Kot brytyjski to wspaniały towarzysz i oddany przyjacie Decydując się na takiego kota, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, zwłaszcza dotyczące diety, którą trzeba wzbogacać o smakołyki odkłaczające. Koty brytyjskie są spokojną, opanowaną i tolerancyjną rasą, dlatego mogą mieszkać razem z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami.
Andrzej Kosiorek to ptasi specjalista i twórca papuziej telewizji. U Olgi Borys mieszka JoJo (ostatnio zwany "Burkiem"), a Żaczek kiedyś zdecydował się "pomóc" Ewie Siedleckiej przy wywiadzie. Wszystkich naszych gości łączy jedno - kochają papugi. W naszym programie opowiedzieli, jak dbać o te piękne ptaki. Co należy wziąć pod uwagę zanim je przygarniemy?
Kot bez sierści to osobnik o szczególnych potrzebach w zakresie pielęgnacji i opieki, ale też czworonóg o wyjątkowo ciepłym, przyjacielskim charakterze. Koty bez sierści wymagają regularnych kąpieli, źle tolerują zmiany temperatury i chłód. Lubią ciepło, dlatego często przytulają się do właścicieli i innych kotów.
Pigcasso to świnia, która miała trafić do rzeźni w Afryce Południowej. Uratowała ją Joanne Lefson. - Gdybym jej stamtąd nie zabrała, skończyłyby jako bekon w kanapce - mówiła. Obecnie zwierzę jest znaną na całym świecie malarką, a jej prace warte są krocie. Poznajcie świnkę-artystkę.
W Łubianach, pod Opolem Marta Węgrzyn prowadzi Centrum Leczenia Dzikich Zwierząt. To tu mieszka niezwykła para przyjaciół – jenot i wydra. Jak zwierzęta trafiły do schroniska?
Miejskie ulice stają się coraz bardziej dzikie. I to nie tylko z nazwy – jak ul. Dzika w Warszawie. Zwierzęta bowiem możemy spotkać pomiędzy blokami, na placach zabaw i spacerujące wśród ludzi. Czy stanowią zagrożenie?
W Afryce spotkamy zarówno najbardziej niebezpieczne, jak i urocze zwierzęta świata. Sporo gatunków zwierząt w Afryce zagrożonych jest wyginięciem. Polowanie na nie jest surowo wzbronione.
Różnorodność dostępnych karm dla kotów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Aby wybrać spośród nich produkt, który najlepiej będzie służył zdrowiu pupila, konieczne jest zrozumienie jego specyficznych potrzeb żywieniowych.
Każdy właściciel psa czy kota czasem kupuje swojemu pupilowi zabawki. Czy wszystkie są bezpieczne? Lepsze są te naturalne czy wykonane z tworzywa sztucznego? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lekarzem weterynarii Frankiem Paśko.
W małej wsi Przewóz, niedaleko Kędzierzyna-Koźla, w domu Agnieszki i Marka zamieszkały trzytygodniowe kózki. Jak to się stało, że małżeństwo stało się dla małych zwierzaków rodziną zastępczą? Sprawdziła to nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.
Zbliżają się cieplejsze temperatury, co niestety wiąże się z powrotem kleszczy. Podczas spacerów z pupilami w lasach i parkach trzeba będzie nieustannie uważać na znienawidzone pajęczaki, które mogą doprowadzić do babesziozy, a nawet śmierci zwierzęcia. Jak tego uniknąć? W Dzień Dobry TVN weterynarz Franek Paśko opowiedział o najskuteczniejszych preparatach.
Wabi się Słodziak, ale jego życie nigdy nie było słodkie. Psiak żył w tragicznych warunkach, upięty do łańcucha. Wyszedł już z tamtego piekła, lecz teraz jest bezdomny. Pilnie poszukuje kochającego domu. W schronisku w Celestynowie na nowy dom czeka też Cziko. Jakim jest pieskiem?
Określenie "samiec alfa" odnosi się nie tylko do świata ludzi. Okazuje, że wśród zwierząt także są osobniki, które dominują i górują nad innymi. O hierarchii w świecie "braci mniejszych" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki.
Zwierzęta, tak samo, jak ludzie mogą mieć różne usposobienie. Jedne to przylepy, które uwielbiają być głaskane, drugie już na sam widok zbliżającej ręki zaczynają warczeć. Dlaczego niektóre domowe zwierzaki są agresywne? Czy można złagodzić usposobienie psa czy kota? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Sonią Maciuszek, behawiorystką.
Tiffany to buldog angielski. Suczka przyszła na świat z poważną wadą serca. Weterynarze nie umieli jej pomóc i dawali psu zaledwie kilka miesięcy życia. Na szczęście właściciele psa trafili do prof. Piotra Buszmana kardiologa, który na co dzień operuje ludzkie serca. Jak to się stało, że pomógł Tiffany?
Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Właściciele psów w ostatnich latach oszaleli na punkcie swoich pupili. Czworonogi są coraz bardziej rozpieszczane, a rynek usług wciąż rośnie. Ile jesteśmy w stanie na nie wydać i gdzie leży granica? O tym rozmawialiśmy z Darią Matusiak, właścicielką psiego salonu piękności oraz Karolem Chmielewskim, który zajmuje się cateringiem dla zwierząt.
Shiba Inu to rasa psów pochodząca z górzystych terenów Japonii. Legenda głosi, że czworonogi te miały być połączeniem kota ze smokiem! Niezwykle inteligentne i pewne siebie zwierzęta początkowo wykorzystywane były do płoszenia ptactwa, z czasem zostały udomowione. Choć na pierwszy rzut oka są ciche i spokoje, ich wychowanie jest nie lada wyzwaniem. O usposobieniu tej rasy opowiedziała nam Beata Reinke wraz z córką.
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na dbanie o ptaki w mieście jest wieszanie budek lęgowych. Można je kupić lub wykonać samodzielnie. Ważne jednak, aby zrobić to teraz. Okres lęgowy ptaków zaczyna się bowiem już w połowie marca.
Jak sprawić, by gryzoń czuł się szczęśliwy w naszym domu? Zanim zaprosimy chomika dżungarskiego pod wspólny dach, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, co te urocze gryzonie jedzą i ile żyją.
Nutrie na stałe zadomowiły się w Rybniku. Mieszkańcy pokochali te zwierzęta i dokarmiają je. Pani Iza wraz z mężem regularnie odwiedza gryzonie i dba o to, by miały, co jeść. - Są bardzo łagodne i przyzwyczaiły się do ludzi - powiedziała.
Na dworze robi się już coraz cieplej, a to oznacza, że niebawem w parkach i na łąkach zobaczymy właścicieli psów bawiących się ze swoimi pupilami. Do klasycznych rozgrywek należy oczywiście rzut patykiem bądź piłką. Czy aport to dobre zadanie dla zwierzaka? O tym rozmawialiśmy z Anetą Awtoniuk, terapeutką zachowań psów, behawiorystką zwierzęcą oraz Julią Chrapowiecką, która odwiedziła nas z uroczym Diego.
Niekiedy zwierzaki uciekają podczas spacerów czy wychodzą z podwórek i nie wracają. Zrozpaczeni właściciele chwytają się wówczas wszelkich sposobów, by je odnaleźć. Niektórzy, oprócz standardowych ogłoszeń czy sprawdzania okolicy, udają się do jasnowidzów.
Konie od wieków pomagają ludziom w codziennych pracach. Dodatkowo pełnią funkcję sportową czy rekreacyjną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, ile wysiłku kosztuje te zwierzęta służenie człowiekowi. Na pomoc koniom rusza Klaudia Jurecka, które profesjonalnie zajmuje się masowaniem koni.
Hodowla alpak przynosi zyski nie tylko w postaci możliwości prowadzenia terapii, ale również wysokiej jakości wełny. Może ona konkurować z tak luksusowymi tkaninami jak kaszmir i angora. O tym, dlaczego ten materiał jest coraz częściej wykorzystywany w branży odzieżowej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN hodowczyni alpak, Kornelia Westergaard.
Nero ma osiem lat i większość swego życia spędził przywiązany do łańcucha. Co gorsza, mieszkał w nieocieplanej budzie. Gdyby nie pomoc i interwencja wolontariuszy, zamarzłby w niej na śmierć. Jak pies czuje się dzisiaj? Czy ma szansę na spokojne życie?
Zwierzęta w schronisku niekiedy przez długie lata czekają na to, aby ktoś je przygarnął i dał im szczęśliwy dom. Aby zachęcić ludzi do adopcji psów i kotów, jedno ze schronisk w Wielkopolsce wydało specjalny kalendarz. Kto wpadł na pomysł takiej akcji?
W schroniskach, fundacjach i domach tymczasowych wciąż wiele zwierzaków czeka na kochający dom. Niestety część z nich ma mniejszą szansę na adopcję. Niewiele osób decyduje się bowiem na przygarnięcie niepełnosprawnego psa czy kota. Poznajcie mające problemy z oczami Florkę i Irysa. Kociaki szukają kochających opiekunów.
W walentynki obdarowujemy się upominkami, szykujemy romantyczne kolacje, prawimy komplementy - po prostu staramy się drugiej połówce sprawić radość. A czy wiecie, że święto zakochanych jest również ważnym dniem dla zwierząt? O szczegółach opowiedział Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.
W gminie Bobrowniki w domu Urszuli Krawczewicz mieszka 4-letni lis Foksik. Zwierzę z rudą, puszystą kitą swobodnie czuje się w czterech kątach, a właścicielka śmiało trzyma go na rękach. Udomowionego liska odwiedziła nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.