Dogfrisbee – na czym polega psi sport i jak uprawiać go razem ze swoim psem?

Czarno-biały pies
Fot. Jacobs Stock Photography Ltd / Getty Images
Sztuczki i triki wykonywane przez psy w trakcie konkurencji dogfrisbee mogą imponować. Dyscyplina ta staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli czworonogów, którzy w parkach trenują ją także amatorsko. Nie ma czemu się dziwić, frisbee dla psa to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu ze zwierzęciem i budowanie trwałych więzi między psem a właścicielem.

Rzucanie i aportowanie frisbee to wiele radości zarówno dla psa, jak i właściciela. Nauczenie czworonoga chwytania dysku w locie nie jest wcale takie trudne, wymaga jednak od człowieka cierpliwości i regularności w treningach.

Dogfrisbee – psi sport

Dogfrisbee to psi sport, który polega na rzucaniu przez właściciela dysku i chwytaniu go przez psa. W Polsce zawody dogfrisbee rozgrywane są od 2006 roku. Najczęściej trenuje się psy, które są lekkie, szybkie i zwinne, dlatego najlepiej sprawdzają się w tym czworonogi ras: border collie, charty, owczarki australijskie, owczarki niemieckie, wyżły, teriery. Warto wiedzieć, że w zawodach nie muszą startować psy z rodowodem, z powodzeniem można trenować i konkurować z kundelkiem. Ważne, żeby pies nie był bardzo duży i ciężki, ponieważ dogfrisbee mocno obciąża stawy zwierzęcia, przez co u dużych osobników istnieje ryzyko kontuzji. Wyróżnić można kilka dyscyplin sportowych w obrębie dogfrisbee: superminidistance, freestyle, timetrial, longdistance, dogdartbee. W pierwszej z nich strefę łapania wyznaczają specjalne pola, zgodnie z którymi wyznacza się punkty. W konkurencji trwającej 90 sekund najwięcej punktów zdobędzie uczestnik, który rzuci dyskiem jak najdalej, oraz pies dodatkowo pół punktu za złapanie dysku z oderwanymi wszystkimi łapami od ziemi. Freestyle to występ z choreografią muzyczną, w czasie którego człowiek z psem wykonują sztuczki z dyskiem. Punkty otrzymuje się za zgranie z psem, skuteczność rzutów, technikę i liczbę rzutów. W trakcie timetrial człowiek wykonuje dwa rzuty po 20 metrów, które chwyta pies. Konkurencję wygrywa para, która wykona rzuty i chwytanie w jak najkrótszym czasie. W czasie longdistance najwyżej oceniany jest najdalszy rzut. Dogdartbee polega na rzucaniu i chwytaniu dysku w odpowiednich strefach.

Jakie frisbee dla psa?

Decydując się na trenowanie z psem dogfrisbee, należy zakupić odpowiednie frisbee dla psa , które nieco różnią się od tych przeznaczonych dla ludzi. Standardowe frisbee wykonane jest z plastiku i właśnie takie do trenowania będzie najlepsze. Lepiej nie przyzwyczajać psa do dysków gumowych czy miękkich. Warto się zastanowić, w jakiej porze roku odbywać się będą treningi. O ile latem sprawdzi się każdy dysk, o tyle zimą wiele modeli frisbee staje się zbyt twarde, a to skutkuje pękaniem. Najlepiej wybierać takie, które zachowują swoją elastyczność także przy niskich temperaturach. Duże znaczenie w czasie trenowania dogfrisbee ma również waga dysku, stabilność lotu przy dużych wiatrach oraz możliwość pewnego chwytania nawet w trakcie deszczu. Istotną kwestią jest także wybór koloru frisbee, ponieważ pies widzi barwy inaczej niż ludzie. Utrudnieniem będzie dla niego uchwycenie dysku, który będzie przypominał mu kolorem niebo. Dysk musi być dobrze widoczny dla psa, dlatego lepiej nie wybierać przezroczystych modeli. Warto za to kupić dyski jaskrawe lub namalować na nich kolorowe wyraźne wzory. Wiemy już, jakie frisbee dla psa jest najlepsze, kolejnym krokiem będzie nauka rzucania i chwytania dysku.

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Aby rozpocząć z psem treningi rzucania i chwytania frisbee, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Należy jednak odznaczać się cierpliwością i wykazywać chęci współpracy z czworonogiem. Najlepiej trenować na otwartym niezalesionym terenie z miękkim podłożem. Łąka czy boisko będą idealne. Należy pamiętać o tym, by nigdy nie trenować na asfalcie czy chodniku, ponieważ twarde podłoże zbyt obciąża stawy zwierzęcia, a to grozi kontuzją.

Jeśli właściciel nigdy nie miał dysku w ręce, najpierw to on bez udziału psa musi nauczyć się poprawnie rzucać frisbee. Na początek warto trenować z drugą osobą. Należy poznać podstawowe rzuty, takie jak back hand roller i back hand floater, czyli rzut z toczeniem po podłożu i krótkodystansowy rzut w powietrzu – pomocne mogą okazać się tutoriale w internecie. Kiedy właściciel opanuje rzuty dyskiem, może zacząć pracować z psem. Dysk frisbee można na początku wykorzystać do zabawy w szarpanie z psem, tak aby stał się dla niego atrakcyjny. Zwierzę będzie wtedy chętniej biegało za frisbee w trakcie treningów na świeżym powietrzu. Przed ćwiczeniem aportowania, warto biegać z dyskiem w ręce, tak aby zainteresować psa i zmotywować go do biegania i prób przechwycenia frisbee z rąk właściciela. Rzucanie dyskiem należy rozpocząć od jego toczenia po ziemi, czyli rzutu zwanego rollerem. Pies za każdym razem powinien po złapaniu zwracać dysk właścicielowi. W trakcie floaterów, czyli rzutów w powietrzu o krótkim zasięgu, warto motywować psa, aby złapał dysk w powietrzu i przyniósł właścicielowi. Należy przy tym pamiętać o nagradzaniu psa za każde poprawnie wykonane zadanie i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nauka może zająć czworonogowi sporo czasu.

Zobacz wideo: Pies uczy się chodzić w bucikach, a właściciele… nie mogą powstrzymać śmiechu

x-news

Zobacz także:

Planujesz dłuższe życie? Więcej się ruszaj

Youtuber nagrał piosenki z popularnymi powiedzeniami matek. Kto z was choć raz w życiu nie usłyszał tych słów?

Godzina policyjna na popularnej wśród polskich turystów wyspie. "Liczba zakażeń wzrosła czterokrotnie"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!