Jeleń sika - co to za zwierzę?
Jeleń sika (cervus nippon), inaczej też jeleń wschodni, to gatunek jeleniowaty, który hodowany jest w parkach i na fermach. Dawniej poławiany dla mięsa, skór oraz poroża. Jest zwierzęciem, które łatwo oswoić i do Polski został sprowadzony w 1895 roku. Jego gatunki zamieszkiwały przede wszystkim wschodnią część Syberii, Mandżurię, Japonię, Koreę, Chiny Wschodnie oraz Tajwan. Zwierzęta te żyją od 15 do 18 lat, a stado składa się zwykle z kilku samic i jednego samca. Komunikują się poprzez sygnały dźwiękowe i żerują głównie w nocy.
Zwierzęta
Gwizdowisko, czyli gody jeleni sika, zaczyna się w październiku i trwa do końca listopada. Ciąża trwa około 220 dni, a młode (1 lub 2) rodzi się na wiosnę. Z matką przebywają do ukończenia jednego roku. W warszawskim ZOO tej wiosny na świat przyszły aż trzy młode, o czym poinformowano na Facebooku i Instagramie.
Jelonki sika w warszawskim ZOO
Warszawskie ZOO ogłosiło, ze tej wiosny przyszły na świat 3 młode samiczki jelenia. Pierwsze młode urodziło się 6 kwietnia, drugie 11, a trzecie dopiero 10 maja. Najmłodsza samica waży zaledwie 5 kg.
Jak relacjonuje ZOO, początkowo młode jelonki były skryte i trzymały się z dala od stada. Jednak już teraz odważniej wychodzą na wybieg i chętnie się ze sobą bawią. Co ważne, stado zaakceptowało młode jelonki i otacza je opieką, jak wynika z relacji.
Tej wiosny na świat przyszły także żółwie lamparcie, liściołazy paskowe czy legwany błękitne, a także papugi kea, pawie kongijskie i inne ptaki. Nie wszystkie jednak znajdują się w wolierach ekspozycyjnych ze względu na konieczność szczególnej opieki nad młodymi.
Zobacz także:
- Warszawa obszarem zagrożenia? Nowe ograniczenia dla właścicieli zwierząt
- Nie żyje Tatra. Niedźwiedzica była jednym z najstarszych zwierząt w warszawskim zoo
- Zakochany słoń Leon. Jak podtrzymać gatunek w warunkach zoo?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Gazeta.pl/Warszawskie ZOO
Źródło zdjęcia głównego: Paul Biris/Getty Images