Agamy z powodu stosunkowo niewielkich rozmiarów, dostępności różnych odmian, a przy tym dość mocno urozmaiconych cech wyglądu zewnętrznego i kolorów cieszą się coraz większą popularnością wśród hodowców, których coraz większą część stanowią amatorzy.
Agama błotna: cechy, zachowanie i warunki hodowli
Agamę błotną z powodzeniem można nazwać gwiazdą terrariów. To jaszczurka z rodziny agamowatych, zimnowodna. Jej średnia długość życia wynosi 9 lat, ale w dobrych warunkach sztucznych, przy bezbłędnej opiece weterynarza, może dożyć nawet około 20 lat. Przez jej grzbiet, od głowy aż do początku ogona, ciągną się charakterystyczne ząbki – jakby „grzebień”. Agamy błotne mają bardzo ładną, oliwkowozieloną barwę. Co ciekawe, jaszczurka ta potrafi zmieniać barwę. Jej odcień zależy od światła, zdrowia, a także nastroju. Samice agamy są mniejsze od samców, których długość sięgać może nawet 1 metra, jednak więcej niż połowę tej długości stanowi sam ogon.
Zwierzęta
Agamy w środowisku naturalnym zamieszkują tropikalne lasy deszczowe i okolice rzek. Terrarium agamy błotnej powinno być duże, najlepiej nie krótsze niż 100 cm. Agamy to zwierzęta, które od czasu do czasu lubią skoczyć do wody, np. za pokarmem. Zdarzają się więc przykre w skutkach skoki na ściany terrarium. Podczas takiego kontaktu z szybą agama może odnieść obrażenia głowy i szczęki. Wiele roślin, dużo gałązek, czyli urozmaicony wystrój dużego terrarium zminimalizuje zatem ryzyko uszkodzeń.
Początkującym hodowcom nie poleca się trzymania w terrarium więcej niż jednego osobnika – szczególnie dotyczy to samców, które potrafią być w stosunku do siebie bojowo nastawione. Przed zakupem agamy błotnej warto poczytać o tym, jak z nią postępować, co oznaczają jej reakcje, bo bez tego nasze obserwacje mogą być mylące. Agamy lepiej nie wyjmować za często z terrarium, w którym ma zapewnioną odpowiednią temperaturę, wilgotność i oświetlenie.
Agama kołnierzasta: efektowny kołnierz w chwilach zagrożenia
Agama kołnierzasta w naturalnych warunkach rozpościera swój kołnierzy i szeroko otwiera pysk, by odstraszyć agresora. Chwilę zaskoczenia wykorzystuje zwykle, uciekając szybko na drzewo. Osobniki młodsze rozkładają kołnierz także podczas jedzenia, jak również, gdy są przestraszone lub atakowane. Co ciekawe, agama kołnierzasta potrafi zwinnie biegać i to na samych tylnych kończynach, które są dwa razu dłuższe od przednich. Z tego właśnie powodu nie powinno się ich puszczać wolno po ogrodzie. Gdy tak zrobimy, możemy mieć pewność, że nie będziemy w stanie jej schwytać.
Agamy kołnierzaste pochodzą z Nowej Gwinei oraz Australii. Wymagają raczej wysokich terrariów. Co do tego, czy powinno się je trzymać same, czy w parach lub więcej sztuk, zdania są podzielone. W terrarium dobrze jest umieścić gałęzie, które powinny być zamocowane pod skosem, by agama kołnierzasta mogła zajmować na nich wygodne pozycje.
Agama brodata: duże terrarium to podstawa
Agama brodata potrzebuje dość dużego terrarium. Powinno mieć ono wymiary co najmniej 120 × 60 × 60 cm. Pocieszający jest fakt, że może to być akwarium docelowe, więc nie ma potrzeby zakupu terrarium przejściowego, które stanowi dodatkowy koszt. Co ciekawe, koszt przygotowania terrarium dla agamy brodatej o odpowiednich wymiarach z prawidłowym oświetleniem i wyposażeniem grubo przekracza sam koszt zakupu tej jaszczurki. Mimo to jest często wybierana jako pierwsza jaszczurka przez hodowców amatorów. Agamy brodate żyją średnio 10–12 lat, ale wiek ten niestety jest coraz krótszy na skutek błędów i słabego przygotowania hodowców. Długość agamy brodatej wynosić może do pół metra. Ciało wzdłuż pokryte jest kolcami. Podobne kolce znajdują się na brodzie, co było przypuszczalnie inspiracją przy nadawaniu tej jaszczurce nazwy agamy brodatej.
Agama karłowata: mniejsze wymiary, mniejsze terrarium
Dużym powodzeniem ze względu na znacznie mniejsze rozmiary cieszą się agamy karłowate, takie jak agama brodata karłowata. To jaszczurki polecane głównie początkującym hodowcom. Ich długość nie przekracza 30 cm, więc nie wymagają tak dużego terrarium jak inne, dużo większe agamy. Są to pokojowo usposobione jaszczurki, spędzające dzień na wygrzewaniu się i obserwowaniu środowiska.
Inne popularne odmiany agamy
Innymi dość popularnymi odmianami agam są np.:
- Agama wodna – w terrarium dla niej powinniśmy przewidzieć co najmniej 30% powierzchni na oczko wodne o głębokości około 30 cm. Samce mogą osiągać nawet metr długości, z czego ⅓ stanowi tułów, reszta to (na szczęście) długi ogon.
- Agama żaglowa – największa jaszczurka z agam. Jej długość sięga około jednego metra.
- Agama motylowa – po bokach tułowia posiada szerokie fałdy skórne, dzięki którym podczas szybkiego biegu przypomina ponoć lecącego nisko motyla.
- Agama pustynna – jak wskazuje nazwa, bardzo odporna na wysokie temperatury i głód, nie wymaga częstego karmienia.
Zobacz także:
- Jak często kąpać psa i czy w ogóle to robić? Ekspertka odpowiada na najczęstsze pytania
- Cuda na czterech łapach, czyli 2300 psów w jednym miejscu
- Rządzący szykują nowy obowiązek dla opiekunów psów. "Każdy musi być odpowiedzialny za zwierzę"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Francisco Knower/GettyImages