Pyton królewski to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny pytonów, czyli węży dusicieli. Naturalnie występuje na sawannach i w lasach deszczowych Środkowej oraz Zachodniej Afryki. W hodowli domowej wymaga warunków klimatycznych zbliżonych do tych występujących w miejscu jego bytowania.
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajduje się wiele gatunków ptaków, które najchętniej nie wychodziłyby z kąpieli. Ptaszarnia jest tam jednym z najstarszych budynków zoo, mającym ponad 150 lat, który niedawno został odrestaurowany. Opiekunem ptaszarni jest Krzysztof Kałużny, który w programie opowiedział o kilku ciekawych okazach.
Afrykarium jest największą atrakcją wrocławskiego ZOO. W basenach i akwariach można zobaczyć wiele gatunków zwierząt oraz przedszkole dla płaszczek. - Trzy gatunki płaszczek postanowiły nas obdarować maluchami - mówi Jakub Kordas, kierownik akwariów.
Foksteriery to urocze psy, niegdyś wykorzystywane głównie do celów myśliwskich. W dzisiejszych czasach są wiernymi towarzyszami człowieka, które uwielbiają ruch.
„Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt.
Alaska większości z nas kojarzy z przepięknymi krajobrazami: ośnieżonymi szczytami górskimi, jeziorami, wysokimi świerkami i łosiami, które niespiesznie spacerują między nimi. Czy to wyobrażenie ma jednak coś wspólnego z rzeczywistością? Znawcy i podróżnicy są zgodni. TAK! Alaska to synonim obcowania z dziką, niezmąconą przez człowieka przyrodą.
Prawidłowe karmienie szczeniaka ma duży wpływ na jego rozwój i zdrowie. Pożywienie powinno być podawane w równych odstępach czasu, niezbyt dużych ilościach i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Karma dla szczeniąt powinna być wysokiej jakości i mieć naturalny skład.
Pojawienie się nowego domownika zawsze stanowi ważne wydarzenie. W przypadku kota należy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów, które nie tylko ułatwią pupilowi aklimatyzację w nowym domu, ale dodatkowo umożliwią zaspokajanie codziennych potrzeb. Podstawowe elementy to kuweta i karma dla kota. Szeroki asortyment produktów w sklepach nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co należy zwracać uwagę i jak znaleźć potrzebny model?
Akwarium dla bojownika ma więcej wymagań niż to dla innych gatunków ryb. Zaleca się dużo większą kontrolę czystości zbiornika wodnego i utrzymywanie stałego odczynu pH. Jakie akwarium dla bojownika będzie najlepsze?
Anna Jajus od wielu lat opiekuje się kotami, które straciły dom na skutek śmierci opiekuna lub z powodu innych, równie przykrych okoliczności. Zwierzęta wymagające opieki medycznej znajdują schronienie w mieszkaniu 85-letniej opiekunki, pozostałe przebywają w tak zwanym Przytulisku. Emerytka z Gliwic potrzebuje pomocy, ponieważ zmaga się z poważnymi problemami, które utrudniają jej wypełnianie wyjątkowej misji.
Twój pies zaczyna zachowywać się niesfornie niczym małe dziecko? To może być znak, że za mało spędzasz z nim czasu. Szybki spacer z czworonogiem może nie być wystarczający dla niego. Po czym rozpoznać, że trzeba psu poświęcić więcej uwagi?
Jak wykonać go samodzielnie?
Fretki to zwierzęta bardzo przyjazne i kontaktowe, ale równie żywiołowe i psotne. Kiedy chodzą po domu, trzeba ich nieustannie pilnować, żeby nie zrobiły sobie krzywdy. Podczas nieobecności lub snu opiekuna przyda się przestronna i dobrze wyposażona klatka dla fretki.
Na temat karmienia kotów istnieje wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Jak powinno wyglądać karmienie małego kota, a jak dorosłego? Jak prawidłowo karmić pupila, by zapewnić mu zbilansowaną dietę? Czy można zdać się na instynkt zwierzaka? Lepiej gotować samodzielnie czy zdać się na gotową karmę?
Poznajcie niezwykłego czworonoga.
Klatka dla gryzoni jest domem naszych domowych pupili. Należy zadbać o to, aby była komfortowa i dawała zwierzętom poczucie bezpieczeństwa. Ważne są zarówno jej wymiary, jak i odpowiednie wyposażenie. Poza podstawowymi elementami powinna ona obejmować również zabawki, aby zwierzę się nie nudziło.
Piotr Klejne jest fotografem. Jeszcze do niedawna robił zdjęcia na koncertach. Pandemia sprawiła, że musiał poszukać sobie nowego zajęcia. Tak trafił do lasu i zajął się fotografowaniem zwierząt. Co najbardziej urzeka go w obcowaniu z naturą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Przy drodze ekspresowej S7 koło Frąknowa w województwie warmińsko-mazurskim policjanci zauważyli dwa przemoczone i wychłodzone szczeniaki. Funkcjonariusze udzielili pomocy potrzebującym zwierzętom i odwieźli je do schroniska.
Nietoperze powoli szykują się do zimowego snu. Okres jesienny to również czas, kiedy najczęściej można spotkać te latające ssaki w miastach. Jak się zachować, gdy nietoperz wpadnie do mieszkania z nieproszoną wizytą? Powiedział nam o tym Konrad Bidziński.
Łagodna natura, niewielkie rozmiary i piękne umaszczenie z pewnością mają duży wpływ na popularność chomika Roborowskiego. Cena, jaką trzeba zapłacić za zwierzątko, również nie jest wysoka, co sprawia, że gatunek tego chomika często wybierany jest do hodowli domowej. Przed zdecydowaniem się na chomika Roborowskiego warto wiedzieć, jakie ma wymaganie i w jaki sposób go oswoić.
Jeż pigmejski może być hodowany w domu. Co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach? Od czego zacząć swoją przygodę z ich hodowlą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Piotrem Mindą i Mileną Żytą, którzy hodują jeże pigmejskie.
Droga szybkiego ruchu czy autostrada mogą być bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Zdarza się, że to właśnie tam żaby czy sarny giną pod kołami samochodów. Dlatego, aby ograniczyć liczbę takich wypadków i ułatwić zwierzętom przemieszczanie się powstają specjalne przejścia.
Papuga nimfa to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich hodowców gatunków. Decyduje o tym nie tylko ciekawy wygląd tego ptaka – występuje w różnych odmianach barwnych, ale również łatwość w hodowli i kontaktowość. Nimfy mogą mieszkać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, o ile jest ona zadaszona.
Zwyczaje i zachowanie borsuków od wielu lat obserwuje Paula Trzeciak, specjalistka służby leśnej ds. ochrony lasu i przyrody. Co najbardziej fascynuje ją w tych zwierzętach? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Żółwie greckie cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników zwierząt egzotycznych. Warto poznać najważniejsze zasady dotyczące karmienia i hodowli.
"Został zakopany żywcem, ale jakimś cudem zdołał nosem rozkopać ziemię".
"Nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli historii z gazem czy dziwną kiełbasą w trawie".
Kojec dla psa w domu łączy funkcje odpoczynku i bezpieczeństwa. Warto wprowadzić go do mieszkania już na wczesnym etapie życia psa. Spełnia swoje zadanie szczególnie w przypadku niesfornych szczeniaków. Chroni samego psa i otoczenie. Najpopularniejsza jest klatka kennelowa dla psa. Jak wybrać dobry kojec dla psa do mieszkania?
Aby pies był zdrowy i miał energię do zabawy, należy zapewnić mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Jednym z rynkowych hitów jest karma bezzbożowa dla psów. Jej producenci zapewniają, że to najbardziej naturalny sposób na odżywianie ukochanego czworonoga. Czym kierować się przy wyborze karmy?
Odpowiedź na pytanie, jak dobrze opiekować się chomikiem, wcale nie jest taka prosta. Jak każde zwierzę, ma on swoje własne wymagania, które trzeba spełnić, by był zdrowy i szczęśliwy. Dowiedz się, jak właściwie należy się nim zajmować.