Skolopendra jadowita, waran, świnka wietnamska - jakie zwierzęta odławia eko patrol?

Magda Nabiałczyk, reportaż ''Eko patrol'' 
Z roku na rok wzrasta liczba zgłoszeń skierowanych do warszawskiego eko patrolu. Dotyczą one nie tylko bezdomnych zwierząt, ale także tych dziko żyjących i egzotycznych. Mieliśmy okazję sprawdzić, na czym polega praca strażników przyrody.

Funkcjonariusze eko patrolu udzielają pomocy zwierzętom chorym, rannym oraz dzikim, które pozostają w granicach miasta. Reagują również w sytuacjach, kiedy zwierzę może stanowić zagrożenie dla człowieka.

Najczęstsze zgłoszenia

Najwięcej zgłoszeń dotyczy psów biegających bez nadzoru oraz kotów wolno żyjących. Coraz częściej zdarzają się również interwencje związane z okazami egzotycznymi, które trafiły do Polski w produktach spożywczych albo uciekły hodowcom. Strażnicy mieli już do czynienia między innymi z pytonami, waranami, kameleonami, skorpionami, ptasznikami czy wężami.

Mieliśmy skolopendrę jadowitą, która została znaleziona przez jedną z mieszkanek podczas robienia prania. Na szczęście pani zachowała się przytomnie i zadzwoniła po eco patrol

- powiedział rzecznik Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Sławomir Smyk.

Funkcjonariusze interweniują także w przypadku, gdy do miasta zawędrują zwierzęta na co dzień mieszkające w lesie (sarny, dziki, łosie). Pomagają również ptakom.

Miejsca, do których trafiają zwierzęta

Odłowione zwierzęta są przewożone do schronisk i azylów, a te, które potrzebują pomocy weterynarza - do lecznic.

Warto przy okazji przypomnieć ważne numery telefonów. 986 – to numer telefonu straży miejskiej eko patrolu. W przypadku znęcania się nad zwierzętami należy dzwonić na policję – 997.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości