Wielka radość nastała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Na świat przyszły pierwsze w Polsce rosomaki. Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków, opowiedziała w rozmowie z Robertem Stockingerem, jak mama-samica opiekuje się maluchami. Dlaczego samiec na razie nie zbliża się do swoich dzieci?
Rosomaki w chorzowskim zoo
Rozmnażanie rosomaków w ogrodach zoologicznych jest niezwykle trudne. Dlatego tak wyjątkowym wydarzeniem są narodziny tych małych zwierząt w chorzowskim zoo.
- Mamy trzy małe rosomaczki, które urodziły się 27 lutego - powiedziała Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków. Zoo długo czekało z ogłoszeniem tej dobrej nowiny. Dlaczego? - Jak to bywa, nieważne, jak dobrze mama opiekuje się młodymi, one mogą nie przeżyć tego pierwszego okresu rozwoju - dodała.
Niektórzy porównują rosomaka do małego niedźwiedzia czy psa. - Często jest z nimi mylony, ale jest to przedstawiciel łasicowatych. Rosomaki trudno spotkać w naturze, ponieważ występują na terenie tundry i tajgi, czyli w środowisku raczej odludnym - wyjaśniła Martyna Baran.
Młode rosomaki na Śląsku
W pierwszych tygodniach życia małych rosomaków zajmuje się nimi wyłącznie samica. - Jest bardzo troskliwa. Tata nie ma możliwości opiekowania się młodymi, bo mama mu nie pozwala na to i my też, ponieważ mają oddzielne wybiegi w tej chwili. Unikamy ewentualnego zagrożenia ze strony ojca - powiedziała opiekunka zwierząt.
Kiedy odwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny będą mogli nacieszyć oko młodymi rosomakami? - Sami chcielibyśmy to wiedzieć, ale mama jest tutaj głównodowodzącym. Kiedy ona pozwoli im na wyjście, wtedy będzie można je oglądać - dodała Martyna Baran z chorzowskiego zoo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odchudzamy wielkanocny stół. Czym zastąpić cukier i majonez?
- Małopolska chata podcieniowa, czyli najpiękniejszy dom na świecie. "Jego siłą jest nawiązanie do tradycji"
- Wielkie sprzątanie lodówki. Jak pozbyć się intensywnych zapachów?
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN