Przysmaki dla kota – jak zdrowo urozmaicać kocią dietę?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot. Zwierzęta domowe. Kocia dieta.

Domowe przysmaki dla kota mogą stanowić cenne uzupełnienie diety opartej na zdrowej karmie. Sprawiają przy tym wiele przyjemności czworonogom. Należy jednak starannie je wybierać. Nieodpowiedni smakołyk może bowiem kotu zaszkodzić.

Koty są urodzonymi mięsożercami. Ich dieta powinna w większości składać się z białek i tłuszczów zwierzęcych, bo właśnie te substancje są najlepiej przyswajane przez ich organizmy. Wybierając smakołyki dla kota, trzeba pamiętać o specyfice jego potrzeb żywieniowych.

Przysmaki dla kota a jego potrzeby żywieniowe

W składzie diety kotów około 90% powinno stanowić mięso (wraz z kośćmi i podrobami), ponieważ w naturze żywią się one głównie gryzoniami, małymi ptakami, rybami (spożywanymi niemalże w całości). Zaspokajają w ten sposób nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale też na niezbędne kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy, minerały. Dla domowych kotów odpowiednikiem takiego pożywienia powinna być wysokiej jakości karma (mokra, sucha lub kombinacja obu) lub świeże, surowe mięso z pewnego źródła (warto zainteresować się dietą BARF). Niewskazane jest podawanie zwierzętom karmy, w której znajduje się znikoma ilość składników mięsnych, a większość stanowią wypełniacze roślinne (zboża, warzywa). Organizm kotów nie jest przystosowany do trawienia węglowodanów i są one w diecie niemal całkowicie niepotrzebne. Czworonogi podjadają wprawdzie trawy czy warzywa, ale czerpią z nich głównie witaminy, minerały, błonnik. 

Zobacz wideo: Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało? Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, czym czesać kota. Wyjaśnia również, co wpływa kondycję sierści czworonogów. Sprawdź, czy dobrze dbasz o pupila. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdrowe smakołyki dla kotów

Dla żyjących w domowych warunkach kotów jedzenie często staje jedną z największych rozrywek. Potrafią one nie tylko zjadać zbyt wiele, ale też rozsmakować się w produktach pozbawionych wartości odżywczej lub wręcz szkodliwych dla zdrowia. Dlatego rolą opiekuna jest przestrzeganie jakości i wielkości posiłków pupila. Co nie oznacza, że należy całkowicie pozbawiać go radości jedzenia. Wysokiej jakości, dobrze zbilansowana karma może zaspokoić zapotrzebowanie zwierzęcia na niezbędne dla jego zdrowia składniki. Nie zaszkodzi jednak zmniejszyć nieco jej dzienną rację i uzupełnić ją o stosowną ilość domowych przysmaków dla kota. Biorąc pod uwagę wyżej opisane potrzeby żywieniowe, nietrudno się domyślić, że zdrowym i zawsze pożądanym smakołykiem dla kota będzie kawałek świeżego, najlepiej surowego mięsa – wołowiny, baraniny, jagnięciny, dziczyzny, drobiu, ryb, a także podrobów, np. wątróbka. W poczet kocich smakołyków warto wliczyć także oleje z ryb, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Na liście odpowiednich dla czworonogów gatunków mięsa nie figuruje popularna wieprzowina. Jest ona zbyt tłusta, a także mogą być w niej obecne wirusy nieszkodliwej dla ludzi, ale śmiertelnej dla kotów choroby Aujeszkyego. Przysmakiem dla kotów są jajka, którymi żywią się także zwierzęta żyjące w naturalnych warunkach, spożywając je w całości (ze skorupkami). Ilość jaj w kociej diecie jest relatywnie niewielka, więc częstując nimi pupila, trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowych proporcji, tym bardziej, że nadmiar surowego białka mógłby zwierzęciu zaszkodzić (ze względu na zawartą w nim awidynę, która blokuje wchłanianie niezbędnej kotom biotyny). Niemniej jajka (surowe lub gotowane) dostarczają czworonogom wielu niezbędnych dla zdrowia substancji. Kotom zwykle bardzo smakuje mleko i wszelkie jego przetwory. Stanowią one doskonałe źródło białka zwierzęcego, a także wapnia i witamin z grupy B, więc warto włączać je do kociej diety. Wyjątkiem od tej reguły jest mleko. Wbrew stereotypom na temat kotów, dorosłe osobniki nie powinny pić krowiego mleka, ponieważ nie trawią one zawartej w nim laktozy. Częstowanie pupila tym niewątpliwym rarytasem to zwykle przyczyna późniejszych sensacji żołądkowo-jelitowych. Kociakom lepiej podawać mleko modyfikowane niż krowie – zbliżone składem do mleka matki. Laktozy pozbawione są jogurty, twarogi – idealne smakołyki dla kotów. Czworonogi przepadają także zazwyczaj za żółtym serem czy śmietaną, ale tych należy w ich diecie unikać – są zbyt tłuste, a sery dodatkowo zawierają zbyt dużo soli. Niektóre koty chętnie jedzą wybrane warzywa i owoce, zwykle przepadają za ziołami. Niewielka ilość produktów roślinnych (nieprzekraczająca 5% codziennej diety) jest w kocim menu jak najbardziej wskazana ze względu na obecne w roślinach fitozwiązki. Ponieważ czworonogi trawią takie pokarmy tylko w niewielkim stopniu, ich resztki poprawiają perystaltykę jelit i pomagają je oczyszczać. 

Jakie smakołyki nie są dla kotów odpowiednie? 

Oprócz wieprzowiny i mleka z listy przysmaków dla kota zdecydowanie wykluczyć należy:

  • wędliny, wędzone ryby – ze względu na zawarte w nich konserwanty i dużą ilość soli;
  • słodycze, w szczególności czekoladę , która zawiera śmiertelnie niebezpieczną dla czworonogów teobrominę;
  • rośliny cebulowe, grzyby, niektóre owoce (np. winogrona, cytrusy) – również ze względu na obecne w nich związki toksyczne dla kotów;
  • produkty roślinne zawierające duże ilości skrobii lub białka roślinnego (np. ziemniaki, nasiona roślin strączkowych);
  • karmę dla psów – psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe, więc skład ich karmy nie jest dla kotów odpowiedni;
  • resztki z obiadu – nawet na pozór bezpieczne mięso zwykle zawiera niezdrowe dla kotów przyprawy. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości