Zimowe porządki w bocianim gnieździe. Zobacz, jak się je robi

Remont bocianich gniazd
Bez wątpienia gniazdo dla bocianów pełni bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że stanowi centrum ich życia. Bociania rodzina korzysta z niego przez wiele lat. Aby jednak było to możliwe, należy je od czasu do czasu remontować.

Gdzie bociany budują gniazda?

Gniazdo jest miejscem, w którym partnerzy spotykają się na początku okresu lęgowego,. Stanowi także czynnik łączącym parę ptaków na cały sezon. Bociany układają sobie w nich życie i to przez wiele pokoleń. Znane są w Polsce gniazda o udokumentowanej ponad 100-letniej historii .

- Kiedyś bociany budowały gniazda wyłącznie na drzewach, strzechach stodół czy domów, ale od kilkudziesięciu lat ornitolodzy obserwują tendencję, że bociany przenoszą się z tych naturalnych miejsc na słupy energetyczne. Słupy są dla nich bezpieczniejszym miejscem, gdzie mogą zakładać gniazda. Nie dochodzą tam drapieżniki, np. kuny, które często wcześniej niszczyły ich lęgi, ale niesie to również pewne zagrożenia - tłumaczył w Dzień Dobry TVN ornitolog, dr Jacek Betleja.

Jak powstają bocianie gniazda?

Co roku ptak, który jako pierwszy siada na gnieździe (jest to zazwyczaj samiec), zaczyna poprawiać jego konstrukcję. Jednocześnie pilnuje, by tego miejsca nie zajął inny bocian. Gdy dociera drugi ptak, bardzo szybko kończą renowację "lokum" - trwa to zazwyczaj 2 lub 3 dni.

- W ciągu całego sezonu godowego cały czas donoszą nowe gałązki, fragmenty jakichś darni z ziemią, trawy i uszczelniają. To gniazdo z roku na rok przybiera na masie, potrafi mieć nawet ponad tonę - zaznaczył Jacek Wąsiński z "Leśnego Pogotowia" w Mikołowie.

Przez ogromną wagę gniazd przeprowadza się w nich zimą porządki, zanim lokatorzy wrócą z ciepłych krajów. Elektromonterzy wyciągają stamtąd folie, sznurki i śmieci. Patrzą również, czy platformom nic nie zagraża i czy konstrukcje są stabilne. Potrafią z jednego gniazda spakować nawet worek odpadów.

- Ściąga się pewną część tej budowli, dzięki czemu zabezpieczamy miejsce przed tym, żeby gniazdo przede wszystkim nie runęło na ziemię - wyjaśniał elektromonter uniwersalny, Grzegorz Dusza.

Dla bezpieczeństwa ptaków ważna jest także izolacja przewodów pod gniazdami.

- Dostajemy co roku dosyć dużo bocianów, które zostały porażone prądem. Młode w momencie, kiedy zaczynają uczyć się latać, a nie są te przewody zaizolowane, bardzo często giną - podkreślał Jacek Wąsiński z "Leśnego Pogotowia".

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Dagmara Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!