Posiadanie zwierzaka dostarcza wielu cudownych chwil, ale trzeba pamiętać, że to także obowiązek. Jeśli opiekujemy się psami długowłosymi, którym kosmyki często wpadają do oczu czy uszu, musimy nauczyć się, co w takiej sytuacji zrobić. Groomerzy Małgorzata i Michał pokazali w Dzień Dobry TVN, jak odpowiednio zająć się pupilem.
Zdarza się, że właściciele psów borykają się z nieustannym szczekaniem pupila. Jest to męczące nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów. Jak oduczyć czworonoga takiego zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział specjalista zachowań zwierząt, Radek Ekwiński.
Ciąża urojona u suczki może objawiać się w taki sam sposób, jak prawdziwa. Pojawia się jednak w określonym momencie cyklu. Dlaczego taki stan występuje i jak możemy go wyleczyć?
Królik miniaturka jest jednym z najpopularniejszych domowych zwierzaków. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i przysmaki, którymi jest karmiony. Króliki to duże łasuchy, które należy karmić z rozsądkiem i umiarem.
Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzę silne i niezależne, potrzebujące dużo przestrzeni. Psy tej rasy wymagają odpowiedniej tresury i kontroli. Gdy otrzymają od swojego właściciela odpowiednią opiekę, odwdzięczą się wiernością i posłuszeństwem.
Czy pies może jeść ziemniaki gotowane, surowe, a może takie z obiadu? Warto wiedzieć, że oparta głównie na mięsie dieta czworonoga powinna być uzupełniana o warzywa, a dobrym przykładem są w tym przypadku odpowiednio przygotowane ziemniaki. Czego dostarczają psu i jak mu je podawać?
Hodowla szynszyli nie różni się zbytnio od hodowli innych zwierząt. Wiąże się z ciężką pracą i wiedzą, którą trzeba przyswoić. Czynniki te dopiero po dłuższym czasie mogą przynieść wymierne dla hodowcy korzyści. Czy warto założyć hodowlę szynszyli w Polsce? Od czego zacząć?
Fundacja Gieniutkowo zajmuje się ratowaniem świnek. Na jednym hektarze mieszkają tam 34 zwierzęta, a docelowo będzie ich 70. Jedno z nich ze względu na swój uraz korzystało z wózka. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Monika i Marcin Krasoniowie.
Do naszych miast na stałe już wprowadziły się ptaki. Te, które spotykamy np. podczas spaceru to najczęściej kawki, gawrony czy sroki. Jak je od siebie odróżnić? Czy mogą być dla nas niebezpieczne? Na ten temat rozmawialiśmy z Piotrem Horzelą, popularyzatorem nauki oraz youtuberem.
W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu w ostatnim czasie pojawiło się wiele maluchów. Na świat przyszły m.in. pantery śnieżne, kapibary, foczki i bantengi azjatyckie, czyli najrzadsze krowy świata. Czym mogą zaskoczyć odwiedzających?
Pewna francuska para, która wracała z wakacji we Włoszech zgubiła psa rasy terrier. Po kilku dniach bezowocnych poszukiwań zwierzaka, okazało się, że sam znalazł drogę do domu i przebiegł 380 kilometrów z Saint-Martin-de-Belleville do Bezouce.
Psie potrzeby to nie tylko pełna miska, świeża woda i spacer trzy razy w ciągu dnia. Czworonożni przyjaciele potrzebują rozrywki i stymulacji, aby prawidłowo się rozwijać i czerpać z życia pełnymi łapami. O tym, jak zadbać o naszego pupila, rozmawialiśmy z behawiorystką Justyną Piesiewicz i Zazie Todd, autorką książki "Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia".
Surykatka to gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego, którego naturalnym miejscem zamieszkania są obszary pustynne. Z roku na rok rośnie jednak liczba ludzi, którzy są zainteresowani hodowlą zwierzęcia w warunkach domowych. Co trzeba wiedzieć o surykatkach jeszcze przed ich zakupem?
Dobry opiekun zwraca uwagę na potrzeby swojego pupila, a także uczy się jego języka. Niestety psychika psów jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać. Czworonogi potrafią odczuwać złość, smutek czy radość. Jak więc umiejętnie odczytywać ich emocje? O tym opowiedzieli nam Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści oraz autorzy książki "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa".
Pies, który często przebywa na zewnątrz, powinien mieć własną budę. W sprzedaży są przeróżne konstrukcje tego typu, lecz nie zawsze można dopasować je do rozmiarów zwierzęcia. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić budę dla psa i ją ocieplić.
Małe pieski swoim wyglądem rozczulą każdego – malutkie, drobne, a niekiedy puchate, wyglądają jak pluszaki. Przywiązują się do właścicieli, chętnie spędzając z nimi każdą wolną chwilę. Mały pies domowy to doskonały kompan życia. Jakie są rasy psów małych? Co warto o nich wiedzieć?
Chomik syryjski to niewielki gryzoń, który bardzo często hodowany jest jako zwierzątko domowe. W odpowiednich warunkach może stać się doskonałym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czym wyróżniają się chomiki syryjskie i jak należy o nie dbać?
Małe kotki wymagają szczególnej opieki, nawet gdy w pierwszych tygodniach życia ich matka troskliwie się nimi zajmuje. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych karm dla kociąt typu junior, które zawierają wszystkie niezbędne składniki i minerały, niezbędne dla zdrowego rozwoju.
Żółw z gatunku jaszczurowatych to niebezpieczne zwierzę, które nie jest polecane dla początkujących hodowców. Gad ten posiada silne szczęki i ostre pazury, które mogą zadać głębokie rany. Żółw jaszczurowaty potrzebuje przestronnego terrarium oraz odpowiedniej diety, opartej głównie na surowym mięsie gryzoni, ptaków i ryb.
Jak podaje BBC, do Afganistanu ma polecieć specjalny samolot. Opłacona z prywatnych pieniędzy maszyna ma sprowadzić do Wielkiej Brytanii około 170 zwierząt ze schroniska założonego przez byłego żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej.
Wodołaz portugalski to duży pies zyskujący coraz większą popularność na świecie. Z charakteru towarzyski, wesoły i rodzinny. Ta inteligentna rasa szybko się uczy i z przyjemnością towarzyszy człowiekowi w życiu.
W jadłospisie psa powinno znaleźć się nie tylko mięso, ale również owoce, warzywa i zboża. Najodpowiedniejszy jest ryż. Nie bez znaczenia jest jednak ilość, jaką można podać psu, oraz jakość produktu. Ryż jest również składnikiem wielu ogólnodostępnych karm dla psów, ponieważ jest lekkostrawny, a dodatkowo lubiany przez zwierzęta.
Emilia Szczepanek to wyjątkowa miłośniczka zwierząt, która na co dzień opiekuje się wieloma ich gatunkami zarówno w domu, jak i w pracy. Pod jej dachem na stałe znalazły schronienie koty i psy, ale także nietypowe, meksykańskie płazy. Jak wygląda hodowla aksolotlów?
Można stwierdzić, że swą popularność myszoskoczki zawdzięczają pozytywnemu usposobieniu – są energiczne i wesołe, a do tego wydają bardzo urocze, piskliwe odgłosy. Dowiedz się, jak wyglądają myszoskoczki, ile kosztują i co należy zrobić, by zapewnić im odpowiednie i komfortowe warunki.
Jacek Borowski przez kilkadziesiąt lat pracował w służbach mundurowych. Od dawna marzył, by ze swoim zwierzakiem udać się w podróż na motorze. Udało się to po tym, jak przeszedł na emeryturę. Z Diego przejechał 7 tys. km w 1,5 miesiąca.
Bociany to przepiękne i pożyteczne ptaki. Niestety, nie wszyscy to rozumieją. Wciąż są ludzie, którym te zwierzęta przeszkadzają i za wszelką cenę chcą je skrzywdzić. Bocianom, które ucierpiały, pomaga pan Mieczysław Żuraw.
Nie tylko ludzie mogą wyglądać pięknie i modnie. Dotyczy to także naszych czworonogów. Z chęcią kupujemy im piękne i ciepłe zimowe kubraczki czy szykowne smycze. Ciekawym rozwiązaniem jest także chusta dla psa, która zapewni naszemu pupilowi nie tylko świetny wygląd, ale również wyjątkowy komfort.
Koty to zwierzęta w stu procentach mięsożerne. Żyjąc na wolności, odżywiają się przede wszystkim gryzoniami oraz małymi ptakami, na które samodzielnie polują. Dieta kotów żyjących w domu powinna być jak najbardziej zbliżona do tego sposobu odżywiania.
Zastanawiając się nad zdrową dietą dla shih tzu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. cechy charakterystyczne rasy, wiek zwierzęcia oraz jego indywidualne preferencje. Warto wiedzieć jaki pokarm będzie najlepszy dla naszego pupila. Przedstawiamy jak powinno wyglądać żywienie shih tzu, jak karmić szczeniaka i dorosłego psa.
Pasożyty u psa uprzykrzają życie nie tylko czworonogowi, ale i jego właścicielowi. Nazywane są także potocznie robakami. Atakują praktycznie każde zwierzę, bez znaczenia na jego dietę, stan zdrowia i styl życia. Żyją w organizmie zwierzęcia i pobierają od niego składniki odżywcze, „odwdzięczając” się toksycznymi produktami własnej przemiany materii. Nie sposób ich uniknąć, dlatego warto wiedzieć, jak przeprowadzić odrobaczanie psa, które prędzej czy później będzie koniecznym zabiegiem, mającym na celu przywrócenie pupilowi zdrowia i radości z życia.