W Polsce pojawiły się tarantule. Biolog: "Następuje wędrówka wielu gatunków na północ"

W mediach pojawiła się informacja, że w Polsce pokazały się tarantule ukraińskie. Jak to możliwe, że znalazły się w naszym kraju? O scharakteryzowanie tego gatunku poprosiliśmy biologa z Centrum Nauki Kopernik. Zapytaliśmy go również, czy nasze rodzime pająki są groźne dla ludzi.

Tarantule ukraińskie w Polsce

Tarantula ukraińska żyje w norach, a jej dorosłe samce mierzą od 28 do 40 mm długości, bez odnóży. Do tej pory zanotowano kilka przypadków ukąszeń ludzi i zwierząt. Jej ugryzienia wywołują zazwyczaj zaczerwienienie i ból, choć jad może być niebezpieczny dla osób, które są uczulone na toksyny produkowane przez owady.

Tarantula ukraińska jest największym pająkiem pochodzącym z Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej pory występowała w cieplejszych rejonach, bliżej południa, a od jakiegoś czasu można ją spotkać również w Polsce. Zdaniem biologa Stanisława Łoboziaka, jej migracja spowodowana jest zmianami klimatu na północy naszego kontynentu.

Gatunki powiększają swoje zasięgi, szczególnie teraz, kiedy klimat się ociepla, więc te pająki szukają nowych nisz i taką niszą jest nasz kraj

- stwierdził ekspert.

Uspokoił jednak, że zalew pająków, które można spotkać w egzotycznych krajach, nam nie grozi ze względu na niskie temperatury, które panują zimą.

Pająki w Polsce - czy są groźne?

W Polsce żyje bardzo wiele gatunków pająków, które co prawda nie osiągają takich rozmiarów jak niektóre tropikalne, żyjące w Australii, Afryce i Ameryce, ale - jak powiedział biolog - w zasadzie każdy z nich jest jadowity.

Wszystkie posiadają aparat gryząco-ssący, czyli jak łapią ofiarę to muszą jej wstrzyknąć jad i ten jad ma działanie albo neurotoksyczne, czyli powoduje porażenie nerwów ofiary, albo hemolityczne, czyli powoduje rozpad czerwonych krwinek

- wyjaśnił ekspert.

Dodał także, że tylko niektóre z rodzimych pająków są w stanie przerwać ciągłości ludzkiego naskórka. Te, które mogą to zrobić, zostawiają po ukąszeniu bolesny i zaczerwieniony ślad. Ugryzienie gorzej zniosą natomiast osoby uczulone na owadzi jad.

Z rozmowy dowiesz się również o jakiej porze roku częściej natkniesz się na pająki i czy są one pożyteczne dla ludzi.

>>> Zobacz także:

Jadowity skorpion w toruńskim sklepie. W galerii handlowej interweniowali strażacy

Najpopularniejsze przesądy o pająkach

Arachnofobia. Dowiedz się, jakie są źródła lęku i sposoby leczenia

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!