Popularne zwierzęta domowe – gryzonie

Aktualizacja:

Myślenie, że domowe gryzonie nie wymagają opieki jest błędem. Wprawdzie nie trzeba wychodzić z nimi na spacery kilka razy dziennie, niemniej jednak małe zwierzęta również potrzebują uwagi i troski. Najpierw należy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości klatkę oraz niezbędne akcesoria i dopiero wtedy kupić lub adoptować gryzonia.

W Dzień Dobry TVN gościem była Pani Milena Wojtyś-Gajda, która założyła klinikę dla małych ssaków. Jak przygotować się na przyjęcie chomika czy świnki morskiej i co należy wiedzieć o zwyczajach tych zwierzaków zanim je kupimy?
Co należy wiedzieć zanim kupimy gryzonia?
 • Powinniśmy sprawdzić jakie są wymogi klatkowe, dowiedzieć się czym żywić takie zwierzątko, jaki jest jego tryb życia – kiedy jest aktywny, bardziej w dzień, czy bardziej w nocy.
Czy gryzonia trzeba przebadać?
 • Dobrze byłoby to zrobić nie od razu po zakupie. Lepiej dać zwierzątku tydzień kwarantanny, żeby minimalizować stres, bo każde wyjście z domu to dal takiego zwierzaczka ogromny stres
Czy możemy zrazić się czymś do gryzoni?
 • Bardzo rzadko, jeżeli już kupujemy gryzonia, to z róbmy to z wiadomego źródła – ze sklepu, albo z udokumentowanej hodowli.
Skąd mamy wiedzieć, ze zwierzę, które kupiliśmy jest zdrowe?
 • Właściwie jedyny objaw, który jesteśmy w stanie sami wyłapać, to niechęć do jedzenia. Objawami chorobowymi mogą być też: niechęć do wychodzenia na zewnątrz, ospałość, brak kału i moczu.
 • Jak już trochę poznamy zwierzątko, to powinniśmy zwracać uwagę na każdą zmianę zachowania. Gdy zwierzątko, które chętnie wychodziło na zewnątrz, nie chce wychodzić, lub jeśli nie lubiło, żebyśmy ej dotykali nagle daje się głaskać
Czy gryzonie się szczepi?
 • Nie szczepi się.
Jak powinno się oswajać gryzonia?
 • Powinno się brać na ręce, tak żeby zwierzątko zrozumiało, że ludzkie ręce to nie jest problem, że są przyjazne - co najmniej dwa razy dziennie po 10 minut.
 • Jeżeli nie będziemy brać chomika czy świnki na ręce, to one nam zdziczeją.
Co zrobić kiedy zdechnie, jakie są procedury? Czy można po prosu pochować gdzieś takie zwierzątko?
 • Każda lecznica ma obowiązek przyjąć zwłoki do utylizacji, to jest usługa płatna, zwykle za myszki czy chomiki, nie bierzemy opłat .
 • W Polsce przepisy mówią, że można pochować zwierzę tylko na cmentarzu dla zwierząt lub odpowiednio zutylizować u weterynarza , jeszcze można przeprowadzić kremację indywidualną za pośrednictwem albo lekarzy albo firmy, która się tym zajmuje
Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji gryzoni?
 • Żywieniowe, powodują bardzo dużą listę chorób, przez złe żywienie zwierzęta cierpią całe życie.
 • Brak pielęgnacji, brak zajmowania się zwierzakami
Każdy gatunek ma nieco odmienne wymagania bytowe. Niektóre gryzonie domowe mogą żyć samotnie, inne zaś najlepiej czują się w grupach. Czego potrzebują gryzonie domowe? Lista akcesoriów zależy konkretnego zwierzęcia, jednak zawsze będzie to klatka, poidełko, zabawki oraz miseczki na karmę.

Najpopularniejsze małe gryzonie domowe

Świnka morska jest na ogół bardzo łagodnym zwierzęciem i stosunkowo szybko aklimatyzuje się w nowych warunkach. Klatka nie powinna być ustawiona obok kaloryfera, należy również unikać bardzo nasłonecznionych miejsc. Świnki morskie to bardzo towarzyskie gryzonie domowe. Spis akcesoriów wymaganych przy hodowli nie jest zbyt obszerny. Oprócz wcześniej wspomnianej klatki, warto zaopatrzyć się w niewielki domek, umożliwiający ukrycie się pupila. Kolejnym przedmiotem jest poidło, w którym codziennie należy zmieniać wodę. Klatka powinna być wyścielona ściółką. Sklepy zoologiczne oferują specjalne mieszanki ziaren przeznaczone dla świnek morskich. Ważne, aby zawierały dużo witaminy C, która chroni gryzonie przed chorobami. Warto kupić również drewniane zabawki, dzięki którym nasz pupil nie będzie się nudzić.
Kolejny popularny gryzoń domowy to chomik . Nie zaleca się trzymania go w akwarium, gdyż nie zapewnia ono odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zdecydowanie lepsze są klatki. Zakup akcesoriów należy rozpocząć od kołowrotka, którego rozmiar trzeba dopasować do wielkości pupila. Chomiki uwielbiają przeciskać się przez wąskie szczeliny, dlatego sklepy zoologiczne oferują specjalne plastikowe kanały montowane wewnątrz i na zewnątrz klatki. Należy również zaopatrzyć się w poidełko, miskę na karmę, trociny oraz niewielki domek.
Zastanawiając się nad tym, jaki gryzoń do domu będzie najlepszy, warto zainteresować się koszatniczką . Na wolności można spotkać ją m.in. w Chile, gdzie osiąga wielkość do 15 cm. Te towarzyskie zwierzęta najlepiej hodować parami, gdyż w pojedynkę doskwiera im samotność. Osoby chcące zająć się hodowlą tych gryzoni powinny wyposażyć się w sporą klatkę, najlepiej wielopoziomową. Jej minimalne wymiary to 100 × 50 × 50 cm. Aby urozmaicić czas pupilom, warto kupić odpowiednio duży kołowrotek. W klatce powinno też znaleźć się poidełko, w którym codziennie należy wymieniać wodę. Klatka nie może stać blisko kaloryfera ani w miejscu, w którym są przeciągi. Należy pamiętać aby 2 razy w tygodniu wkładać do klatki na około 20 minut wanienkę ze piaskiem, którą bez problemu można kupić w sklepie zoologicznym. Piaskowe kąpiele są niezwykle ważne w życiu gryzoni. Koszatniczki to zwierzęta roślinożerne, ich podstawowym pokarmem jest suszona zielenina oraz siano. Hodowcy powinni unikać pokarmów bogatych w cukry proste. Błędy żywieniowe mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie gryzonia.

Jakie są inne popularne gryzonie domowe?

Jednym z najinteligentniejszych zwierzaków domowych jest szczur . Jednak w odróżnieniu od swojego dzikiego kuzyna jest bardziej podatny na choroby i niewłaściwą dietę. Szczury na ogół nie są szczególnie wymagające, choć potrzebują dużo bliskości i towarzystwa. Są polecane jako gryzonie domowe dla dzieci , jednak wymiana wody, trocin i wspólna zabawa powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Tak jak w przypadku innych małych zwierząt, na początku należy kupić klatkę. Im większa i bardziej rozbudowana, tym lepiej. Klatka koniecznie musi być wyposażona w plastikowe kanały oraz poidło. Podstawą diety tych gryzoni są ziarna zbóż. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele gotowych mieszanek dla szczurów.
Zastanawiając się jaki jest najbardziej popularny gryzoń do domu, nie sposób pominąć suwaka mongolskiego zwanego również myszoskoczkiem . Jego środowiskiem naturalnym są Chiny, Rosja oraz stepy mongolskie. Są to zwierzęta stadne, dlatego muszą być hodowane w parach. Warto kupić lub adoptować osobniki tej samej płci, szczególnie samice. W przeciwnym razie zaczną się bardzo szybko rozmnażać. Zamiast klatki można trzymać je w akwarium, które chroni przed przeciągami. Należy wypełnić je ściółką o grubości minimum 15 cm. W ten sposób myszoskoczki będą mogły swobodnie drążyć tunele. Podstawowym elementem diety są specjalnie przygotowane mieszanki. Gryzonie hodowane w domu muszą mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Warto również wyposażyć akwarium w różnego rodzaju zabawki, takie jak tunele oraz kołowrotek. W życiu suwaka dużą rolę odgrywają kąpiele piaskowe, w tym celu należy kupić specjalny pojemnik i wypełnić go piaskiem ze sklepu zoologicznego.
Popularne gryzonie hodowane w domu wymagają dużo troski oraz uwagi. Osoby rozważające zakup lub adopcję małych pupili powinny przemyśleć, czy są w stanie poświęcić im wystarczającą ilość czasu. Zapewniając odpowiednie warunki bytowe oraz żywieniowe gryzoniom domowym, odpowiedzialni hodowcy nie powinni mieć problemów z trzymaniem ich w domu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości