Zwierzęta

Świnka morska – zabawki dla pupila

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co wybrać dla gryzonia?

Świnki morskie to jedne z najpopularniejszych gryzoni wybieranych jako zwierzątka domowe. Ich hodowla nie jest skomplikowana ani wymagająca. Oprócz podstawowych elementów, takich jak klatka, miseczki czy poidełka, właściciele muszą zainwestować także w inne akcesoria. Świnka morska, a zwłaszcza młode osobniki, są chętne do zabawy, warto więc wyposażyć klatkę w różnego typu tunele czy wiszące zabawki.

Zabawy ze świnką morską powinny być bezpieczne i dopasowane do możliwości tego gatunku. Właściciele muszą pamiętać, iż nie należą one do grupy gryzoni wspinających się, dlatego niektóre akcesoria są dla nich niewskazane, z uwagi na konieczność wyginania kręgosłupa. Jakie zabawki dla świnki morskiej mogą być wykorzystywane bez obaw o jej zdrowie?

Świnka morska – zabawy w klatce

Pomimo tego, że wiele produktów posiada oznaczenia wskazujące na odpowiednie dla gatunku, nie wszystkie z nich nadają się dla świnek morskich. Właściciele powinni zrezygnować między innymi z dużych kołowrotków czy kul spacerowych. Zabawki dla świnki nie mogą angażować jej kręgosłupa z uwagi na fakt, że jest on dosyć sztywny. Zdarza się również, że właściciele zabierają swoich pupili na spacery, wykorzystując przy okazji smycz oraz szelki. Niestety tego typu działania również nie powinny być stosowane przez osoby dbające o komfort i bezpieczeństwo gryzonia. Już sam proces zakładania szelek czy obroży może być stresujący dla pupila. Akcesoria uwielbiane przez świnki morskie to m.in. różnego typu legowiska i hamaki z miękkich materiałów. Które produkty są warte polecenia?

  • Tunele – to ulubiona zabawka małych gryzoni. Świnka morska może wielokrotnie przeciskać się przez korytarz, korzystając z wielu różnych otworów. Tunele najczęściej są wytwarzane z drewna, grubej tektury lub wikliny. Ich wnętrze może być dodatkowo pokryte miękkim materiałem. To prawdziwa atrakcja dla gryzoni, z której mogą korzystać na wiele sposobów.
  • Podwieszane zabawki – świnki morskie uwielbiają bawić się podwieszanymi akcesoriami, które mogą dodatkowo podgryzać i trącać. Są one wykonane z jadalnych materiałów, więc można bezpiecznie zamontować je w każdej klatce.
  • Zabawka-przekąska – dużą popularnością cieszą się także różnego typu kule, gryzaki i szarpaki, które świnki mogą turlać, nosić i przede wszystkim obgryzać. Niektóre mogą osiągać nawet większe rozmiary – np. specjalne stojaki, które umożliwiają przeciąganie sznurków ze smakołykami. Akcesoria tego typu często wykonane są z jadalnej wikliny.
  • Hamaki i legowiska – wspomniane już posłania to zabawki, którymi nie pogardzi żadna świnka morska. Gryzonie uwielbiają na nie wskakiwać i wylegiwać się przez długi czas. Większość legowisk wykonana jest z polaru, który ogranicza przyczepianie się sierści. Akcesoria do klatki świnki morskiej powinny być dopasowane do wymiarów lokum. Jeśli jest taka możliwość, warto wyposażyć ją w kilka hamaków różnego typu. Występują one w wersji podwójnej, a także w różnych kształtach.
  • Mata węchowa – to zabawka interaktywna, którą z dużym prawdopodobieństwem polubi każda świnka morska. We wnętrzu maty, właściciel ukrywa przekąski, które wymagają odnalezienia. Aby zainteresowanie zabawką nie zmalało, warto podmieniać co jakiś czas smakołyki i stopniować trudność, chowając mniejsze kawałki.

Jak zrobić zabawkę dla świnki morskiej?

W zależności od posiadanego budżetu część gadżetów można wykonać samodzielnie. Jest to również dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy właściciel nie jest pewien, czy nowa zabawka spodoba się gryzoniowi. Większość akcesoriów można przygotować z ogólnodostępnych produktów, które w większości przypadków każdy posiada w domu. Zabawki dla świnki morskiej DIY, czyli „zrób to sam” to różnego typu tekturowe tunele czy legowiska wykonane z miękkich materiałów. Od czego należy zacząć? · Tunel można wykonać na kilka sposobów: - wykorzystując rurę kanalizacyjną PCV – powinna być dosyć szeroka, aby świnka nie mogła zaklinować się w środku; - wykonując tunel z kartonu – wystarczy znaleźć długi i dostatecznie szeroki, pozbywając się zamknięć z obu stron; - wykorzystując karimatę i starą szeroką nogawkę spodni, najlepiej z piżamy – z karimaty należy utworzyć rulon i włożyć go do nogawki; resztę materiału trzeba przeciągnąć przez środek i związać gumką lub sznurkiem. Tkaninę można prać wedle potrzeb. · Hamak i legowisko: - warto wykorzystać starą piżamę, najlepiej polarową – należy wyciąć prostokąt o wymiarach 50x30 cm, złożyć go na pół i zszyć po bokach; na każdym z czterech końców doszywa się wstążki, które następnie przywiązuje się do klatki.

Wspólna zabawa ze świnką morską powinna zostać zwieńczona ulubionym smakołykiem. Ciekawym rozwiązaniem jest także przygotowanie labiryntu z książek czy klocków, które należy rozłożyć na podłodze. Jeśli właściciel nie ma wystarczającej ilości czasu na zabawy z pupilem, dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie towarzysza, najlepiej w postaci drugiej świnki. Nie zaleca się hodowania dwóch samców, gdyż mogą walczyć ze sobą o terytorium. Świnki to zwierzęta stadne. Samotność i nuda negatywnie wpływa na ich nastrój i w konsekwencji zdrowie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kickers / Getty Images

Pozostałe wiadomości