nerki

  nerki

  Szacuje się, że aż 95 proc. Polaków ma problemy z nerkami. Jedną z takich osób był Marcin Fic. Mężczyzna od kilku lat zmagał się z niewydolność narządu. Szansą na powrót do zdrowia okazał się dla niego przeszczep nerki, którą podarował mu brat Jakub. Na czym polega tzw. rodzinny przeszczep? Ile wykonuje się ich w Polsce? Jak po operacji czują się bracia? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

  To jedna z najbardziej powszechnych i dokuczliwych kobiecych przypadłości. Co czwarta kobieta, przynajmniej raz, w roku choruje na zakażenie układu moczowego. jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza moczowego? Dlaczego najczęściej chorują na to kobiety? I jak można zadbać o nerki? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z nefrologiem Dariuszem Aksamitem.

  Około 4,5 mln Polaków choruje na nerki. Jak o nie dbać, żeby nie znaleźć się w gronie tych osób? Ile litrów płynów powinniśmy pić każdego dnia? Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że z nerkami dzieje się coś złego? Jakim badaniom się poddawać, aby sprawdzić stan tego organu? Czy choroby nerek są dziedziczne? Czy opatulanie dolnej części pleców chroni nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert.

  Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  W czerwcu 2015 r. zespół specjalistów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził pierwsze w Polsce przeszczepienie łańcuchowe nerek. Na czym ono polega? Czym różni się od przeszczepienia krzyżowego? Dlaczego nerka od żywego dawcy jest lepsza od nerki dawcy martwego? O tym chirurg, transplantolog prof. Artur Kwiatkowski oraz chirurg, transplantolog dr n. med. Rafał Kieszek, którzy brali udział w tej transplantacji. Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Przemysław Mulkityn nie mógł oddać nerki swojej partnerce z powodu niezgodności immunologicznej. Z pomocą przyszło małżeństwo Jacka i Justyny Fiuków z Warszawy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Artur Kwiatkowski z Katedry Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Klinicznego Szpitala Dzieciątka Jezus, biorca nerki Alina Shade, dawca nerki Przemysław Mulkityn, dawca nerki Jacek Fiuk oraz biorca nerki Justyna Fiuk. To pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy. Czy będą kolejne?

  Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.

  Zosia Ślotała spotkała się z dwiema dziewczynami, które zajmują się sprzedażą nerek... Oczywiście nie chodzi tu o nielegalny handel narządami, a o popularne saszetki i plecaki. Jak Wam się podoba stylizacja "z nerką"?

  Wkładanie dzieci do pieca, łańcuszki szczęścia, koty rzucające się do oczu i zjadające martwego już opiekuna, wąż, który jest na diecie, bo czeka, by zjeść swojego właściciela, „wycinacze” nerek pozostawiający swoją ofiarę w wannie z lodem – to tylko niektóre z przesądów i miejskich legend. Skąd biorą się te historie rodem z „Opowieści z krypty”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Gralińskiego, autora książki "Znikająca Nerka".