Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie i zapewnienie bezpiecznego domu dla psa. Należy się zwłaszcza odpowiednio zachowywać przy szczeniakach, by nie stresować ich jeszcze bardziej.
Czego potrzebuje szczeniak?
Najlepiej wybrać dla małego psa tak wygodne legowisko, jak Twoje własne łóżko - dostosowane do wielkości docelowej czworonoga i w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Zdecyduj się również na odpowiednie miejsce na miski: najlepiej w kuchni, ale nie koło stołu. Jeśli masz ogród, konieczna jest dodatkowa miska z wodą na zewnątrz.
Psy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dostosuj ją do rodzaju i długości sierści oraz wybierz odpowiednią szczotkę. Ważnym elementem są kosmetyki - nie używaj "ludzkiego" szamponu. Niezbędne będą też przyrządy do higieny: szczoteczka do zębów i roztwór do czyszczenia uszu. Psom rosną włosy w uszach i kiedy się tam drapią, mogą doprowadzić do utworzenia się krwiaka. Wtedy nieunikniona będzie wizyta u weterynarza.
Pamiętaj o regularnych posiłkach: rano i po południu. Ustal stałe godziny i ilość potrzebnej karmy. Nie dawaj mu resztek ze stołu! Mimo, że panuje przekonanie, iż pies zje wszystko, tak nie jest. Te zwierzęta mają bowiem bardzo delikatne układy pokarmowe i po wieloletnim jedzeniu naszych posiłków na starość często ciężko chorują.
Pierwsza komenda: siad
- Weź smakołyk i pokaż psu
- Trzymaj go nad głową zwierzęcia i poprowadź za głowę. Użyj komendy “siad”. By mógł dalej na niego patrzeć, będzie musiał usiąść.
- Pochwal go i daj mu nagrodę.
- Przeprowadź kilka prób używając komendy i dając nagrody.
Pies skojarzy słowo “siad” z czynnością i będzie go wykonywał, ale licząc na nagrodę. Dlatego później możesz naprzemiennie go nagradzać i dać mu smakołyk lub pogłaskać po głowie.
Co zrobić, jeśli szczeniak płacze i wyje w nocy?
Odczekaj, nie uspokajaj go od razu. W innym przypadku szczeniak zorientuje się, że za płacz jest nagradzany pieszczotami.
Nie zabieraj psa do swojej sypialni, później może się tego domagać i będzie chciał spać u Ciebie. Najlepiej doprowadzić wcześniej do zmęczenia, by beztrosko zasnął bez problemu we własnym legowisku.
Zapewnij mu dzień pełen wrażeń: aktywna zabawa i długi spacer po kolacji, czyli 3 godziny przed snem czworonoga.
Zobacz także:
- Poród psa – jak rozpoznać objawy i jak się do niego przygotować? Jakie są poszczególne etapy porodu?
- Co gotować dla psa? Odpowiednie proporcje i przepisy dla pupila
- Szczepienia szczeniaka – ile kosztują i kiedy je wykonać?
Zobacz wideo: Boom na kupowanie szczeniaków
Autor: Karolina Kubicka