Drozd śpiewak, czyli ptak o wyjątkowym głosie

drozd śpiewak
Drozd śpiewak - co warto wiedzieć o tym ptaku?
Źródło: sandra standbridge/Getty Images
Drozd śpiewak występuje w Europie, Azji i Afryce. Niewielki rozmiar tych ptaków nie zwiastuje ich donośnego głosu. Do Polski wracają wczesną wiosną, aby zbudować gniazdo i złożyć jaja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ptaku?

Drozd śpiewak to niewielki ptak z rodziny drozdowatych, który występuje na terenie niemalże całej Europy, Azji i Australii. W 1831 roku po raz pierwszy opisał go niemiecki ornitolog Christian Ludwig Brehm. Drozdy należą do jednych z najgłośniej śpiewających ptaków i doskonale naśladują inne gatunki, a nawet telefony.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Drozd śpiewak – charakterystyka ogólna

Drozdy śpiewaki należą do ptaków wędrownych i rzadko żyją w stadach. Nie przeszkadza im towarzystwo innych ptaków i nie mają problemu z rozprzestrzenianiem się na obcych lądach. Samice są niezwykle pracowite i to do nich należy zbudowanie wytrzymałego gniazda i wysiadywanie jaj. Zarówno ptaki, jak i ich jaja są umaszczone w podobny sposób – mają sporą ilość ciemnych plamek. Śpiewaki należą do bardzo charakterystycznych ptaków ze względu na ich wyjątkowy głos. Co więcej, są inspiracją wierszy i zdobią godło angielskiego klubu piłkarskiego West Bromwich Albion.

Jak wygląda drozd śpiewak?

Długość ciała ptaków nie przekracza 25 cm, a waga waha się między 60 a 80 g. Zarówno samce, jak i samice mają oliwkowobrunatną barwę piór i jaśniejszy brzuch. Pierś i brzuch drozdów śpiewaków zdobią ciemne plamki, a wewnętrzna część skrzydeł ma kolor pomarańczowy. Drozd śpiewak należy do niewielkich ptaków, ale wyróżnia go donośny głos.

Śpiew drozda śpiewaka

Tego niewielkiego ptaka charakteryzuje głośny i ostry śpiew. Na niektórych ludzi działa relaksująco, innym przeszkadza. Znacznie głośniejsze dźwięki wydaje samiec drozda śpiewaka, który jest szczególnie aktywny o świcie i wieczorem. Śpiew drozda śpiewaka przypomina melodię składającą się z powtórzeń i przemyślanych wersów. Drozdy kilkakrotnie powtarzają jedną frazę, po czym tworzą nową. W sytuacji stresowej wydają krótkie odgłosy, które stają się jeszcze wyższe w trakcie migracji. Drozdy śpiewaki wyróżnia umiejętność naśladowania dźwięków innych ptaków, a nawet sprzętów elektronicznych, np. telefonów komórkowych. W swoim repertuarze posiadają powyżej 100 zwrotów zapożyczonych od rodziców i z otoczenia. Śpiewają od marca do lipca, a następnie, ze względu na okresową wymianę pierza wymagającą wielkiego nakładu energii, milkną. Śpiew drozda jest uwarunkowany genetycznie i w dużej mierze zależy od otoczenia, w którym przebywa.

Migracja drozdów śpiewaków

Drozdy śpiewaki nie należą do ptaków osiedlających się w jednym miejscu. Zimą migrują do cieplejszych krajów, a do Polski wracają w marcu poszukując miejsc na gniazda. Te ptaki zimują w Europie Zachodniej i strefie śródziemnomorskiej, a pierwszymi emigrantami są samce. Po pewnym czasie dołączają do nich samice, które składają pierwsze jaja.

Gdzie spotkamy drozda śpiewaka?

Te małe brunatnokremowe ptaki zamieszkują głównie lasy, ogrody, parki i wszelkie zadrzewione tereny. Pojawiają się w miejscach krzaczastych i bogatych w runo leśne. Pośród krzewów i drzew liściastych tworzą małe gniazda na wysokości 1-3 m nad ziemią. Gniazdo drozda śpiewaka przypomina filiżankę i jest zbudowane z gałązek, mchu, trawy, a wzmocnione błotem.

Lęgi drozda śpiewaka

Sezon lęgowy drozdów śpiewaków rozpoczyna się między kwietniem a czerwcem. Samica składa kilka niebieskich jaj, które wysiaduje przez ok. 2 tygodnie. Niestety wiele innych gatunków żywi się jajami śpiewaków. Należą do nich niektóre ptaki (sójka i sroka), a nawet wiewiórki.

Samica drozda karmi młode dżdżownicami, owadami i ślimakami. Po tym czasie wyprowadza kolejne lęgi, a samiec dokarmia potomstwo do czasu, aż nauczą się latać. W zależności od czynników klimatycznych, drozd śpiewak wyprowadza od 2 do 3 lęgów w Polsce.

Co jedzą drozdy śpiewaki?

Drozdy należą do pantofagów, czyli zwierząt wszystkożernych. W jadłospisie śpiewaków znajdzie się miejsce na owoce, jak również bezkręgowce. Najbardziej lubią jarzębinę i jagodę, a także ślimaki, których skorupkę uprzednio niszczą kamieniem. Popularnym posiłkiem drozdów są wstężyki gajowe, dżdżownice, owady i ich larwy oraz jemioła.

Żywot drozdów

Drozdy śpiewaki żyją od 1 do 3 lat w zależności od miejsca zamieszkania. Maksymalny wiek śpiewaków udokumentowany przez badaczy to 10 lat i 8 miesięcy. Niestety niektóre ptaki giną zagryzione przez koty i w wyniku chorób pasożytniczych. Szczególnie są atakowane przez pasożyty – świdrowce, Splendidofilaria mavis i Haemoproteus. Drozd śpiewak jest też zagrożony krętkowicą kleszczową, w wyniku czego może być nosicielem boreliozy.

Populacja ptaków maleje w Wielkiej Brytanii i Holandii, a także w krainie palearktycznej. W niektórych krajach (w tym w Polsce) drozdy należą do gatunków najmniejszej troski i nie są objęte ochroną prawną, dlatego mogą być zabijane przez cały rok.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: sandra standbridge/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana