Remont starego domu – jak zacząć i czy w ogóle warto?

GettyImages-1227204181
Źródło: Dzień Dobry TVN
Budowa i remont domu to nie lada wyzwanie
Budowa i remont domu to nie lada wyzwanie
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania

Remont starego domu to prawdziwe wyzwanie - tylko całościowe podejście sprawi, że posiadłość odzyska dawny blask. Konieczne może być unowocześnienie instalacji grzewczej, wodnej czy elektrycznej, a niekiedy także ingerencja w konstrukcję budynku, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo.

Koszty remontu starego domu na wsi mogą niekiedy przewyższyć cenę zbudowania nowego. Mimo to często warto zdecydować się na wykorzystanie potencjału starego budownictwa – efektem może być niezwykłe miejsce "z duszą". Podpowiadamy, od czego zacząć generalny remont starego domu .

Od czego zacząć remont starego domu?

Pierwszym etapem jakichkolwiek działań remontowych powinny być dokładne oględziny budynku, które pozwolą oszacować zakres koniecznych prac. Najlepiej obejrzeć budynek w towarzystwie doświadczonego budowlańca, który wie, na co zwrócić uwagę. Specjalista podpowie także, czy opłaca się remont starego domu, czy budowa nowego będzie może lepszym pomysłem. Obowiązkowo należy sprawdzić stan konstrukcji nośnej oraz ścian – czy są zagrzybione, popękane, mocno ukruszone. Jeśli zostaną stwierdzone znaczne uszkodzenia, budynek będzie się nadawał jedynie do rozbiórki. Należy również sprawdzić konstrukcję dachu, stan okien, podłóg oraz piwnic – koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie są zawilgocone lub zalane wodą, która uszkadza fundamenty. Warto też pomyśleć o wykonaniu dobrej jakości zdjęć, aby na zakończenie remontu starego domu zaprezentować światu "przed i po" – spektakularną metamorfozę, jaką przeszła posiadłość.

Remont starego domu z cegły krok po kroku

W większości starych, nigdy nieremontowanych budynków trzeba wykonać pewien stały zakres prac. Poniżej prezentujemy proponowaną kolejność ich przeprowadzenia:

  • wyburzenie i wykonanie nowych ścianek działowych (w przypadku zmiany układu pomieszczeń);
  • wymiana dachu łącznie z belkami konstrukcyjnymi lub jedynie pokrycia, budowa lub renowacja kominów;
  • wymiana stolarki okiennej na nowe okna PCV;
  • wymiana drzwi zewnętrznych i wewnętrznych;
  • usunięcie starych pieców kaflowych i montaż systemu centralnego ogrzewania (instalacja pod grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, kocioł gazowy);
  • wymiana instalacji elektrycznej;
  • odnowienie ścian – usunięcie starych powłok, tynkowanie, wykonanie gładzi, gruntowanie i malowanie;
  • wymiana podłóg;
  • remont schodów – odnowienie betonowych lub wykonanie nowych z drewna;
  • generalny remont łazienki – położenie płytek, podłączenie urządzeń sanitarnych, prace wykończeniowe;
  • generalny remont kuchni – położenie płytek, podłączenie sprzętów AGD, wykonanie szafek w zabudowie;
  • izolacja fundamentów, ocieplenie budynku;
  • odnowienie elewacji.

Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Może się okazać, że w domu zachowały się w świetnym stanie zabytkowe kafle, które warto zostawić, a może istnieje już instalacja CO wykonana przez poprzedniego właściciela. Podczas remontu starego domu z cegły mogą się też trafić niemiłe niespodzianki, wtedy nakłady finansowe nieoczekiwanie wzrosną. Dlatego w kosztorysie zawsze warto uwzględnić pewien zapas.

Remont starego domu drewnianego

Budynek z cegieł jest dość łatwy w renowacji. O wiele większym wyzwaniem może się okazać odnowienie konstrukcji drewnianej. Jednak mając dobry pomysł na remont starego domu z drewna , można zyskać bajkowe miejsce do życia. Wielu ludzi własnymi siłami odnawia takie budynki, mając do wykonania właściwie niewiele – stara, solidna technika budowlana pozwala przetrwać takim domom wiele lat w dobrym stanie. Remont drewnianego domu należy zacząć od czyszczenia komina – ze względów bezpieczeństwa. Kolejne zadania do usunięcie fragmentów spróchniałego drewna, uszczelnienie ubytków i zabezpieczenie materiału przed szkodnikami. Sufity można wykończyć, montując płyty laminowane, natomiast na podłogach najlepiej położyć nowe deski. Remont starego domu z bali wymaga specjalistycznego podejścia. Istnieją firmy, które zajmują się czyszczeniem takich budynków, stosując na przykład sodowanie czy piaskowanie. Dodatkowo możliwa jest impregnacja drewna, dzięki której będzie lepiej znosić niekorzystne warunki pogodowe.

Jak zdobyć dofinansowanie na remont starego domu?

Po odziedziczeniu lub zakupie domu z przeszłością czas wygospodarować niemałą sumę na jego renowację. Najczęściej trzeba wziąć kredyt na remont starego domu , choć nie jest to jedyne rozwiązanie. Można również rozciągnąć prace w czasie, a także jak najwięcej robić samemu – wtedy jest szansa, że kredyt nie będzie konieczny. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej. Jest jeszcze możliwość częściowego dofinansowania remontu. Można na przykład postarać się o premię termomodernizacyjną z budżetu państwa lub premię remontową i kompensacyjną (ta jest możliwa do uzyskania jedynie w przypadku budynków wielorodzinnych lub z lokalem kwaterunkowym).

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości