Króliki hodowlane – hodowla królików mięsnych i królików miniaturek jako towarzyszy człowieka

Króliki w klatce
Króliki hodowlane – hodowla królików mięsnych i królików miniaturek jako towarzyszy człowieka
Źródło: Westend61 / East News
Mięso z królika ma wysokie wartości odżywcze i jest bardzo zdrowe, dlatego zwierzęta te są hodowane głównie dla zysków z mięsa. Króliki, zwłaszcza miniaturki, jako niezwykle urocze i przyjemne zwierzęta są również traktowane jako domowe pupile. Dowiedz się, na czym polega hodowla królików na mięso i hodowla królików miniaturowych.

Hodowla królików może okazać się opłacalnym biznesem, jeśli zadbamy o właściwe warunki do rozwoju zwierząt. Natomiast królik miniaturowy to świetny towarzysz człowieka, którego hodowla domowa gwarantuje dużo radości.

Hodowla królików – rasy

Rasy królików rozróżnia się ze względu na rozmiar zwierząt. Są króliki duże, średnie, małe i miniaturowe. Hodowle królików dostarczają zysków z mięsa, skór, futra lub wełny. Króliki hodowane na mięso należą zazwyczaj do ras średnich lub dużych, natomiast zwierzęta futerkowe – do ras małych. Króliki miniaturowe są traktowane jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi i hodowane w domu.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Spośród ras dużych można wymienić: belgijski olbrzym, francuski baran, olbrzym srokacz. Średnie rasy królików hodowlanych to np. królik biały nowozelandzki, czerwony nowozelandzki, kalifornijski, duński biały, termondzki biały, francuski srebrzysty. Rasy małe to np. króliki podpalane, holenderskie, rexy. Króliki miniaturowe najczęściej spotykane w domach należą do ras: karzełek polski, hermelin, rex miniaturowy. W Polsce dominuje hodowla królików na mięso oraz trzymanie królików miniaturowych jako towarzyszy domowych.

Hodowla królików mięsnych

Mięso królicze posiada mało tłuszczu i niską zawartość cholesterolu. Jest bogate w witaminy i mikroelementy, mimo to w Polsce spożywane jest raczej sporadycznie. Hodowla królików mięsnych nie jest skomplikowana i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Rasy, które najlepiej nadają się do hodowli królików na mięso to rasy średnio osiągające 3-6 kg, czyli królik niebieski wiedeński, francuski srebrzysty, sznycel wielki. W około 3-4 miesiące osiągają ubojową masę ciała.

Króliki mięsne najlepiej hodować w klatkach drewnianych na wolnym powietrzu. Klatka powinna być przewiewna, sucha, czysta i zapewniać odpływ moczu dzięki podwójnej podłodze. Można ją ustawić w widnym pomieszczeniu lub na zewnątrz pod zadaszeniem. Króliki do prawidłowego wzrostu potrzebują średniej temperatury 18 stopni Celsjusza i dostępu do naturalnego światła przez kilkanaście godzin na dobę.

Zimą należy klatkę wyściełać ściółką w celu polepszenia warunków termicznych. Istotne w opiece nad królikami hodowlanymi jest ich szczepienie przeciw chorobom wirusowym, takim jak myksomatoza, kokcydioza, pomór królików. Króliki hodowane na mięso można żywić ziarnami zbóż, otrębami, a także namoczonymi nasionami strączkowymi, czerstwym pieczywem, sianem, marchewką, burakami. Króliki rozmnażają się bardzo szybko, najczęściej w miocie jest 6-8 królicząt, dlatego hodowla królików na mięso może w szybkim tempie przynieść oczekiwane zyski.

Hodowla królików miniaturek

Króliki miniaturki ze względu na swój urokliwy wygląd, łatwość w oswojeniu i niewielkie rozmiary są chętnie wybieranymi zwierzętami do hodowli domowej. Rasowe króliki miniaturowe są bardzo małe, osiągają około 30 cm długości ciała. W sklepach zoologicznych często dostać można jednak nierasowe, które mogą wyrosnąć na dużo większe osobniki. Wśród królików tego gatunku wyróżnić można odmiany, które różnią się przykładowo długością włosów lub osadzeniem uszu, są to: króliki długowłose, gładkowłose, króliki baranki, lwy, reksy. Długość życia w hodowli królików miniaturek wynosi średnio 7 lat. Decydując się na hodowlę królików miniaturek, należy zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Zwierzęta te potrzebują dużej klatki. Duża przestrzeń będzie odpowiednia dla ruchliwych królików. Minimalne rozmiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić 100x50 cm. Spora klatka to nie wszystko – królika należy regularnie z niej wypuszczać, dzięki czemu będzie mógł dać ujście swojej niespożytej energii. Swobodne zwiedzanie mieszkania zwierzaka powinno trwać co najmniej kilka godzin dziennie. W ciepłych miesiącach można królika zabrać na spacer do ogrodu, jednak nie należy go zostawiać bez kontroli. Najlepiej nauczyć zwierzaka chodzić na smyczy lub przygotować ogrodzony wybieg. Niezbędnym wyposażeniem klatki w hodowli królików domowych są miseczki na pokarm i wodę, domek i kuweta. Domek to substytut nory, w której króliki chowają się w naturalnych warunkach. Będzie czuł się dzięki niemu bardziej komfortowo i da mu poczucie bezpieczeństwa. Urozmaiceniem przestrzeni klatki będą wszelkie zabawki dla gryzonia – gryzaki, kartonowe pudełka, przedmioty z wikliny, tunele lub specjalne zabawki interaktywne dla królików, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Klatkę dla królika należy wyłożyć podłożem w postaci trocin lub drewnianego granulatu. Zapewnią dobrą chłonność, wygodę chodzenia zwierzęciu i łatwość w czyszczeniu klatki. Siano wbrew pozorom nie jest najlepszą ściółką do króliczej klatki, ponieważ szybko gnije i mogą powstawać w nim bakterie. Króliki miniaturowe należy karmić przede wszystkim sianem, zielonymi liśćmi i warzywami, korą, młodymi gałązkami drzew liściastych. Dodatkowo można im podawać warzywa i owoce oraz specjalne przysmaki dla królików.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości