Psy to straszne łasuchy, a ich czujny nos błyskawicznie wyczuwa smakołyki. Niestety, ludzkie jedzenie w większości przypadków jest dla nich szkodliwe. W trosce o zdrowie pupila każdy właściciel powinien wiedzieć, czego pies nie może jeść. Dokarmianie zwierzaka jedzeniem ze stołu może skończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem, a nawet jego śmiercią.
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Czego nie mogą jeść psy?
Wiedza o tym, czego nie wolno dawać psu do jedzenia jest bardzo ważna, a temat ten należy zgłębić na długo przed adopcją czworonoga. Zdarza się jednak tak, że mimo pilnowania psa i jego odpowiedniej diety, zwierzak wyczuje i chwyci jedzenie, które np. zostawiliśmy na stole. Skutki takiej degustacji mogą być dla niego bardzo niebezpiecznie, dlatego należy pilnować, żeby na wierzchu nigdy nie stało nic, czego nie wolno mu jeść.
Wszystko to, co jest trujące dla psa, można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich to produkty, które szkodzą psom, ale ich spożycie nie musi powodować śmierci. Druga dotyczy z kolei rzeczy, których pies pod żadnym pozorem nie może jeść, bo grozi to poważną chorobą, a często nawet zgonem. Lista tych produktów powinna na stałe utrwalić się w pamięci każdego właściciela czworonoga.
Co szkodzi psom? Produkty toksyczne
Od najmłodszych lat towarzyszą nam obrazki pociesznych kundelków z kością w pyszczku. Najwyższy czas powiedzieć jasno – kości są szkodliwe i zdecydowanie nie powinniśmy podawać ich psom. Poza tym, że powodują zaparcia, mogą utkwić w gardle albo uszkodzić przewód pokarmowy. Kolejnym błędem, który może skończyć się naprawdę źle, jest podawanie psu surowych ryb i mięsa. Mogą one wywołać poważne problemy trawienne, a czasem nawet zatrucie. Zdecydowanie odradzamy też karmienie pupila produktami mlecznymi. Układ pokarmowy psa nie toleruje laktozy, więc spożywanie przez czworonoga mleka i nabiału może powodować poważne problemy gastryczne. Zakazana jest także słonina, boczek, steki, a także wszelkie inne tłuste mięsa. Ich spożycie przez psa prowadzi do niestrawności i chorób trzustki.
Wielu właścicieli zastanawia się, czy psy mogą jeść ziemniaki. Odpowiadamy – gotowane ziemniaki są jak najbardziej w porządku i warto włączyć je do diety pupila. Należy jednak bacznie pilnować, żeby psiak nie wziął do pyszczka surowego ziemniaka albo obierek – są one źródłem toksycznej solaniny, która u czworonoga może wywołać silną biegunkę, wymioty, jadłowstręt, drgawki i zaburzenia rytmu serca. Podobnie jest z surowymi pomidorami, a szczególności z zielonymi częściami tego warzywa.
Rzadko zdarza się, żeby właściciel świadomie karmił swojego pupila orzechami, jednak istnieje duże ryzyko, że pupil chwyci te, które przez nieuwagę upadły na podłogę. Najbardziej toksyczne dla psa są orzechy włoskie i orzeszki macadamia. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości może spowodować silne drgawki i atak padaczki.
Kolejnymi produktami, które są trujące dla psa, są liście rabarbaru i szczaw (są źródłem szkodliwego kwasu szczawiowego, który jest bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej u psów). Uważaj też na sól – nadmiar słonych przekąsek może doprowadzić do niewydolności nerek psa.
Czym jeszcze nie wolno karmić psa? Produkty o śmiertelnym działaniu
Pamiętaj, że pupil kategorycznie nie może jeść awokado – toksyny zawarte w owocu powodują duszności, wodobrzusze, a nawet zatrzymanie akcji serca. Trzymaj psa z dala od moreli, brzoskwiń, wiśni, winogron i rodzynek – ich pestki zawierają trujący cyjanek. To samo dotyczy jabłek – o ile same owoce nie są szkodliwe dla zwierzaka, to pestki jabłek mogą spowodować zatrucie i śmierć pupila.
Wyeliminuj z diety psa także czosnek, cebulę i szczypiorek – ich spożycie prowadzi do poważnych zmian w morfologii krwi, żółtaczki, a nawet ciężkiego zatrucia pokarmowego.
Największym wrogiem psów są jednak słodycze, a w szczególności czekolada. Ryzyko spożycia słodkości przez naszego czworonoga wzrasta, gdy w domu są dzieci. Bardzo ważna jest kontrola maluchów i wytłumaczenie im, że nie można częstować psiaka łakociami. Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Przez zawartą w niej teobrominę – im większa zawartość kakao w tabliczce czekolady, tym większe ryzyko zatrucia.
Pamiętaj – wiedza o tym, czego nie powinny jeść psy, jest kluczowa dla ich dobrego samopoczucia. Zanim poczęstujesz pupila smakołykiem ze stołu, zastanów się, czy na pewno mu on nie zaszkodzi!
Zobacz także:
- Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest tłuszczak?
- Jak schłodzić psa w upały?
- Gwiazdy, które przygarnęły zwierzęta ze schroniska. W tych psiakach trudno się nie zakochać
- Czym grozi pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie w upalny dzień? Co mówi na to polskie prawo?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images