Dom

Co mogą jeść świnki morskie, a czego nie? Najważniejsze zasady żywienia świnki

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Świnki morskie to łakomczuchy, których ogromny apetyt wynika m.in. z budowy ich układu pokarmowego. Zwierzęta te chętnie zajadają się sianem, ziarnami i warzywami. Warto zapoznać się z grupą produktów, których świnka powinna unikać. Sprawdź, co mogą jeść świnki morskie.

Czym karmić świnkę morską? Na to pytanie szukają odpowiedzi wszyscy właściciele tych uroczych zwierząt. Żywienie świnek morskich jest wbrew pozorom proste. Co prawda lista zakazanych produktów jest spora, a wybór odpowiednich karm i dodatków wymaga wiedzy. Ważny jest również czas, jaki poświęcimy na obserwację zwierzątka. Pomimo ogólnie przyjętych zasad dotyczących żywienia, każda świnka ma swoje ulubione przysmaki, ale też produkty, za którymi nie przepada. Aby ułożyć idealny jadłospis dla swojej świnki, potrzeba trochę czasu, wiedzy i zaangażowania ze strony właściciela. 

Co może jeść świnka morska? 

Świnki morskie to łakomczuchy, które jeśli tylko mają sposobność i dostęp do jedzenia to cały czas się objadają. Ich dieta złożona jest z produktów roślinnych. Nie jedzą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Świnki lubią różnorodność, dlatego należy zadbać o urozmaicenie ich jadłospisu. 

Dlaczego świnki morskie cały czas jedzą? Oprócz łakomstwa wynika to również z ich budowy układu pokarmowego. Świnki nie mają zdolności perystaltyki jelit, co powoduje, że ich ruch muszą powodować same, poprzez nieprzerwane przyswajanie pokarmów. Ich masa pokarmowa powinna więc być wynikiem dobrze zbilansowanej diety. Jedzenie dla świnki morskiej należy również dobrać do gatunku samej świnki. 

Pokarm dla świnki morskiej – czego unikać? 

Śwince nie powinniśmy podawać:

 • małych nasion, którymi świnka może się zakrztusić;
 • kiszonych warzyw;
 • ostrych warzyw i przypraw (chrzanu, ostrej papryki, czosnku, cebuli, musztardy);
 • rabarbaru – obciąża nerki i jest dla świnek trujący;
 • ziemniaków – świnki nie trawią skrobi ziemniaczanej, dlatego unikaj produktów, które ją zawierają;
 • grzybów, sałaty lodowej – są ciężkostrawne;
 • grochu, fasoli, kapusty, kabaczka, brokułów, kalafiora, winogron – są ciężkostrawne, powodują wzdęcia i kolki;
 • soków owocowych, suszonych owoców – mają zbyt dużo cukru;
 • przetworów owocowych – zawierają żelatynę, której świnka nie trawi;
 • awokado – jest ciężkostrawne;
 • nabiału – jest pochodzenia zwierzęcego;
 • chleba;
 • smażonego i gotowanego jedzenia.

Czym się żywi świnka morska? Dieta zwierzaka 

Dieta świnki morskiej powinna być oparta o 6 niezbędnych grup produktów, które podawane w odpowiednich proporcjach, zapewnią śwince dobre samopoczucie, zdrowie i siłę. 

 1. 1Woda – chłodna i codziennie wymieniana. Nie powinno podawać się wody mineralizowanej lub gazowanej. Wody bogate w minerały mogą powodować problemy z pęcherzem i drogami moczowymi. Należy również unikać wody z kranu, która może być mocno chlorowana. Najbardziej odpowiednia, najsmaczniejsza, ale przede wszystkim bezpieczna to woda źródlana.
 2. 2Siano – to podstawa żywienia świnki. Nigdy nie powinno go zabraknąć w akwarium/klatce. Świnka powinna mieć do niego nieograniczony dostęp. Istotna jest również jakość siana i jego świeżość. Nie może zawierać ostrych łodyg, chwastów i być wilgotne. Należy unikać również zbyt wysuszonego siana, które pyli, bo to będzie dodatkowo drażnić drogi oddechowe i oczy świnki. Najlepsze siano to zielone, miękkie i złożone z mieszanki różnych traw.
 3. 3Zioła – to bogate źródło witamin i minerałów. Dostarczają niezbędną witaminę C. Świnki lubią świeżo zerwane zioła, które są pysznym urozmaiceniem ich diety, dlatego powinny być podawane przynajmniej raz dziennie. Wybierając zioła, warto je mieszać ze sobą. Które zioła świnki lubią najbardziej? Są to szpinak, koperek, natka pietruszki, natka marchewki, cykoria, liście rzodkiewki, liście buraka.
 4. 4Sucha karma – powinna być mieszanką składników, dostarczających mikroelementy, aminokwasy i witaminy. Wybierając karmę, warto zadbać o tę dobrej jakości. Niewskazane są karmy, które są wspólne dla królików, chomików i świnek. Jaką karmę wybrać? W formie granulatu w naturalnych kolorach, pozbawioną barwników, chemicznych substancji zapachowych i polepszaczy smakowych. Powinna mieć w składzie witaminę C, wapń, lucernę. Sucha karma powinna być dodatkiem do diety, dlatego nie należy jej podawać w dużych ilościach, gdyż zaburza prawidłową pracę przewodu pokarmowego.
 5. 5Warzywa i owoce – o ile warzywa powinny być podawane w dużej ilości i obok ziół stanowić jedno z głównych dań, tak owoce należy podawać śwince z umiarem. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki różnych drobno pokrojonych warzyw (w formie sałatki) i podanie śwince w naczyniu. W ten sposób nie tylko dajemy jej wybór, ale też możemy się dowiedzieć, których warzyw świnka w ogóle nie lubi. Przed podaniem warto sprawdzić, czy dane warzywo/owoc nie znajdują się na liście produktów niewskazanych.

Jakie warzywa i owoce są bezpieczne dla świnek?

Odpowiednie dla świnki owoce i warzywa to: czerwona i zielona papryka, marchewka, sałata rzymska, brukiew, bataty, rzepa, pomidor, ogórek, dynia, pasternak, burak, seler naciowy, kukurydza, gruszka, jabłko, nektarynka, brzoskwinia, banan, wiśnia, arbuz, malina, truskawka, żurawina, ananas, melon, mango, kiwi.

Zobacz video: Stado kóz uciekło z farmy i udało się na przedmieścia

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Sachtleben / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości