Zwierzęca miłość
Na początku Marcin Kostrzyński przypomniał, że zwierzęta potrafią okazywać więcej uczuć niż ludzie. Często jednak zapominamy o tym, a wystarczy spojrzeć na psy czy koty.
- Zwierzęta też kochają i mają bardzo głębokie uczucia. Mówimy, że tylko ludzie mogą coś czuć do drugiego człowieka, ale nie dość, że zwierzęta potrafią darzyć uczuciem człowieka, to dodatkowo okazują je między sobą - wyjawił Marcin Kostrzyński.
Przykładem są dzikie gęsi, które potrafią "obchodzić" żałobę partnera nawet przez trzy lata.
Dlaczego walentynki są ważne dla zwierząt?
Okazuje się, że właśnie tego dnia pierwsze gatunki rozpoczynają miłosne zaloty. Co ciekawe 14 lutego w literaturze naukowej datę przyjęto jako dzień miłości wilków . Z wieloletnich badań wynika, że w święto zakochanych zamierzają powiększyć swoje rodziny.
– Wtedy jest apogeum cieczki u wilków. Zwierzęta te łączą się na całe życie w par y. Są monogamiczne i niezwykle silnie emocjonalnie ze sobą związane. Tylko śmierć może je rozłączyć – wyjaśnił.
Co ciekawe 14 lutego bieliki odbywają loty godowe.
- One odnawiają wtedy związek małżeński. To wygląda tak, że latają bardzo wysoko pod samą podstawę chmur, a później łapią się szponami i bezwładnie spadają. Często wówczas przekazują sobie rybę. Łączą się w pary na całe życie i co roku odnawiają swój związek w ten niesamowity sposób - tłumaczył przyrodnik.
Natomiast rysie kiedyś marcowały, a teraz ich gody przesunęły się na 14 lutego. Tego dnia zaczynają poszukiwania swojej drugiej połówki. One, w przeciwieństwie do omawianych dwóch gatunków, raczej nie łączą się na całe życie.
A jak jest z bocianami? Tego dowiecie się z materiału wideo.
Zobacz też:
Zimowe porządki w bocianim gnieździe. Zobacz, jak się je robi
Aplikacja pomoże poszkodowanym zwierzętom. "Czas, który może uratować życie"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Dominika Czerniszewska