Przejścia dla zwierząt - jak powstają?
Przejścia dla zwierząt to obiekty, dzięki którym zwierzęta mogą się bezpiecznie przemieszczać w obrębie ulic. Jedno z nich znajduje się nad autostradą A4 w Nadleśnictwie Rudziniec. - To sztuczna konstrukcja, na której usypana jest darń i posiane są rośliny. W części środkowej przejścia rośnie trawa, a z boku znajduje się osłona z krzewów i drzewek - mówił w rozmowie z naszą reporterką Wiesław Kucharski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Rudziniec.
Warto dodać, że takie przejścia powstają nie tylko nad drogą, ale także pod nią. Z tych, które znajdują się pod jezdnią, korzystają m.in. żaby oraz lisy. - To rodzaj bieżni. To dzięki niej płazy mogą się dostać do specjalnie dla nich przygotowanego przejścia i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę ulicy - mówił Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Jakie zwierzęta korzystają z przejść?
Miejsca te kontrolowane przez specjalne fotopułapki. To dzięki nim wiadomo, które ze stworzeń korzystają z przejścia i jak często to robią. - Zaglądają tutaj dziki, jelenie, pokazują się także jenoty, lisy, kuny oraz borsuki. Niedawno pojawił się także daniel - mówił Wiesław Kucharski.
Mimo że przejścia budowane są przede wszystkim dla zwierząt, to służą także człowiekowi. - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze. My jedziemy po drodze, a zwierzę przechodzi pod nią i nie ma kolizji. To jedyna droga, aby pogodzić interes człowieka i przyrody - dodał Radosław Ślusarczyk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Borsuki szykują się do zimowego snu. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach?
- Żółw grecki – najważniejsze informacje dla hodowców
- Pies o niezwykłej woli życia. "Został zakopany żywcem, ale jakimś cudem zdołał nosem rozkopać ziemię"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN