Żwirek silikonowy - higieniczny i ekonomiczny produkt dla zwierząt

Kot w niebieskiej kuwecie wypełnionej żwirkiem.
Żwirek silikonowy dla zwierząt
Źródło: CasarsaGuru/Getty Images
Żwirek silikonowy to powszechnie stosowane podłoże dla wielu zwierząt. Charakteryzuje się bardzo dobrą absorpcją nieprzyjemnych zapachów i brakiem pylenia. W składzie żwirków silikonowych znajdziemy m.in. naturalny żel krzemionkowy, który ulega biodegradacji.

Żwirek silikonowy to bardzo popularne podłoże do kuwet dla zwierząt. Powstaje z granulowatej formy ditlenku krzemu, czyli silica gelu. Granulki są stworzone z metakrzemianu sodu, stosowanego do osuszania z wilgoci. Żel krzemionkowy to naturalny związek chemiczny przetwarzany do postaci granulatu.

Żwirek silikonowy dla kota - zalety

Żwirek silikonowy jest najczęściej stosowanym podłożem do kuwet kotów. Jego cechy charakterystyczne to chłonność płynów oraz zdolność do redukcji nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, nie kurzy się i nie brudzi otoczenia, a ponieważ jest pozbawiony pyłu, nie wywołuje reakcji alergicznych zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Żwir silikonowy dla kota nie podrażnia oczu i układu oddechowego .

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Porowata struktura żwirku hamuje rozwój bakterii i pochłania nieczystości kota. Ponadto silikonowe żwirki dla kotów nie przyklejają się do łapek zwierzęcia i są dla niego komfortowe w trakcie użycia. Żwirek silikonowy niezbrylający się zmienia swoją barwę na żółtą, dzięki czemu właściciel kota wie, kiedy zachodzi konieczność wymiany całego produktu, choć pojedyncze odchody należy usuwać z kuwety codziennie.

W składzie żwirków silikonowych znajdziemy głównie granulki krzemowe, ale coraz częściej są uzupełniane o inne składniki, np. białą glinkę, przez co stają się droższe. Najtańsze żwirki silikonowe nie zawierają dodatków i substancji zapachowych. Do popularnych adsorbentów należą zapachy lawendowe, miętowe, leśne i herbaciane.

Wady żwirku silikonowego

Żwirki silikonowe mają dość nienaturalną formułę, dlatego nasze koty mogą nie zaakceptować takiego rozwiązania, chyba że zaczniemy stosować silikażel od momentu pojawienia się zwierzęcia w domu. Należy pamiętać, że niektóre małe koty jedzą żwirek silikonowy, więc na początku musimy obserwować ich zachowanie.

Inną wadą jest to, że silikonowy żwirek po pewnym czasie matowieje i zmienia swój kolor, dlatego wygląda dość nieestetycznie. Z tego względu najlepiej jest stosować go do kuwet zamkniętych. Ponadto niektóre silikonowe żwirki dla kota zawierają dodatki chemiczne, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Należy być też świadomym, że ten rodzaj podłoża nie należy do najtańszych - jego minimalna cena to ok. 20 zł za 5 kg. 

Rodzaje żwirków silikonowych

W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy żwirki silikonowe zbrylające się i niezbrylające. Najlepszy żwirek silikonowy to ten w 100% naturalny i super chłonny.

Żwirki zbrylające tworzą bryły w kształcie elipsy, które w łatwy sposób można wyrzucić do kosza, natomiast niezbrylające się jedynie odparowują. Żwirki silikonowe dla kota są bardzo ekonomiczne i wymieniamy je w całości po ok. 30 dniach.

Każdy żwir silikonowy jest nietoksyczny i przyjazny dla środowiska. Niektóre koty nie aprobują podłoża o dużym uziarnieniu, dlatego sklepy zoologiczne oferują drobne i komfortowe żwirki. Drobny żwirek silikonowy to doskonałe rozwiązanie dla małych gryzoni, czyli szczura domowego, królika czy świnki morskiej. 

Stosowanie żwirku silikonowego

Zanim zdecydujemy się na zakup tego typu podłoża, musimy pamiętać, jak poprawnie go stosować. Przede wszystkim nie należy wyrzucać żwirku silikonowego do toalety Sprzątanie odchodów w taki sposób może doprowadzić do zatkania jej i zalania podłogi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyrzucanie ich do kosza na odpady ulegające biodegradacji. Żwirku silikonowego nie należy też używać w ogródku, ponieważ może zaszkodzić zwierzętom, które go spożyją. 

Czy żwirek silikonowy jest dobry?

Początkujący właściciele zwierząt wybierają najczęściej silikonowy żwirek dla kotów, ponieważ nie wymaga on dużego nakładu pracy, nie brudzi otoczenia i jest ekonomiczny. Żwirek silikonowy jest dobry dla kociąt, które nie wykazują chęci zjedzenia go. Żwirek silikonowy dla kotów wyróżnia się zdolnością wiązania zapachów, dlatego pozostaje w kuwecie znacznie dłużej niż inne podłoża.

Żwirek silikonowy - nie tylko dla kotów

Silikażel jest bardzo popularny wśród właścicieli innych zwierząt. Żwirek silikonowy dla królika i świnki morskiej to doskonałe podłoże klatek, ponieważ szybko pochłania mocz i jest antybakteryjny. Taka wyściółka jest ponadto bardzo ekonomiczna i wydajna. Żwirki silikonowe dla szczurów stosuje się coraz chętniej, ponieważ nie pylą oraz nie wykazują właściwości uczulających. Trociny i inne drewniane podłoża wpływają negatywnie na drogi oddechowe zwierząt i nie neutralizują przykrych zapachów, natomiast żwirki silikonowe są antyalergiczne i absorbujące. Żel krzemionkowy będzie dobrym rozwiązaniem dla gryzoni, o ile nie są one skłonne do podjadania granulek. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości