Ogród

Uprawa i pielęgnacja nasturcji pnącej

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nasturcja
Westend61/Getty ImagesUprawa i pielęgnacja nasturcji pnącej

Nasturcje pnące coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. I nic dziwnego. Ich piękne kwiaty i liście dodadzą uroku niejednej altanie czy podporze. Sprawdźmy, jak uprawiać nasturcje pnące.

Nic tak nie dekoruje ogrodowych pomieszczeń, jak ukwiecone trejaże i pergole. Jeśli lubimy pnącza, to możemy spróbować poeksperymentować z różnymi gatunkami nasturcji. Zanim jednak zaczniemy, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Zobacz wideo: Rośliny i kwiaty

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Nasturcja pnąca, czyli jaka?

Nasturcje (Tropaeolum) to rośliny z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Zostały sprowadzone do Hiszpanii w XVI wieku i to właśnie wtedy zaczęto uprawiać je jako rośliny ozdobne. W Ameryce Południowej i Środkowej możemy je spotkać na stanowiskach naturalnych. Upodobały sobie zwłaszcza zarośla, wilgotne lasy i piargi tamtejszych gór. Tam skąd pochodzą, stanowią często nie tylko element ozdobny, ale i istotny dodatek do kuchni. Ich zakonserwowane owoce i kwiaty są ważną przyprawą przypominającą nieco kapary. W naszym kraju są często sadzone jako rośliny ozdobne, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że nasturcje można także uprawiać jako pnącza. W warunkach naturalnych nasturcje to byliny, jednak w naszym klimacie uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Gdzie rośnie nasturcja pnąca i jak wygląda?

Najczęściej uprawianą w naszych ogrodach nasturcją jest nasturcja większa (Tropaeolum majus), która pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie obecnie, niestety, nie można spotkać jej jako rośliny dzikiej. Zdziczałe z upraw rośliny znajdziemy na wyspach Juan Fernandez, które znajdują się na zachód od Chile, a także na Maderze, w Chinach, Brazylii i w różnych częściach Europy, do której trafiła w 1684 roku. Ta nasturcja pnąca wytwarza płożące lub wspinające się pędy o długości od 3 do 4 metrów. Jej liście są jasnozielone, osadzone na długich ogonkach i tarczowate. Można na nich zauważyć charakterystyczne jasne żyłki. Od maja do jesieni na długich ogonkach pojawiają się żółte, pomarańczowe, a nawet czerwone kwiaty. Warto wspomnieć, że ten gatunek jest także rośliną leczniczą, o działaniu silnie bakteriobójczym, pomocną przy leczeniu dróg moczowych i oddechowych. Surowcem leczniczym w przypadku tego gatunku nasturcji pnącej są jej nasiona Semen Tropaeoli. Pozyskuje się je z owoców zbieranych w sierpniu i we wrześniu i następnie suszonych. Nasiona zawierają glukotropeolinę i śladowe ilości niezwykle skutecznych antybiotyków.

Zobacz wideo: Rośliny i wiaty idealne na balkon

Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Dzień Dobry TVN

Uprawa nasturcji pnącej, gatunki nastrurcji

Nasturcja większa nie jest trudna w uprawie. Najlepiej wybrać dla niej stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne. W upalne lato roślina wymaga regularnego podlewania, ale nie należy z nim także przesadzać, ponieważ zbyt wilgotne podłoże może sprawić, że liście nasturcji zaczną żółknąć. Jeśli zależy nam na tym, aby roślina pięła się ku górze, to koniecznie trzeba zapewnić jej solidną podporę, na przykład w postaci kratki, która świetnie wyeksponuje jej walory. Przy uprawie nasturcji większej na balkonie jako podpory możemy użyć balkonowej balustrady. Ten gatunek nasturcji pnącej możemy także uprawiać na kwiaty cięte. Wówczas zapewnimy sobie niebanalną ozdobę wnętrza, która zachowa swoje walory przez około 10 dni.

Kolejny przykład nasturcji pnącej to nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum), nazywana także nasturcją włóczęgą. Ten gatunek nasturcji pnącej charakteryzują dłoniaste, pięcio- lub siedmioklapowe zielononiebieskie liście, nieco ciemniejsze niż u nasturcji większej. Nasturcja kanaryjska ma także niezwykłe żółte kwiaty, zwieńczone pierzastymi płatkami. Pojawiają się pod koniec czerwca i przybywa ich sukcesywnie aż do pierwszych przymrozków. Pędy rośliny zazwyczaj osiągają 2,5 metra długości, jednak mogą dorastać nawet do 4. Wymagania nasturcji kanaryjskiej są podobne do wymagań nasturcji większej. Nasturcja kanaryjska lubi jednak bardziej żyzne i wilgotne stanowiska. W tym wypadku warto zwrócić uwagę także na odczyn podłoża. Nasturcja kanaryjska będzie lepiej kwitła na glebach o odczynie obojętnym, a nawet zasadowym. Ten gatunek ma także większe wymagania pokarmowe, które trzeba zaspokajać najlepiej przy pomocy nawozu do roślin kwitnących. Zaletą jest także większa odporność na mszyce, choć mogą zdarzyć się wyjątki. Nasturcja kanaryjska świetnie nadaje się do obsadzania ażurowych konstrukcji. Uprawiana w pojemnikach także wymaga podpierania. Nie będzie się jednak wspinać po ścianie budynku ze względu na to, że nie wytwarza przylg, w przeciwieństwie na przykład do winobluszczu.

Jeśli interesują nas pnące nasturcje, to warto przyjrzeć się bliżej jeszcze jednej z nich. Nasturcja Lobba (Tropaeolum peltophorum, Tropaeolum lobbianum) jest w naszym kraju również uprawiana jako roślina jednoroczna. Przybyła do nas z górzystych terenów Ekwadoru i Kolumbii. Jej dorastające do 3, a nawet 4 metrów pędy sprawiają, że jest często stosowana do obsadzania balkonów, altan i ogrodzeń. Liście nasturcji Lobba są tarczowe, prawie kuliste, a pojawiające się w okresie od czerwca do października okazałe kwiaty zazwyczaj pomarańczowoczerwone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości