Czym jest foie gras?
Foie gras to pasztet, który przygotowuje się z kaczych lub gęsich wątróbek Za jeden plaster tego specjału trzeba zapłacić nawet około 70 złotych. Mimo to wielu Francuzów nie wyobraża sobie bez niego Święta Bożego Narodzenia. To jedno z najbardziej tradycyjnych i ekskluzywnych dań.
- My wybieramy lokalne kaczki i później przyrządzamy wątróbkę na różne sposoby. To jest klasyk, wątróbka w słoiku gotowana w pięciuset stopniach. Można przechowywać ją nawet dziewięć miesięcy - tłumaczy producent foie gras Eric Males. - To produkt luksusowy, ale nie jada się go codziennie - podkreśla.
Kontrowersyjny przysmak - foie gras
Sposób przyrządzania foie gras budzi kontrowersje na całym świecie. Krytyki jest coraz więcej. Król Karol III zakazał serwowania pasztetu na oficjalnych przyjęciach, a w Nowym Jorku i Kalifornii całkowicie zakazano jego sprzedaży. Wszystko dlatego, że produkcja przysmaku jest bardzo nieetyczna.
Kaczki otrzymują zbyt dużą ilość pokarmu, przez co dochodzi u nich do stłuszczenia wątroby. - Kacza wątróbka rośnie nawet dziesięciokrotnie - wyjaśnia Brigitte Gothiere ze Stowarzyszenia L214. - To właśnie z tego chorego organu robi się foie gras. Powstaje kosztem zwierzęcego cierpienia - tłumaczy.
- We Francji korzysta się tylko z wątróbki kaczorów, więc małe kaczki zaraz po urodzeniu są masowo zabijane - podsumowuje. Rocznie zjada się tu prawie 19 tysięcy ton pasztetu, z czego 70% właśnie na święta. Coraz więcej Francuzów rezygnuje z foie gras. W ciągu dekady sprzedaż przysmaku spadła o 30%, a niektórzy zastępują je wegańską wersją delikatesu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W jakim stroju zasiąść do wigilijnego stołu? Według zasad savoir-vivre'u kolor ma duże znaczenie
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
- Czego dzieci nie mówią w domu? Notatki psychologów. "Same słowa nie wystarczą"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN