Newsy

Nie żyje Tatra. Niedźwiedzica była jednym z najstarszych zwierząt w warszawskim zoo

Newsy

Aktualizacja:
14373514-zarzuty-dla-23-latka-ktory-podtapial-niedzwiedzice-w-warszawskim-zoo-22-99s.jpg

Nie żyje Tatra, 38-letnia niedźwiedzica ze stołecznego zoo - poinformowało w środę stołeczny ogród zoologiczny. Zwierzę miało 38 lat, urodziło 7 niedźwiedziątek.

Nie żyje niedźwiedzica Tatra

- W ostatni weekend za Tęczowy Most odeszła nasza wspaniała Tatra. Była jedną z naszych najstarszych podopiecznych, starsza jest tylko foka Sława. W minionego Sylwestra świętowaliśmy jej 38. urodziny, co w niedźwiedzim standardzie jest już wiekiem mocno emerytalnym – poinformowało warszawskie zoo w mediach społecznościowych.

Tatra urodziła się w warszawskim Zoo w 1981 roku, na nieczynnym już wybiegu od strony Alei Solidarności, wydała na świat 7 niedźwiedziątek. Latem 2019 roku została przeniesiona na wybieg w zoo, który jest bardziej płaski i znajduje się w spokojniejszym miejscu.

- Nowa lokalizacja bardzo przypadła do gustu naszej miśce i chętnie wylegiwała się w nowym miejscu, korzystając z ładnej pogody" - przypomniało zoo.

Warszawskie zoo żegna Tatrę

Podeszły wiek niedźwiedzicy coraz częściej dawał o sobie znać. Mimo podawanych leków miała coraz większe problemy ze wstawaniem i chodzeniem, aż w końcu całkiem straciła siły.

- Musieliśmy podjąć okropnie trudną, ale najlepszą dla Tatry, decyzję i w sobotę 6 lutego po południu misia zasnęła na zawsze - poinformowało zoo w swoim komunikacie.

Warszawski obiekt zamierza upamiętnić jedno ze swoich najsłynniejszych zwierząt. Na terenie ogrodu stanie pomnik ku pamięci niedźwiedzicy.

- Chcemy, żeby Tatra nadal obserwowała Warszawę ze swojego wybiegu . Teraz w postaci posągu – pomnika, który byłby odwzorowaniem tej konkretnej niedźwiedzicy. W tym celu zeskanowaliśmy cyfrowo jej postać, by na podstawie tego zapisu stało się możliwe wykonanie odlewu w skali 1:1. Tak więc Tatra pozostałaby z nami i chociaż w innej postaci, to jednak wszystkim nam bardzo bliska - zapowiadają włodarze stołecznego ogrodu.

Zobacz wideo: Oko w oko z drapieżnikiem. Jak się przed nim bronić?

Zobacz też:

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości