Drgawki u psa, zwłaszcza w pełni zdrowego i w sile wieku, są czymś niepokojącym. Można opisać je jako niekontrolowane, nagłe ruchy wielu mięśni jednocześnie. Powodować może je wiele dolegliwości mniej lub bardziej niebezpiecznych dla życia pupila. Należy odróżniać je od dreszczy, czyli drżeń pojedynczych mięśni, które są całkiem normalne, gdy zwierzęciu jest zimno. Można je także zaobserwować podczas snu. Nie wymagają one interwencji weterynaryjnej – w przeciwieństwie do drgawek.
Praca w schronisku dla zwierząt to bardzo wymagające zajęcie i ciągła walka o zdrowie, a czasem nawet życie podopiecznych. Agata Zjawińska postanowiła sprawdzić jak wygląda praca wolontariuszy i opiekunów.
Trudno jest walczyć z mitem, że mleko dla kota jest zdrowe, tym bardziej, że jest on wciąż utrwalany przez popkulturę. Tymczasem jedynym rodzajem mleka, jaki powinien się pojawić w kociej diecie do ok. 8–12 tygodnia życia, jest mleko matki.
Widok psa z kością stał się tak popularny, że wiele osób uważa, że to jeden z głównych posiłków czworonogów. Zwierzaki często otrzymują resztki obiadu w takiej właśnie postaci. Właściciele powinni jednak traktować kości jako okazjonalną przekąskę, a karmę lub gotowane jedzenie jako główny posiłek. Należy również pamiętać, że niektóre kości nie powinny być podawane czworonogom z uwagi na ryzyko zadławienia się lub skaleczenia przełyku. Jakie kości dla psa są bezpieczne?
Oglądaj program "Na tropie dzikich zwierząt" i zobacz, jak w naturalnych warunkach żyją m.in. łosie, niedźwiedzie czy wilki. Podglądaj ich zachowania, odkryj nieznane miejsca i dowiedz się, jak postępować, będąc gościem w ich domu. Która z lekcji zrobiła na Tobie największe wrażenie? Nie zwlekaj i już teraz weź udział w konkursie "Spędzaj czas z TVN".
Kalendarze adwentowe to nie tylko wspaniały prezent dla dzieci, ale też dla czworonożnych pupilów. Jak przygotować wyjątkową niespodziankę dla psa radzą ich właściciele oraz lekarz weterynarii.
Jedzenie dla chomika jest ogólnodostępne i niedrogie. Chomiki domowe odżywiają się zarówno roślinami, jak i mięsem. Sprawdź, co jedzą chomiki dżungarskie, syryjskie, a czym odżywiają się chomiki europejskie i chomiki Roborowskiego.
„Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt. Jakie zwierzę spotkają w drugim odcinku?
Czy pies maltańczyk miniaturka w ogóle istnieje? Takie pytanie nasuwa się zapewne wielu fanom tej rasy, którzy pragnęliby zakupić tego uroczego czworonoga w wersji "torebkowej". Okazuje się ten śnieżnobiały zminiaturyzowany psiak jest do kupienia na rynku, jednak wyłącznie od nielegalnych hodowców.
Okres jesienno-zimowy to najgorsza pora zarówno dla czworonogów, jak i ich właścicieli. Deszcz, śnieg, błoto i odciśnięte łapy w całym mieszkaniu. Jak radzić sobie z mokrymi i brudnymi psimi nóżkami? Kiedy i jak często myć naszego pupila? Na te pytania odpowiedziała Małgorzata Adamczyk, groomer.
Prezka jest adoptowaną suczką, która ma własne konto na Instagramie. W mediach społecznościowych promuje adopcję i pomaga bezdomnym pieskom przygotować się do życia w rodzinnym domu.
Uprząż dla psa, zwana również szelkami, znalazła swoje zastosowanie już w czasach, kiedy psy wykorzystywano do pracy. Ma to miejsce po dziś dzień, szczególnie w krajach podbiegunowych, gdzie psy pełnią rolę zwierząt ciągnących zaprzęg sań. Ponadto szelki dla psa wykorzystuje się podczas spacerów i aktywności sportowych, m.in. do biegania czy kolarstwa. Dają większą kontrolę właścicielowi, ale również wspierają bezpieczeństwo i zdrowie fizyczne zwierząt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek dla psów?
Jeśli twój pies ma nadwagę powyżej 25% optymalnej masy ciała, to już otyłość. Choroba, którą trzeba leczyć, żeby wydłużyć życie zwierzaka i zadbać o jego komfort. Drogę do zdrowia pupila najlepiej zacząć od skonsultowania z weterynarzem problemu, jak odchudzić psa. Jest również kilka zasad prawidłowego odżywiania, które powinieneś wcielić w życie.
Twój kot drapie się w okolicy uszu częściej niż zwykle? Nie pozwala dotykać i głaskać uszu? Objawy te mogą świadczyć o chorobie pasożytniczej wywołanej przez świerzbowce. Dowiedz się, jakie jeszcze są jej objawy i co grozi twojemu kotu.
Patyczak rogaty to popularny owad hodowlany, który zachwyca nietuzinkowym wyglądem i zdolnościami kamuflażu. Opieka nad patyczakami i odżywianie ich nie należą do skomplikowanych i problematycznych. Co jedzą patyczaki hodowane w warunkach domowych?
Pyton królewski to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny pytonów, czyli węży dusicieli. Naturalnie występuje na sawannach i w lasach deszczowych Środkowej oraz Zachodniej Afryki. W hodowli domowej wymaga warunków klimatycznych zbliżonych do tych występujących w miejscu jego bytowania.
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajduje się wiele gatunków ptaków, które najchętniej nie wychodziłyby z kąpieli. Ptaszarnia jest tam jednym z najstarszych budynków zoo, mającym ponad 150 lat, który niedawno został odrestaurowany. Opiekunem ptaszarni jest Krzysztof Kałużny, który w programie opowiedział o kilku ciekawych okazach.
Afrykarium jest największą atrakcją wrocławskiego ZOO. W basenach i akwariach można zobaczyć wiele gatunków zwierząt oraz przedszkole dla płaszczek. - Trzy gatunki płaszczek postanowiły nas obdarować maluchami - mówi Jakub Kordas, kierownik akwariów.
Foksteriery to urocze psy, niegdyś wykorzystywane głównie do celów myśliwskich. W dzisiejszych czasach są wiernymi towarzyszami człowieka, które uwielbiają ruch.
„Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt.
Alaska większości z nas kojarzy z przepięknymi krajobrazami: ośnieżonymi szczytami górskimi, jeziorami, wysokimi świerkami i łosiami, które niespiesznie spacerują między nimi. Czy to wyobrażenie ma jednak coś wspólnego z rzeczywistością? Znawcy i podróżnicy są zgodni. TAK! Alaska to synonim obcowania z dziką, niezmąconą przez człowieka przyrodą.
Prawidłowe karmienie szczeniaka ma duży wpływ na jego rozwój i zdrowie. Pożywienie powinno być podawane w równych odstępach czasu, niezbyt dużych ilościach i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Karma dla szczeniąt powinna być wysokiej jakości i mieć naturalny skład.
Pojawienie się nowego domownika zawsze stanowi ważne wydarzenie. W przypadku kota należy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów, które nie tylko ułatwią pupilowi aklimatyzację w nowym domu, ale dodatkowo umożliwią zaspokajanie codziennych potrzeb. Podstawowe elementy to kuweta i karma dla kota. Szeroki asortyment produktów w sklepach nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co należy zwracać uwagę i jak znaleźć potrzebny model?
Akwarium dla bojownika ma więcej wymagań niż to dla innych gatunków ryb. Zaleca się dużo większą kontrolę czystości zbiornika wodnego i utrzymywanie stałego odczynu pH. Jakie akwarium dla bojownika będzie najlepsze?
Anna Jajus od wielu lat opiekuje się kotami, które straciły dom na skutek śmierci opiekuna lub z powodu innych, równie przykrych okoliczności. Zwierzęta wymagające opieki medycznej znajdują schronienie w mieszkaniu 85-letniej opiekunki, pozostałe przebywają w tak zwanym Przytulisku. Emerytka z Gliwic potrzebuje pomocy, ponieważ zmaga się z poważnymi problemami, które utrudniają jej wypełnianie wyjątkowej misji.
Twój pies zaczyna zachowywać się niesfornie niczym małe dziecko? To może być znak, że za mało spędzasz z nim czasu. Szybki spacer z czworonogiem może nie być wystarczający dla niego. Po czym rozpoznać, że trzeba psu poświęcić więcej uwagi?