Newsy

Warszawa obszarem zagrożenia? Nowe ograniczenia dla właścicieli zwierząt

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Onet.pl
Spacer z psem

Warszawa została objęta strefą zagrożenia wścieklizną. Powodem tej decyzji są rosnące liczby zakażeń. Zmiana oznacza m.in. ograniczenia przy wyprowadzaniu zwierząt na zewnątrz. Nie przestrzegając ich, właściciele pupila narażą się na duże koszty.

Cała Warszawa w strefie zagrożenia wścieklizną

Wścieklizna to bardzo groźna choroba zakaźna najczęściej spowodowaną ugryzieniem przez zwierzę noszące chorobę. Już od kilku miesięcy na terenie Mazowsza wykryto aż 22 nowych przypadków zakażeń. Ich liczba rośnie, dlatego wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, podjął decyzję o powiększeniu strefy zagrożenia z 9 do 18 dzielnic miasta.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Właściciele zwierząt muszą być bardzo ostrożni - w innym przypadku skończy się to dla nich mandatem. Należy pamiętać, że pupile mogą biegać wolno tylko na terenie zamkniętym i ogrodzonym. W innych miejscach zwierzę trzymamy na smyczy. Na baczności powinni być też opiekunowie kotów - według zmian kot musi być trzymany w pomieszczeniu zamkniętym.

Wścieklizna w Warszawie - na co uważać?

Jakie jeszcze zmiany wiążą się z objęciem Warszawy strefą zagrożenia wścieklizną? Zarówno psy, jak i koty muszą mieć aktualne szczepienie przeciwko chorobie. Zwierzę należy szczepić regularnie - maksymalnie co 12 miesięcy. Jeżeli właściciel nie dopełni obowiązku, grozi mu nawet mandat karny.

Tereny zagrożone to miejsca, w których nie można organizować polowań, pokazów i wystaw. Oznacza to, że w Warszawie nie zobaczymy w najbliższym czasie wydarzeń z udziałem zwierząt wrażliwych na zakażenie wścieklizną.

Jak czytamy w rozporządzeniu, wojewoda powiększył również strefę zagrożenia w miejscowościach poza Warszawą. Dotyczy ona również m.in. Radomia, Płocka, Sulejówka oraz Mińska Mazowieckiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości