Antykoncepcja w ogrodzie zoologicznym zawsze spada na samice

Metody antykoncepcji w ogrodach zoologicznych dopierane są w zależności do każdego gatunku. Niektóre zwierzęta muszą być od siebie na pewien czas odseparowane, inne zaś stosują antykoncepcję hormonalną.

Odgrodzenie samca od samicy

Gdy rok temu w warszawskim Zoo urodził się nosorożec pancerny, było to tak ważne wydarzenie, że media relacjonowały nawet szczegóły tego porodu. Teraz dumny tata spogląda na swoje dziecko i partnerkę zza krat.

Odgrodzenie samca od samicy jest jedną z form antykoncepcji, jaką stosuje się w ogrodach zoologicznych.

Nie chcielibyśmy otworzyć bramy, bo jest to zagrożenie życia maluszka. Samiec z pewnością próbowałby go zabić. I myślę, że by mu się udało.

-zaznaczyła Agnieszka Czujkowska, lekarz w Zoo w Warszawie.

Osamotniony samiec zamknięty w swojej zagrodzie, wygląda na nieco przygaszonego. Podobno są to jedynie pozory.

On tak naprawdę ma teraz labę i zwyczajnie oczekuje kolejnej rui.

-dodała weterynarz.

>>> Zobacz też: Najpiękniejsze rasy psów – które zasługują na takie miano? W DDTVN mało znane w Polsce rasy psów.

W tym czasie samica i partnerka nosorożca dogląda młodego w innej zagrodzie. Mały nosorożec już niedługo będzie odseparowany od matki. Wówczas ponownie dołączy do niej samiec....

Antykoncepcja hormonalna

Metody antykoncepcji w ogrodach zoologicznych dopierane są w zależności do każdego gatunku. Są bowiem takie zwierzęta, których nie powinno się rozdzielać samców od samic. Okazuje się, że większość ciężaru antykoncepcji w ogrodach zoologicznych spada na samice.

U tych gatunków, które muszą pozostać w grupie np. u szympansów stosujemy implanty hormonalne, zresztą takie same jak u kobiet. To jest raz na kilka lat. Samica jest wprowadzana w narkozę i ma wszczepiany implant, w takim miejscu, żeby go sobie nie wygrzebała. Dzięki temu mamy spokój. Samica nie będzie miała młodych, nie będzie także cierpiała, że będzie oddzielona od reszty stada.

-zdradziła weterynarz.

>>> Zobacz też: Pszczoły – przede wszystkim sprzymierzeniec. Jeśli zginą, zginie też ludzkość.

Sterylizacja

Choć ogrodom zoologicznym zależy na rozmnażaniu gatunków zwierząt, to proces ten musi być w pełni zaplanowany. Zwierzętom trzeba bowiem zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Dlatego też niektóre zwierzaki są w zoo sterylizowane.

Antykoncepcja nie zawsze działa...

Środki antykoncepcyjne nie dają stuprocentowej pewności, że młodych nie będzie. Samce w czasie rui zdolne są do wszystkiego, a więc metoda np. odseparowania zwierząt nie zawsze jest dobra.

>>> Zobacz też: Człowiek, który przytula lwy i hieny - Dean Schneider.

Tak było w przypadku jednego z ogrodów zoologicznych. W jednej klatce trzymano parę orangutanów, w drugiej zaś samego samca. Kiedy parze orangutanów urodził się młody wykonano badania genetyczne. Zgodnie z wynikiem ojcem małego orangutana był szympans z sąsiedniej klatki.

>>> Zobacz też: Tajemnice dzikiego królika. Czym się różni od zająca?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości