fundacji TVN. Reportaż programu Uwaga! TVN.
"Nie sądziliśmy, że tu będę".
Co dziewiąty Polak choruje na PChN.
- Jestem pod opieką - zapewniła ikona polskiej sceny muzycznej w rozmowie z dziennikarką Bereniką Olesińską.
Transplantologia to niewątpliwie jedna z najbardziej niezwykłych dziedzin medycyny. Dzięki niej już za życia możemy zdecydować o tym, czy chcemy podarować "drugie życie" potrzebującej osobie.
Damian Kordas to utalentowany kucharz i youtuber, który szerszej publiczności dał się poznać za sprawą udziału w programie "MasterChef". W ostatnim czasie jego aktywność była mocno ograniczana z powodów zdrowotnych. Jak się okazuje, zwycięzca 4. edycji TVN-owskiego show przeszedł przeszczep nerki. Jak się teraz czuje?
Złogi w nerkach to podstawowa przyczyna kamicy nerkowej, której towarzyszą bolesne dolegliwości. Objawy towarzyszące złogom w nerkach to najczęściej napadowy i silny ból lędźwi. Kamicy towarzyszą także problemy z oddawaniem moczu. Leczenie złogów polega na podawaniu leków rozkurczowych, w zaawansowanym stadium stosuje się zabieg kruszenia kamieni.
Co roku w Polsce diagnozowanych jest ponad 6 tysięcy przypadków raka nerki.
"Nie wiedziałam, że jestem w ciąży".
Bruce Lee, gwiazda kultowego filmu "Wejście smoka" i mistrz sztuk walki, odszedł w 1973 r. w wieku zaledwie 32 lat. Od tamtej pory było wiele teorii na temat przyczyn śmierci aktora. O najnowszej, zaskakującej hipotezie naukowców donosi pismo "Clinical Kidney Journal". Na co zdaniem badaczy zmarł Bruce Lee?
przeszczep
Niewydolności nerek u psa to stan bardzo poważny, zagrażający życiu zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest codzienne obserwowanie zachowań czworonoga oraz wykonywanie profilaktycznych badań moczu i krwi. Jak zauważyć pierwszy symptomy choroby i pomóc swojemu pupilowi?
Szacuje się, że aż 95 proc. Polaków ma problemy z nerkami. Jedną z takich osób był Marcin Fic. Mężczyzna od kilku lat zmagał się z niewydolność narządu. Szansą na powrót do zdrowia okazał się dla niego przeszczep nerki, którą podarował mu brat Jakub. Na czym polega tzw. rodzinny przeszczep? Ile wykonuje się ich w Polsce? Jak po operacji czują się bracia? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
Pacjenci z Łomży, by ratować swoje życie, muszą jeździć do stacji dializ porozrzucanych po całym Podlasiu. Wycieńczeni zabiegami, trzy razy w tygodniu pokonują setki kilometrów. Od marca są to już tysiące. Ich dramatyczną sytuację pokazała "Uwaga! TVN".
To jedna z najbardziej powszechnych i dokuczliwych kobiecych przypadłości. Co czwarta kobieta, przynajmniej raz, w roku choruje na zakażenie układu moczowego. jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza moczowego? Dlaczego najczęściej chorują na to kobiety? I jak można zadbać o nerki? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z nefrologiem Dariuszem Aksamitem.
Około 4,5 mln Polaków choruje na nerki. Jak o nie dbać, żeby nie znaleźć się w gronie tych osób? Ile litrów płynów powinniśmy pić każdego dnia? Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że z nerkami dzieje się coś złego? Jakim badaniom się poddawać, aby sprawdzić stan tego organu? Czy choroby nerek są dziedziczne? Czy opatulanie dolnej części pleców chroni nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert.
Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W czerwcu 2015 r. zespół specjalistów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził pierwsze w Polsce przeszczepienie łańcuchowe nerek. Na czym ono polega? Czym różni się od przeszczepienia krzyżowego? Dlaczego nerka od żywego dawcy jest lepsza od nerki dawcy martwego? O tym chirurg, transplantolog prof. Artur Kwiatkowski oraz chirurg, transplantolog dr n. med. Rafał Kieszek, którzy brali udział w tej transplantacji. Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Przemysław Mulkityn nie mógł oddać nerki swojej partnerce z powodu niezgodności immunologicznej. Z pomocą przyszło małżeństwo Jacka i Justyny Fiuków z Warszawy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Artur Kwiatkowski z Katedry Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Klinicznego Szpitala Dzieciątka Jezus, biorca nerki Alina Shade, dawca nerki Przemysław Mulkityn, dawca nerki Jacek Fiuk oraz biorca nerki Justyna Fiuk. To pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy. Czy będą kolejne?
Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.
Zosia Ślotała spotkała się z dwiema dziewczynami, które zajmują się sprzedażą nerek... Oczywiście nie chodzi tu o nielegalny handel narządami, a o popularne saszetki i plecaki. Jak Wam się podoba stylizacja "z nerką"?
Wkładanie dzieci do pieca, łańcuszki szczęścia, koty rzucające się do oczu i zjadające martwego już opiekuna, wąż, który jest na diecie, bo czeka, by zjeść swojego właściciela, „wycinacze” nerek pozostawiający swoją ofiarę w wannie z lodem – to tylko niektóre z przesądów i miejskich legend. Skąd biorą się te historie rodem z „Opowieści z krypty”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Gralińskiego, autora książki "Znikająca Nerka".