Dobrych ludzi nie brakuje. Kiedy ponad dwa miesiące temu państwo Zatorscy natrafili na gniazdo z nowo narodzonymi wiewiórkami, nie wahali się i natychmiast im pomogli. Teraz, zwracają im wolność. Wzruszeń nie ma końca, zobaczcie sami.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi perspektywa letniego odpoczynku. Wiele osób planuje spędzić urlop w kraju, w towarzystwie swojego psa. Jak przygotować czworonoga na wyjazd? Kilka rad przekazał nam lekarz weterynarii Franciszek Paśko.
Borsuki z natury są bardzo nieśmiałe i raczej nieczęsto można się na nie natknąć. Tymczasem coraz częściej zapuszczają się do miast, gdzie poszukują łatwego pożywienia. Jakie środowisko naturalne lubią najbardziej?
Niedawno skończył sześć lat. Z tej okazji postanowił zrobić coś dobrego i pomóc wiewiórkom, które potrzebują zaopiekowania. Z pomocą mamy założył zbiórkę. Poznajcie Piotrusia i jego wyjątkową historię.
Nauka komend to nie tylko trening posłuszeństwa, ale także zabawa oraz tworzenie więzi między psem i jego właścicielem. Chcąc nauczyć swojego czworonoga nowych sztuczek dobrze jest znać odpowiednią technikę. Jedną z najbardziej podstawowych komend jest aportowanie, którą zaprezentował nam instruktor Radek Ekwiński.
Mrożąca krew w żyłach historia wydarzyła się na jednym z wrocławskich osiedli. Z toalety w mieszkaniu wypełzł pyton królewski, który prawdopodobnie uciekł z domu swojego właściciela. Jak do tego doszło? Odwiedziliśmy Zbysława – takie imię nadali mu opiekunowie – w schronisku dla zwierząt.
W zoo w Lubinie wykluła się gęgawa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że maluch uznał za rodziców żurawie mandżurskie, a do tego wydaje mu się, że należy do tego samego gatunku co jego ptasi opiekunowie.
Kamil Mączkowski z zawodu jest elektroradiologiem, ale od dziecka jego pasją są ptaki. Obecnie zajmuje się ponad setką różnych ras. Został nawet mistrzem Polski wśród hodowców. O swojej codzienności opowiedział w reportażu Alicji Myśliwiec w Dzień Dobry TVN.
W XX wieku w samej Antarktyce zabito prawie 2 miliony wielorybów, a populacja płetwali błękitnych została zredukowana do promila. Głównie przyczyniają się do tego Islandia, Japonia i Norwegia. Jest szansa, że polowania komercyjne na te olbrzymie ssaki zostaną zaprzestane w pierwszym z wymienionych krajów.
Wycinka drzew w znaczącym stopniu ograniczyła liczbę ptasich siedlisk, które coraz częściej szukają schronienia w miastach. Trwający obecnie okres lęgowy sów to dobra okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. W programie przyjrzeliśmy się bliżej tym wyjątkowym stworzeniom.
Nie tylko psy, koty czy chomiki mogą królować w domach jako pupile. Pewna elbląska rodzina pod swoją opieką ma skunksa. Mimo że Tiger pokazuje czasami swoje humory, na ogół jest zwierzątkiem przyjacielskim. Jak wygląda opieka nad nim?
W najnowszym mini-tutorialu „Plan na psa” Radek Ekwiński skupił się na tym, jak po krok po kroku nauczyć swojego psa chodzenia na tzw. „luźnej smyczy”. Co zalecił instruktor szkolenia psów?
Timothy C. Winegard jest autorem książki "Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie", w której opisuje niezwykły wpływ owada na losy ludzkości. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o potężnej sile małego stworzenia.
W zachodnim Sussex w południowej Anglii narodziły się bocianie pisklęta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to pierwsze brytyjskie boćki od czasów wyklucia się potomstwa pary, która założyła gniazdo na szczycie katedry św. Idziego w Edynburgu. Było to 600 lat temu. Do Sussex pojechała nasza reporterka Anna Senkara.
Ostatnio w jednej z lisich rodzin doszło do naprawdę wyjątkowej sytuacji - na świat przyszło aż 12 szczeniąt. Jak się okazuje, podział obowiązków w przypadku tak licznej familii jest jasny - to na samicy spoczywa rola głównej opiekunki młodych, zaś samiec zapewnia swoim bliskimi pokarm i bezpieczeństwo. Jakie jeszcze ciekawe modele rodzin wyróżniamy w świecie zwierząt?
Owczarek niemiecki to pies nieufny wobec obcych, czujny i przywiązany do swoich właścicieli. Ten niezwykle lojalny, podporządkowany właścicielowi pies zawsze jest w gotowości, by nieść pomoc swoim opiekunom.
Mimo że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, papugi to bez wątpienia najlepsi partnerzy do rozmowy. Zobacz, jak wygląda codzienne życie z tak gadatliwymi pupilami.
Robienie zdjęć dzikim zwierzętom - to pasja Magdaleny Bazyluk i Pawła Krefta. O swoim nietypowym hobby opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Ile czasu wymaga zrobienie idealnej fotografii? Co może stanąć na przeszkodzie?
Bobry są obecnie uważane przez większość osób za szkodniki. W rzeczywistości jednak ich rola w ekosystemie jest nieoceniona i swoim działaniami naprawiają to, co zostało zepsute przez człowieka.
Kilka dni temu Aleksandra Prykowska została pogryziona przez swojego psa. W wyniku tego zdarzenia aktorka prawie straciła oko. O swojej dramatycznej historii opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Jak postępować z przygarniętymi pupilami, by nie doszło do podobnej sytuacji? Czego unikać? Kilku rad udzielił nam behawiorysta Radek Ekwiński.
Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednak czasami trzeba go przeszkolić, żeby nie sprawiał kłopotów. O tym jak w prosty sposób nauczyć naszego pupila komend „siad” i „waruj” opowiedział nam Radosław Ekwiński, instruktor szkolenia psów.
Nie ma niczego wspanialszego niż natura - powiedziała dziś w Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Tym wstępem wprowadziła nas w temat dzików, na które od lat są w Polsce urządzane polowania, co również zmieniło ich naturalne nawyki. Szczegóły na temat ich życia zdradził ekspert, Marcin Kostrzyński.
Wpływ koronawirusa zauważalny jest wszędzie, także w ogrodach zoologicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w dobie pandemii miewają się podopieczni polskich ZOO. Zwłaszcza, że wielu z nich... zostało rodzicami. Przykładem jest 24-letnia lemurzyca z ogrodu w Zamościu, która niedawno urodziła potomka. To ewenement na skalę światową, ponieważ w przeliczeniu na ludzki wiek samica liczy sobie 100 lat.
Cieczka jest symptomem gotowości seksualnej zwierząt. Samica w czasie rui wysyła samcom wiele sygnałów, jest dla nich też bardzo atrakcyjna. Cieczka u suczki trwa około kilkunastu dni i pojawia się średnio co 6 miesięcy.
W czasie obowiązkowej izolaci większość zwierzęt może cieszyć się obecnością swoich właścicieli przez 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że część z nas drży na myśl o momencie, w którym pupile będę musiały ponownie zostać same w domu. Taka sytuacja może bowiem skutkować u nich lękiem separacyjnym. Jak go rozpoznać, i jak sobie z nim poradzić?
Sfinksy to koty, które wyróżniają się brakiem owłosienia. Zwierzęta te potrafią zachwycać swoich właścicieli całą paletą barw umaszczenia. Czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa? O tym opowiedziała nam behawiorystka Sonia Maciuszek oraz projektantka i właścicielka sześciu kotów, Ewa Minge.
Zwierzę może być wspaniałym przyjacielem dla dziecka i pomóc mu w rozwoju emocjonalnym. Jednak posiadanie pupila wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. O tym, jak rozsądnie podchodzić do próśb dziecka „o pieska” opowiedzieli nam psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i lekarz weterynarii Franek Paśko.
Jerzyki to ptaki podlegające ochronie prawnej, które do naszego kraju przylatują w pierwszej połowie maja na lęgi. Pozostają w Polsce tylko do sierpnia, po czym wracają do Afryki. Jerzyki są niezwykle pożyteczne – podczas lotu potrafią zjeść nawet 20 tyś. komarów. Warto więc pomóc im w uwijaniu gniazd. Jak to zrobić?
W sercu Nowej Huty swój dom ma najsłynniejszy polski bocian Właduś. Przez 15 lat opiekował się nim pan Władysław i to właśnie po nim bocian otrzymał swoje imię. Choć mężczyzny już z nami nie ma, ptak każdego roku, na początku kwietnia przylatuje do domu.
Kinga Beńska od ponad 11 lat prowadzi dom tymczasowy dla psów. W tym czasie udało jej się pomóc wielu czworonogom. Zobacz, w jaki sposób oswaja doświadczone przez los zwierzęta i znajduje im nowych właścicieli.