Odmiany ptasznika łatwe w hodowli dla początkujących terrarystów

Ptasznik na dłoniach. Hodowla pająków. Zwierzęta domowe.
Hodowla ptasznika
Źródło: Jeffrey Coolidge/Getty Images
Wszystkie odmiany ptasznika posiadają jad o złożonym składzie, który jest toksyczny dla wielu gatunków kręgowców i bezkręgowców. Wśród ludzi brak jest udokumentowanych przypadków śmierci w wyniku pokąsania przez ptasznika. W przypadku pająków o silniejszym jadzie mogą wystąpić wymioty i bóle głowy.

Ptasznik to gatunek pająka popularny wśród początkujących hodowców. Jego wymagania przestrzenne i żywieniowe nie są zbyt duże. Zapewnienie odpowiednich warunków w terrarium i właściwe postępowanie z nietypowym pupilem wymaga jednak specjalistycznej wiedzy.

Grupy ptaszników i ich wymagania

Ze względu na miejsce bytowania wyróżnia się trzy grupy ptaszników:

  • ptaszniki naziemne;
  • ptaszniki nadrzewne;
  • ptaszniki podziemne.

Najbardziej popularne w hodowlach, a także najprostsze w utrzymaniu są ptaszniki naziemne. Do grupy tej należą największe ptaszniki, m.in. gatunki Brachypelma , Acanthoscurria , Grammostola , Lasiodora . Są to pająki na ogół słabo jadowite, powolne, o niewielkich wymaganiach hodowlanych – idealne ptaszniki dla początkujących. Przedstawiciele tej grupy nie lubią zbyt dużej przestrzeni. Odpowiednie terrarium dla ptasznika naziemnego powinno mieć wymiary: 50 cm (długość), 30 cm (wysokość) 40 cm (szerokość). Ponieważ jest to pająk, który żyje w dziuplach skalnych i na powierzchni ziemi, wysokość podłoża nie musi być duża – wystarczy 4–8 cm. Co do zasady odmiany naziemne ptaszników nie lubią dużych przestrzeni, choć są to spore pająki – ptasznik goliat może osiągać 30 cm rozpiętości odnóży krocznych. Zbyt wysokie terrarium stwarza zagrożenie, ponieważ te gatunki pająków niezbyt dobrze skaczą. Jeśli zaś chodzi o warunki klimatyczne, to odpowiednia dla tych odmian temperatura powietrza powinna wynosić ok. 25 stopni w dzień, w nocy powinna spadać o kilka stopni. Poziom wilgotności musi być dopasowany do konkretnego gatunku, np. ptasznik kędzierzawy dobrze się będzie czuć przy wilgotności na poziomie 75–80%, z kolei ptasznik chilijski różowy w takich warunkach będzie się musiał zmagać z pleśnią – wymaga on bowiem suchego podłoża. Polecaną metodą nawilżania terrarium jest wlewanie niewielkich ilości wody strzykawką w jeden róg. W ten sposób zwierzę będzie mogło wybrać, w jakiej strefie – suchej czy wilgotnej – woli przebywać. Zdecydowanie trudniejsze w hodowli są ptaszniki nadrzewne. Są to pająki silnie jadowite, np. Poecilotheria, Heteroscodra, Stromatopelma, lekkie, zwinne i skoczne. Ich naturalnym miejscem bytowania są nadrzewne dziuple, dlatego też terrarium dla ptasznika nadrzewnego powinno być wysokie – minimum 30–40 cm. Trzeba je również wyposażyć w elementy umożliwiające wspinanie się, np. korzenie i gałęzie. Ściankę wspinaczkową można wykonać samodzielnie ze styropianu i zaprawy murarskiej. Dla utrzymania odpowiednich warunków klimatycznych niezbędne są żarówki grzewcze, miska z wodą oraz zraszanie akwarium. Są to pająki tworzące bardzo rozbudowane sieci. Ptaszniki podziemne są krępe, mają grube nogi i silnie trujący jad, dlatego również nie są to ptaszniki dla początkujących hodowców. W naturze kopią doły, których głębokość może sięgać nawet 2 m, dlatego też w hodowli ptaszniki podziemne potrzebują również głębokiego terrarium – co najmniej 40 cm wysokości, z czego ¾ powinna zajmować podłoże. Im większa jest warstwa podłoża, tym ptasznik jest spokojniejszy i łagodniejszy, ponieważ ma miejsce, w którym może się schować. Pająki te prowadzą nocny tryb życia. W terrarium dla ptaszniki podziemnego należy utrzymać umiarkowaną wilgotność, w przeciwnym razie może pojawić się problem z pleśnią. 

Zobacz wideo: Pupil w domu – twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Źródło: Dzień Dobry TVN

Tarantula a ptasznik – dwie różne rodziny

Ptasznik często bywa mylony z tarantulą. W języku potocznym te dwie nazwy stosuje się wymiennie, jest to jednak błędne. Tarantula a ptasznik to gatunki pochodzące z zupełnie innych rodzin. Tarantule są niewielkimi pająkami, posiadającymi podłużne ciało, polują one bez użycia sieci. Należą do rodziny pogońcowatych ( Lycosidae ). Ptasznikowate natomiast to rodzina należąca do podrzędu Opisthothelae – są duże, a sieć wykorzystują do budowania gniazda i kokonów.

Ptasznik – hodowla

W warunkach hodowlanych trzeba zapewnić ptasznikowi warunki zbliżone do naturalnych. Najczęstszym miejscem ich występowania są tereny tropikalne i subtropikalne. Ponad połowa odmian ptasznika występuje w krainie neotropikalnej. Poszczególne gatunki mają swoje specyficzne wymagania klimatyczne. Ugryzienie ptasznika może być niebezpieczne, dlatego do hodowli, zwłaszcza dla osób początkujących, należy wybierać gatunki, które są mniej jadowite. Ptasznik jest drapieżnikiem, poluje aktywnie, przede wszystkim w nocy. Co jedzą ptaszniki? Ich głównym pokarmem są bezkręgowce i drobne kręgowce, czasem także ptaki i małe gryzonie. To, ile żyje ptasznik, zależy m.in. od jego płci. Samice w dobrych warunkach mogą dożyć nawet 20 lat. Samiec po ostatniej wylince żyje jeszcze kilka miesięcy, często zostaje zjedzony przez partnerkę w czasie kopulacji. Ptaszniki są odporne na większość błędów popełnianych przez początkujących hodowców. Nie są absorbujące w opiece – można je zostawić bez opieki na stosunkowo długi czas. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości