Ogród

Scewola - jak wygląda? Jak ją uprawiać? Charakterystyka różnych odmian rośliny

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Scewola
BambiG/Getty ImagesJak uprawiać scewolę?

Scewolę (Scaevola aemula) w środowisku naturalnym można spotkać na australijskich wydmach. W Polsce roślina ta jest uprawiana głównie w doniczkach i skrzynkach i służy jako piękna ozdoba tarasów i balkonów. Jak pielęgnować scewolę?

Scewola należy do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W Australii, skąd pochodzi, scewola jest byliną, jednak w naszej szerokości geograficznej uprawia się ją jako jednoroczną roślinę. Scewola charakteryzuje się pięknymi, reprezentacyjnymi kwiatami. Właśnie ze względu na urodę swoich kwiatów jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna. Dorosłe rośliny rosną na wysokość około 40–50 cm, pędy scewoli osiągają długość około 60 cm. Scewola jest najczęściej uprawiana w doniczkach i służy jako ozdoba balkonów, tarasów i altanek. Roślinę tę można też ustawiać w donicach w ogrodach i parkach. Upiększą one tereny przy ścieżkach czy ogrodzeniach.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Scewola – kwiat

Scewola cieszy oczy drobnymi kwiatami, składającymi się z pięciu płatków przypominających mały wachlarz. Średnica kwiatów wynosi około 3 cm. W zależności od odmiany barwa kwiatów może być śnieżnobiała, fioletowa, niebieska, różowa lub dwukolorowa. Niektóre z odmian mają paski o innej barwie, przebiegające przez środek płatka lub białe kropki. Scewola bardzo bujnie kwitnie i szybko się rozrasta. Liście scewoli mają ciemnozieloną barwę i podłużny kształt o długości około 5 cm. Charakteryzują się licznymi ząbkami na brzegach. Pora kwitnienia przypada na okres od czerwca do późnej jesieni.

Pielęgnacja scewoli

Powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu scewoli – gleba, w której jest umieszczona, powinna być stale wilgotna. W upalnych, suchych miesiącach letnich scewola wymaga nawet codziennego podlewania. Jeśli nie dostarczymy roślinie odpowiedniej ilości wody, szybko zwiędnie.

Do pielęgnacji scewoli należy też regularnie wykorzystywać nawozy wieloskładnikowe z dodatkiem żelaza. Na 1 litr podłoża powinniśmy dodawać około 2 g takiego nawozu. Roślinę powinniśmy dwukrotnie uszczykiwać przed kwitnieniem. Zabieg ten należy wykonywać około dwa miesiące przed okresem kwitnienia. Dzięki uszczykiwaniu przyspieszymy kwitnienie. Scewola jest narażona na ataki ze strony niektórych szkodników, głównie mszyc. Należy zawczasu temu przeciwdziałać i chronić roślinę.

Uprawa scewoli

Scewola jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, roślina odwdzięczy się nam pięknymi, bujnymi kwiatami. Scewola będzie się najlepiej rozwijać w żyznej, przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Do sadzenia możemy wykorzystać specjalne podłoże do azalii. Gleba powinna być stale wilgotna – scewola źle znosi brak wody. Żeby uzyskać kwaśne podłoże, możemy w proporcjach 1:3 zmieszać zwykłą ziemię ogrodową lub piasek gliniasty z torfem. Scewola najbardziej lubi miejsca mocno nasłonecznione, które są dobrze osłonięte od wiatru, jednak poradzi sobie również na stanowiskach w półcieniu. Jeśli hodujemy scewolę na balkonie lub na tarasie, najlepiej jest ją ustawić od strony południowej.

Sadzonki scewoli powinniśmy wysadzać w połowie maja – po ostatnich wiosennych przymrozkach. Jeśli wysadzimy roślinę wcześniej, będzie się znacznie słabiej rozwijać. Scewolę przez dwa tygodnie po wysadzeniu do doniczek należy przechowywać w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Gdy nadejdą chłodne jesienne dni, możemy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia, na przykład szklarni. Dzięki temu unikniemy przemrożenia scewoli. Roślinę możemy rozmnażać poprzez sadzonki pędowe lub poprzez wysiew nasion. Nasiona scewoli możemy kupić w większych sklepach ogrodniczych. Są one również dostępne w sprzedaży internetowej.

Scewola – odmiany

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele odmian scewoli. Scewola biała "Alba" charakteryzuje się pięknymi, śnieżnobiałymi kwiatami. Odmiana "Whirlwind White" ma również białe kwiaty, ale z żółtym środkiem. Odmiana "Blue Fan" ma ciekawe kwiaty o barwie fioletowej wpadającej w błękit. Na kwiatach widoczne są białe oczka. Scewola "Pink Ribbon" ma delikatne kwiaty o ciepłej, różowej barwie, na których widać białe oczka. Z kolei odmiana "Diamond" charakteryzuje się kwiatami o białej barwie, których obrzeża mają fioletowy kolor. Ciekawa odmianą jest Scewola "Zig Zag". Pośrodku śnieżnobiałych płatków przebiega jasnoróżowy pasek.

Różne odmiany scewoli możemy sadzić razem, dzięki czemu będziemy mieć wielobarwną ozdobę. Możemy tworzyć wiele kompozycji kwiatowych, które upiększą każdą balkonową lub tarasową przestrzeń.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: BambiG/Getty Images

Pozostałe wiadomości