Oswajanie świnki morskiej krok po kroku – przydatne porady

Rudowłosa dziewczyna przytula świnkę morską
Anthony Lee/Getty Images
Źródło: OJO Images RF
Każdy, kto zdecydował się przygarnąć świnkę morską, może się zdziwić, jak nieufne i wystraszone jest to zwierzę. Piszczy, chowa się w kąt, a nawet niekiedy drży ze strachu, jeśli tylko włożymy rękę do akwarium. Czują się bezbronne, dlatego okazują strach i brak zaufania. Jak oswoić świnkę morską? To złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pracy.

Świnki morskie tudzież kawie domowe to towarzyskie zwierzątka, ale oswojenie ich może zająć trochę czasu. Główną przeszkodą jest ich płochliwość, co może wydłużyć proces budowania zaufania do właściciela. Oswajanie świnki morskiej wymaga cierpliwości, dlatego wszelkie gesty, które mają nas zbliżyć do świnki, powinny być stopniowe i delikatne. Wystraszone świnki często okazują swój strach, piszcząc i tuląc się w róg akwarium. Dajmy im czas, aby nabrały zaufania, a w końcu same zaczną się domagać pieszczot.

Jak oswoić świnkę morską?

Proces oswajania świnki morskiej warto zacząć od prostych rzeczy, takich jak miejsce, w którym stoi jej domek. Klatka lub akwarium powinny być ustawione w miejscu, w którym świnka będzie miała stały kontakt wzrokowy z właścicielem. Dzięki temu zwierzątko ma możliwość oswojenia się z czyjąś obecnością w pobliżu. Powinno to być miejsce widne, ale nie narażone na przeciąg, zmiany temperatury czy hałas.

Klatka, w której zostanie umieszczona świnka jest również bardzo ważna. Dajmy jej czas na zapoznanie się z nowym domem. Nowe miejsce to dla niej sytuacja stresowa, dlatego zostawmy ją w spokoju na kilka dni, aby mogła się przyzwyczaić do nowego lokum.

Niewątpliwie ważny w procesie oswajania świnki jest nasz kontakt fizyczny z nią. Próbujmy brać ją na ręce, ale zanim do tego przejdziemy, na początku warto wkładać do klatki czy akwarium tylko rękę, żeby świnka mogła przyzwyczaić się do dłoni. Głaszczmy ją, a jeśli nadal odczuwa strach, warto sięgnąć po smakołyki, które będą zachęcać ją do przyjścia i przełamania lęku. Im częściej będziemy jej dotykać, tym szybciej świnka nabierze zaufania. W początkowym okresie przynajmniej raz na dwa dni należy delikatnie brać świnkę na ręce i głaskać. Można ją również delikatnie przytulić, żeby dać jej jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Świnka nie powinna cały czas przebywać w klatce, więc tym bardziej warto ją wypuszczać, by mogła pobiegać po pokoju lub po kanapie. Zapewnienie śwince regularnych wybiegów wypracuje w niej nawyk i rutynę, na którą będzie czekać i tym chętniej pozwoli się wziąć na ręce.

Przekupywanie świnki morskiej smakołykami to dobry i sprawdzony sposób na budowanie więzi. Nagradzaj ją i podaruj smakołyk, kiedy trzymasz ją na kolanach lub po udanym wybiegu. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się świeże warzywa, które świnki uwielbiają chrupać.

Oswajanie świnki morskiej krok po kroku – sposób na przysmaki

Świnki morskie to małe łakomczuchy, dlatego warto wykorzystać ten fakt w procesie oswajania. To również sposób na poznanie ulubionych smaków świnki. Kiedy dowiesz się, co twój podopieczny lubi najbardziej, możesz sięgać po to częściej, co na pewno pomoże w budowaniu waszej relacji.

Warzywa i owoce, które mogą jeść świnki:

  • marchew, burak, pasternak, cykoria, kalarepa, liście kalafiora, pomidor, zielony ogórek, brokuły, dynia, papryka, rzepa;
  • ananas, arbuz, agrest, jabłko, truskawki, maliny, żurawina, mandarynka, pomarańcza, melon, aronia, banan (ale w bardzo małych ilościach ze względu na dużą zawartość błonnika).

Podawane owoce i warzywa zawsze powinny być dokładnie umyte i osuszone. Przed podaniem należy je pokroić w małe cząstki, ułatwiające świnkom ich zjedzenie.

Oswajanie świnek morskich – porady i wskazówki

  • Nigdy nie rób niczego na siłę. Jeśli pomimo upływu tygodni zwierzę nadal się ciebie boi, daj mu więcej czasu. Proces oswajania świnki zależy od jej charakteru, na który nie mamy wpływu.
  • Wyjmując świnkę z klatki, nigdy nie ściskaj jej za brzuch.
  • Przyzwyczaj świnkę do swojego głosu. Dzięki temu będzie reagować na swojego właściciela.
  • Trzymając ją na rękach, zawsze zadbaj o to, by miała podparcie łapek i kręgosłupa, który świnki mają wyjątkowo słaby.
  • Nie stawiaj klatki w pobliżu telewizora lub głośników.
  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów przy wkładaniu ręki do klatki ani przy wyciąganiu świnki. Szybkie i gwałtowne ruchy dodatkowo ją stresują.
  • Nie pozwól śwince siedzieć w brudnej klatce, dbaj o czystość jej otoczenia.
  • Zapewnij zwierzątku dostęp do świeżej wody i jedzenia dobrej jakości.

Zobacz też:

Lab Rescue - emerytura dla zwierząt laboratoryjnych

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Skuteczne metody

W Lublinie powstało okno życia dla małych, porzuconych zwierząt

Zobacz video: Konie, gęsi, a nawet ptaszniki. Ranczo dla porzuconych i maltretowanych zwierząt na Podlasiu

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!