"Boli mnie głowa", "jestem zmęczona", "mam okres"- kobiety mają kilka najchętniej wykorzystywanych wymówek, aby uniknąć seksu. A jak od seksu wykręcają się samice zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog Łukasz Bożycki.
Żagnica torfowa
Samica tej pięknej ważki, aby uniknąć samców chcących z nią kopulować udaje własną śmierć. Spada wówczas z nieba i leży nieruchomo na ziemi w charakterystycznej pozie z nogami do góry, co jest typowe tylko dla martwych owadów. Zdezorientowany samiec, po kilkunastu sekundach, pozostawia samicę w spokoju. Po tym jak samiec oddali się, samica wraca do świata żywych.
>>> Zobacz także:
Antykoncepcja w ogrodzie zoologicznym zawsze spada na samice
Najpiękniejsze rasy psów – które zasługują na takie miano? W DDTVN mało znane w Polsce rasy psów
Pszczoły – przede wszystkim sprzymierzeniec. Jeśli zginą, zginie też ludzkość
Łątka dzieweczka
W świecie ważek znajdziemy także inne strategie, które stosują samice, aby pozbyć się natrętnych samców. Łatka dzieweczka, zmienia swój kolor z zielonego – charakterystycznego dla samic, na kolor niebieski – charakterystyczny dla samców. Tym sposobem, skutecznie zniechęca innych samców do kopulacji.
Słoń morski
Nie tylko ważki wykręcają się od seksu. Takie zachowania znajdziemy także u słoni morskich. Występuje u nich ogromny dymorfizm płciowy, samce mogą ważyć do 5 ton, a samice tylko do 900 kg. Gdy dochodzi do niechcianego seksu, samice wydają przeraźliwe i głośne dźwięki, alarmując w ten sposób przywódcę stada, który natychmiast zjawia się z odsieczą. Wielokrotnie mniejsza samica, nie byłaby w stanie poradzić sobie z dużo większym samcem.
Gupik
Samce gupików nękają samice podczas tarła. Gupiki są poliandryczne - co oznacza, że samice kopulują z wieloma partnerami, ale tylko z tymi, które same wybiorą. Staje się to trudniejsze w porze suchej, ponieważ ryby mogą być uwięzione razem w małych kałużach na długie miesiące, co sprawia, że unikanie nieatrakcyjnego samca jest trudne. Jedno z badań wykazało, że samice gupików, które cierpią z powodu częstego molestowania seksualnego, opracowują bardziej efektywną technikę pływania. Z czasem skutkuje to populacją szybszych ryb, lepiej przystosowaną do unikania drapieżników.
Bielinek bytomkowiec
Niektóre motyle opracowały chemiczny środek odstraszający niechcianych samców. Po zakończeniu kopulacji samice bielinka emitują substancję chemiczną, salicylan metylu, która skutecznie zniechęca każdego samca w okolicy. Co ciekawe, ta substancja chemiczna jest przenoszona na samice przez samców podczas seksu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN