Zwierzęta

Zakochany słoń Leon. Jak podtrzymać gatunek w warunkach zoo?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Od 83 lat warszawskie zoo czeka na małego słonia. Wielkie nadzieje pokładane są w 19-letnim Leonie, który pała miłością do niejakiej Fryderyki. - Jest jej wierny - zdradził opiekun słonia, Patryk Pyciński. Czy para doczeka się potomstwa? Czy rozmnażanie zwierząt w zamkniętych warunkach jest łatwym procesem?

Warszawskie zoo czeka na małego słonia

Leon jest słoniem afrykańskim. Urodził się 4 lutego 2001 r. w ogrodzie zoologicznym w Tel Awiwie. Jego ojciec – ważący 7,5 t. Yossi - to największy słoń afrykański żyjący w europejskich i azjatyckich ogrodach zoologicznych.

W 2003 r. Leon przyleciał do Warszawy. Teraz ma 19 lat i waży 5777 kg. Jest jedynym samcem tego gatunku w stołecznym zoo. Poza nim są tu trzy samice: Erna (sprowadzona z Holandii) oraz Buba i Fryderyka (urodzone w RPA).

Warszawskie zoo czeka na małego słonia już od 83 lat, kiedy to na świat przyszła Tuzinka. Do dziś jest jedynym słoniem urodzonym w polskich ogrodach zoologicznych. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będziemy mogli spodziewać się drugiego : w Leonie, który jest zainteresowany Fryderyką - pokładane są wielkie nadzieje. Zresztą, według badaczy nasienie warszawskiego słonia jest tak fenomenalne, że postanowiono je wysłać także do innych ogrodów zoologicznych na świecie po to, by podtrzymać gatunek.

Czy ogrody zoologiczne są potrzebne?

Funkcja i rola zoo na przestrzeni 200 lat zmieniła się radykalnie. Dzisiaj staje się ono przede wszystkim miejscem, w którym chronimy zagrożone gatunki. Tak jest ze względu na groźne i nieodwracalne zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek.

60 lat temu słynny dyrektor zoo w Zurychu, Heini Hediger powiedział: 'Wstyd mi, że ogrody zoologiczne muszą jeszcze istnieć'. Dzisiaj też muszą, jeszcze bardziej niż wtedy. Niestety, nasza działalność doprowadziła do tego, że biomasa wszystkich zwierząt lądowych na Ziemi to jest poniżej 7 proc . Reszta, czyli 93 proc. to my i nasze zwierzęta domowe. Ten proces idzie dalej i my musimy na niego reagować

- tłumaczy Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego zoo.

Rozmnażanie zwierząt w zoo

Rozmnażanie w ogrodach zoologicznych jest o tyle trudniejsze, że mamy zamkniętą pulę genetyczną. W takiej sytuacji o wiele trudniej dochodzi do naturalnego zapłodnienia, bo nie działają, tak jak w naturze, naturalne instynkty.

Dlatego nasienie Leona to pożądany towar. To jest dobra linia słoni, jego ojciec był gigantyczny. Jest ogólnoeuropejski program, w ramach którego jego nasienie nie jest własnością ogrodu w Warszawie, ale jest własnością świata

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Badania i działania prowadzone w ogrodach zoologicznych prowadzą do tego, aby ochronić i zachować pewne gatunki. Wrocławskie zoo prowadzi 11 takich programów hodowli zagrożonych zwierząt, m.in. fenków. Przez nielegalny handel i gwałtowne zmiany klimatyczne ich populacja w środowisku naturalnym wciąż spada. W takiej sytuacji ogrody stają się bankami genów i dają nadzieję na ich przetrwanie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości